Legenda a světová trojka v Obecním domu v Praze

27.05.2019 13:43 | ostatní turnaje

Petrská čtvrť nebo snad přes Revoluční třídu přilehlá část Starého Města, to byl předobraz Foglarových Stínadel. Jako děti jsme do těch temných uliček chodily hledat Vonty a jejich vzkazy a v kapse nám chrastila napodobenina ježka v kleci.

V červnu budou v obou těchto místech děti a mládež hrát šachy a to v prostorách mnohách světlejších a luxusnějších, než byly dvorky a zákoutí, které jsme tam prolézali před více než třiceti lety my.

V neděli 9. června od 10 hodin se v krásném art-deco hotelu Embassy v Petrské ulici uskuteční turnaj pro děti a mládež v rapid šachu, ve kterém 15 nejlepších dětí vyhraje místo do simultánky s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou. Přihlásit do turnaje se můžete mailem (prazska.sachova@gmail.com).

V luxusních prostorách EA hotelu Embassy v centru Prahy odehrají svůj kvalifikační turnaj děti a mládež.

Z art-deco hotelu se o týden později děti posunou do vrcholné památky secese, do Sladkovského sálu Obecního domu na náměstí Republiky, kde se v neděli 16. června od 16 hodin uskuteční simultánka velmistra Navary pro děti a mládež. Paralelně s touto simultánkou bude ve stejném sále probíhat i simultánka třetího nejlepšího hráče světového žebříčku Dinga Lirena. Většina míst v simultánce s tímto budoucím mistrem světa (chcete se vsadit?) je již obsazená, zbývá posledních pár volných míst (cena je 4.900 Kč), hlásit se můžete rovněž mailem (prazska.sachova@gmail.com).

Ve vedlejším Riegrově sále si budete moci prohlédnout výstavu šachových fotografií Vladimíra Brádlera (vernisáž bude v neděli 16. června v 15.30) a o patro výše velkou výstavu malíře a ilustrátora dobrodružné literatury Zdeňka Buriana. S nádhernými obrázky Zdeňka Buriana se dospělí mohou – aspoň ve vzpomínkách - vrátit do časů svého dětství, kdy četly o Foglarovy příběhy o výpravách Rychlých šípů do čtvrti Vontů, ale i knihy Karla Maye, Julese Verna či Arthura Ransomeho, jejichž příběhy ilustrovaly právě Burianovy kresby a malby.

Se světovou trojkou Dingem Lirenem se David Navara naposledy utkal na letošním Gašimovově memoriálu v ázerbájdžánském Šamkiru a čínskou jedničku tam v krásné partii porazil

Simultánkami Davida Navary a Dinga Lirena začne šachový festival, který v Obecním domě pořádá Pražská šachová společnost a v jehož rámci se česká a čínská jednička utkají v zápase na deset partií v rapid šachu. Vedle nich budou od 17. do 19. června ve stejném formátu formátu bojovat nejlepší český junior Thai Dai Van Nguyen s legendou světového šachu Janem Timmanem.

Perla světové secese, Obecní dům na náměstí Republiky v Praze bude hostit letošní šachový festival Pražské šachové společnosti. Kromě dvou velmistrovských duelů se diváci mohou těšit na přítomnost šachových legend, na přednášky velmistra Roberta Cveka (Jak hrát sicilskou obranu jako Bobby Fischer) a na výstavu šachových fotografií Vladimíra Brádlera. 

Program začíná každý den v 15 hodin a diváci v Obecním domě se mohou těšit i na přednášky zkušeného trenéra a velmistra Roberta Cveka na téma Hrajte sicilku jako Bobby Fischer a také na jeho komentáře k probíhajícím partiím. V komentátorské místnosti bude přizvukovat i legenda českého šachu, velmistr Vlastimil Hort.

Více informací o tomto šachovém festivalu najdete na webu Pražské šachové společnosti.

Pavel Matocha

13x 4461x
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
Vojta Plát
Já nakupuju v Krasicích minimálně, ale je fakt, že pár let zpět, bylo hodně věcí prošlých, teď už je to o mnoho lepší. A chcaní bylo myšlený na tebe, nauč se číst. Trotle
+0 /-0 | 29.05.2019 06:33

Zmestabileho

Já bych dal necelých 5 tisíc jedině za simultánku s GM Plátem. Protože je to nejen extrémně silný hráč (který má dle svých slov dokonce víc odblicáno než odechcáno), ale je to také bystrý mladý muž s velkým rozhledem, a k tomu trochu rošťák a rebel, prostě ta správná osobnost.

 

A není namyšlený, zajímá se např. o dění ve své prodejně potravin v Krasicích, kde zřejmě sleduje zásobenost čerstvým zbožím a přednostně kupuje potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti, aby zabránil vzniku škod. 

+0 /-0 | 28.05.2019 21:02

HonzaSvatoš

Tak necelých 5 kKč za partii s Dingem bych nedal, to bych dost zvažoval, jestli to dát za možnost dostat v simultánce instruktáž od Carlsena, ale nechápu, proč bych tu cenu za účast v simultánce měl kritizovat. Někdo ji dá, někdo jiný ne, jako u všeho.

+0 /-0 | 28.05.2019 18:05

Pavel Capek

Dovolím si jazykový koutek.smiley

Jako děti jsme do těch temných uliček chodily hledat Vonty a jejich vzkazy...

Já myslím, že by tam správně mělo být chodili ( my všichni ). Jedná se o větu s nevyjádřeným podmětem a doplňkem.wink

 

+0 /-0 | 28.05.2019 14:12

MaX

První slovo Legenda, zajímalo mě která legenda je myšlena a dozvěděl jsem se to v úplném závěru článku. Profesionálně napsaný článek.

+0 /-0 | 28.05.2019 09:22

Vojta Plát

Zmb: Ty blbečku, já mám proti top hráčům nablicáno, to co ty nemáš za celej svůj život nachcáno ty troubo. Se vůbec nevyjadřuj, v Krasicích sis tady nakradl dost ty haj**e.

+0 /-0 | 28.05.2019 05:38

...

ciki  - Pan Matocha se nespletl a nemusíte se nabízet za desetinu, stejně vás nikdo do podobné akce nechce ani zadarmo.

+0 /-0 | 28.05.2019 02:15

Zmestabileho

Simultánka s účastí za 4.900 Kč není přemrštěná. Šachisté jsou bohatí lidé a svůj vysoký životní standard dávají rádi veřejně najevo. Stačí jen letmo navštívit open turnaje hrané u nás - už na první pohled jsou účastníci z vyšší společnosti. 

 

Pan Matocha dojemně vzpomíná na Foglara, žmoulajíce přitom v kapse ježka v kleci. Mirek Dušín, Rychlonožka, Červenáček a spol. by do simultánky proti Lirenovi jistě nastoupili, peníze by měli ze sběru starého papíru, a ještě by se možná finančně složili např. na GM Pláta, ať si taky aspoň jednou v životě zahraje partii proti top hráči.

+0 /-0 | 27.05.2019 23:05

Pavel Ch

ciki333:

Teď jste na sebe akorát práskl, že stojíte na úplně opačném pólu, jak je skvělý člověk, šachový mecenáš, podporující charitu, nejen šachovou, vážený pan Vlastimil Chládek.

Ono není divu při čtení Vašich příspěvků, ikdyž nejeden by řekl, že jste ve věku, kdy zuby moudrosti již dávno narostly, ale někdy se holt mine účinkem. Jen jste se k tomu teď přiznal.

Jen se neohánějte, že jste byl v partě Pankráce, skvělých lidí, ligových gentelmanů, které znám jak ze soubojů  družstev, tak z turnajů. Tuším, že by Vás při čtení Vašich příspěvků, raději zapřeli.  A tipuji scénu Luďka Soboty v Jáchymovi: "....byli rádi!"smiley.  

+0 /-0 | 27.05.2019 22:31

wonagameee

ciki333 :-D Připraven být můžete, ale počítám, že byste musel soupeřům za účast v simultánce sám platit. A to tak, že hooooodně :-D . 

+0 /-0 | 27.05.2019 21:35

Pavel Capek

@ciki333: Jestli jste si nevšimnul, tak máme tržní hospodářství ( dřív nazývané nehezkým slovem kapitalismus ). Vše je otázka nabídky a poptávky. Pokud je někdo ochoten za tuto taškařici zaplatit ten obnos, může si zahrát ! wink

+0 /-0 | 27.05.2019 21:25

ciki333

4900,- Kč za místo u stolu v simultánce s Ding Lirem? Nespletl se pan Matocha o jeden řád v numeru? Pokud ne, jsem připraven čínského velmistra v této taškařici plnohodnotně nahradit za 1/10 původní ceny. Akce podobného charakteru nemají valný význam...Ding se příliš nezapotí a herní úrověň šachového komparsu se po exhibici rovněž nezvýší. Nicméně zájemci se najdou. Snob - Vlastimil Chládek - jenž tak rád a často dává na obdiv, jak je movitý a úspěšný, si obdobnou příležitost nenechá ujít. Analogické frašky se svého času zúčastnil i Nadal, byť v tenisovém klání hraném s amatéry na jeden vítězný set...Samozřejmě za tučný honorář. Budiž mu omluvou, že výtěžek z akce věnoval na charitativní účely...Pavel Matocha, coby pragmatik, nebývá takto šlechetný.

+0 /-0 | 27.05.2019 20:31