8. Viši Anand

23.10.2020 10:07 | Historie

Opět to bylo těžké rozhodování. Ale nakonec jsem se rozhodl pro Višiho Ananda. Je to samozřejmě dáno tím, že Viši má "teprve" 50 let.

Anand se narodil 11. prosince 1969. Bude mít tedy za necelé dva měsíce 51 let. Nedávno jsem na nss napsal velký článek o Viši Anandovi zde: http://www.nss.cz/visi-anand-slavi-prave-dnes-50-letV tom článku je všechno podstatné napsáno (nechci se opakovat), proto jsem se rozhodl tento článek pojmout trochu jinak.

Kdo z těch "starších" může ještě překvapit?


Když se podíváte na elový žebříček, tak Viši s elo ratingem 2753 (15.místo) je jedničkou "starší gardy". Kde jsou ty časy, kdy na úplné špici byli Boris Gelfand, Vasilij Ivančuk, Micky Adams, Veselin Topalov a Vladimír Kramnik. Co se s nimi stalo?


Vladimír Kramnik, jak všichni víme, vážné šachy opustil a vůbec to nevypadá na nějaký comeback. Vladimíra jsme mohli nedávno vidět i slyšet coby komentátora Norway chess 2020. Vypadal spokojeně a zřejmě mu ten tvrdý praktický šach nechybí.

Veselin Topalov ve svých 45 letech je na 20. místě světového žebříčku s elo hodnocením 2735. Jeho poslední turnajové vystoupení bylo na Gibraltaru. Nebylo to špatné, ale ani dobré. Pomalu, ale jistě Veselin ustupuje do pozadí. Samozřejmě s tím (také), jak roste mladší generace.
Na druhou stranu cítím, že jediný, kdo by mohl "pozvednout" starou gardu je právě on. Měl vždycky perfektní kondici a tah na bránu. Najde v sobě touhu a odhodlání?

Micky Adams má 48 let a je na 27. místě světového žebříčku s elo hodnocením 2716. Micky stále hraje na vysoké úrovni, ale bohužel - jak se říká - věk nezastavíš a pomalu, ale jistě jde dolů. Byly časy kdy byl světovou trojkou. Moc nevěřím, že by Micky převzal prapor starší gardy a šel nahoru.

Vasilij Ivančuk už má 51 let. Je na 55. místě světového žebříčku s elo hodnocením 2678. "Čuky" to je jedna velká epocha šachu. V devadesátých letech minulého století patřil k nejlepším šachistům světa, ale vždy mu něco chybělo. Pamatuji si, jak Hikaru Nakamura ukazoval a komentoval na YouTube různé šachové srandy a jedna z nich byla partie (bleskovka) mezi Višim (bílé) a Čukym (černé). Čuky mohl dát zcela triviální mat jedním tahem (!) Navíc nad pozicí relativně dlouho přemýšlel. Partii ještě prohrál. Jak typické pro tohoto brilantního šachistu. Myslím si, že tyto "drobné detaily" spojené s nedobrou nervovou soustavou zapříčinily, že se Čuky nikdy nestal mistrem světa, nebo se ani nedostal k boji o korunu (nemyslím teď systém FIDE KO).

Ps.: Zde je to video, kde Čuky nevidí jedno tahový mat (7:38 je na šachovnici jedno tahový mat):


https://www.youtube.com/watch?v=7Ix69sCFahw

Boris Gelfand už má 52 let. Nejstarší mušketýr. S elo ratingem 2676 je 58. hráč světa. Boris Gelfand pro mě osobně je hlavně  "neuvěřitelné zmrtvýchvstání" v roce 2012. V té době pomalu, ale jistě mizel z pater nejsilnějších hráčů světa, ale pak na sobě neskutečně zapracoval a dostal se k zápasu o mistra světa s Viši Anandem. Zápas nakonec skončil remízou a rozhodovaly rapidy.
V současné době už hraje Boris méně. Hlavně píše knihy a nezdá se, že by se pokusil o comeback.

A co Viši Anand? Zaútočí ještě na mety nejvyšší? Pochybuji. Višimu bych to moc rád přál, ale zdá se mi, že ta touha, ten všemocný motor tam není. Rád bych se mýlil, ale myslím si to.
Viši samozřejmě nadále bude velmi silným šachistou, ale ty nejvyšší mety jsou už moc daleko. Nebo myslíte, že "to" dokáže v sobě najít? Ještě se pokusit bojovat o mety nejvyšší?

Robert Cvek


-
. kolo -

- Fotografie použité z chess.com 

- Video je nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím získáte zprávu o každém novém videu. Tento YTB odebírá 4 500 přátel a měsíčně jej sleduje přes 14 000 hráčů. Přidejte se k nám a buďte součástí naší rodiny. 

- Můžete navštívit i náš nový projekt a to šachový e-shop. Kde nabízíme vše pro šachisty za nejlepší ceny u nás. www.rpsachy.cz


8x 6146x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Polomka
Visi už dokázal, co mohol. Firouzja a Carlsen, to je možno buducí duel o šampiona.
+0 /-0 | 25.10.2020 20:30

posunovač
2rdolezal: neviem čo je to za stránku "thechessdrum" a z ktorého roku pána je ten text ale viem že na tejto stránke používajú PGN prehliadač od chesstempo napísaný v Javascripte a ja používam prehliadač PGN od canvaschess tiež napísaný v Javascripte a ten pgn súbor keď má kódovanie UTF-8 tak diakritika funguje a keď nemá tak nefunguje to je všetko čo som chcel
+0 /-0 | 24.10.2020 21:21

rdolezal
2posunovač: PGN standard nepodporuje diakritiku: https://www.thechessdrum.net/PGN_Reference.txt (4.1: Character codes).
+0 /-0 | 24.10.2020 18:35

posunovač
Robert, vidím že sa trápiš s diakritikou v pgn súbore (nezobrazuje sa č,š.... v komentároch k ťahom), treba vyeditovať ten pgn súbor v textovom editore a prepísať kódovanie stránky na UTF-8
+0 /-0 | 24.10.2020 11:58

Robert Cvek
MaX: Myslím si, že přijde nové pokolení, které to rozhýbe. Nevěřím, že hrát "na jistotu" je nejlepší styl. AliFiro hraje dost tvrdě a mohl by ten "kasparovsko fischerovský" šach znovu vrátit na výsluní. Tedy fandím AF :-)
+0 /-0 | 24.10.2020 06:30

MaX

Kasparov, Morozevič, Ivančuk a Topalov byl poslední kdo hrál hezké šachy pro diváky. I ten Nakamura brzo pochopil, že je potřeba hrát spíše opatrně.  Teď jsem fanoušek „Nepa“. Komu fandíte vy?

+0 /-0 | 23.10.2020 17:38

Robert Cvek
Alice: Děkuji za info :-) Právě jsem (nějak) nemohl nic dobrého najít, myslím po 13...Se6, teď už všechno zapadá. Chyba se stala o tah dříve. Vůbec mě to nenapadlo. Aha, ale nedivím se, že to tam je, je to extra jedovaté.
+0 /-0 | 23.10.2020 14:59

Alice

Obávám se Roberte, že ve Višiho partii je prohrávající již 13..Se6?? (13...d4, Jc6 i Jd7 vypadají hratelně).

Myslím že je to zmíněno i v Informátoru 144.

+0 /-0 | 23.10.2020 14:47

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz