Ju připustila drama, ale přesto titul obhájila

25.01.2020 17:13 | Zahraniční zprávy

Čínská velmistryně Wenjun Ju obhájila titul mistryně světa. V dramatickém zápase porazila svoji vyzývatelku Aleksandru Goryachkinu v prodloužení.

Druhá polovina zápasu o šachovou korunu mezi Ju a Goryachkinou přinesla nečekaně
napínavý souboj. Jen dvě ze šesti partií skončily remízou. Druhou část zápasu hostil ruský
Vladivostok a hráčky se do něj přesunuly za vyrovnaného stavu 3:3.

Zahájení partie (zdroj: FIDE.com)

Sedmá partie skončila smírem, ale v osmé hře Goryachkina ukázala své kvality. Svoji
soupeřku poměrně jasně přehrála a zaslouženě se ujala vedení. Ju srovnala hned
následující den. V divoké partii měly šance na výhru obě šachistky, ale nakonec se
radovala obhájkyně titulu. Ju získala celý bod také v 10. partii. Byla to jediná výhra
černých figur v zápase.

Goryachkina – Ju; 10. partie zápasu

Bílá stojí trochu nepohodlně, ale při přesné hře má dobré šance na remízu. Zahrála však
sebevražedné 53.Kb4?? což Ju bez obtíží potrestala 53...Vb3+ 54.Ka4 Ke4 55.Vh8 Vb7
a černá rozhodla partii pochodem c pěšce 0-1.

Po remíze v předposlední partii se zdál být zápas rozhodnut. Ju ovšem závěrečné kolo
nerozehrála dobře. Ztratila hodně času a její soupeřka dokázala lepší pozici převést až do
vyhrané koncovky těžkých figur.

Nerozhodný stav 6:6 poslal zápas do prodloužení. Rozhodla hned jeho první část v
podobě čtyř rapid partií hraných tempem 25 minut s bonusem 10 s/tah. Rezultativně
skončila pouze třetí partie, kde bílá Ju zvítězila pěkným útokem.

Ju – Goryachkina; třetí partie prodloužení

Černá napadla věž tahem 42...d4? a výrazně usnadnila své soupeřce cestu k výhře. Ju
odpověděla 43.Dg6! a po 43...Dd7 44.e6 Dc7 45.Dxh5 se černá v beznadějné pozici
vzdala 1-0.

Slavnostní vyhlášení vítězů (zdroj: FIDE.com)

Ju obhájila titul, který získala před dvěma lety. Nový prezident FIDE současně potvrdil, že
se formát mistrovství vrací k zápasovému systému a Ju nebude muset titul obhajovat ve
vyřazovacím turnaji. Její vyzývatelka opět vzejde z turnaje kandidátek, kterého se zúčastní