Když vládci hráli a velmistři pečetili

07.01.2020 18:04 | PRAGUE INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL 2020

Praha v roce 1990 zažila velkolepý šachový svátek, od konání Mezinárodního šachového turnaje velmistrů uplyne letos 30 let.

 Výstava fotografií, novinových článků, výsledkových tabulek, zápisů partií nebo karikatur hráčů umožní návštěvníkům nahlédnout do doby, kdy “vládci” ještě uměli hrát šachy a velmistři pečetili své tahy.

Hlavní iniciátor velkolepé akce velmistr Lubomír Kaválek hned na úvod turnaje v srpnu 1990 novinářům řekl: „Když jsem v únoru navštívil Prahu po 22 letech, tak jsem si myslel, že by se mohl uskutečnit sen, který jsem měl jako malý kluk a to, přivézt do Prahy nejsilnější hráče světa…“ A opravdu, do metropole tehdejšího Československa zamířili světová dvojka Jan Timman nebo pětadvacetiletý Nigel Short, který měl tři roky před zápasem o titul mistra světa proti Kasparovovi, a společně se čtveřicí Lubomír Kaválek, Vlastimil Hort, Jan Smejkal a Lubomír Ftáčnik naplnili startovní listinu turnaje.

Mezinárodního šachového turnaje velmistrů Praha 1990

Ve středu 12. února ve 14.00 hodin bude uvedena výstava vernisáží za přítomnosti velmistra Lubomíra Kaválka a Hana Modrové, manželky jednoho z organizátorů Mezinárodního šachového turnaje velmistrů 1990 Břetislava Modra. Výstava bude návštěvníkům přístupná v průběhu celého šachového festivalu. „Bohatý a precizně uchovaný materiál nám umožnil připravit důkladný pohled do osmi dnů plných šachu. Nezůstane ale jen fotografií nebo článků, pro příchozí máme i interaktivní překvápko,“ předesílá ředitel festivalu Petr Boleslav: „Věřím, že si to šachisté užijí.“

Spojitost s Prahou 1990 bude mít i přednáška Jak hrál šachy Václav Havel Michaela Žantovského. Jakou? Prezident Václav Havel otevřel velmistrovský turnaj nejen úvodním tahem, jak bývá zvykem, ale přímo odehráním celé partie. Duel se zástupcem generálního partnera celé akce Besselem Kokem je řádně zaznamenán a jeho nuance přiblíží divákům velmistr Lubomír Kaválek v rámci zmíněné přednášky, která zahájí v sobotu 15. února ve 14.00 hodin.


Prague International Chess Festival 
11. - 22. února 2020, hotel Don Giovanni
 

OFICIÁLNÍ STRÁNKY PRAGUE INTERNATIONAL CHESS FESTIVAL


0x 7299x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované