Učebnicová oběť kvality

28.09.2020 05:20 | Trénink

Není těžké obětovat kvalitu. Je těžké správně vyhodnotit vzniklou pozici. Je těžké přesně vidět co dostaneme za kvalitu. Kde budou naše šance a kde bude mít soupeř problémy. Je moudré se podívat na jednu vzorovou partii Magnuse Carlsena

Mám pro vás partii Carlsen-Caruana z roku 2011. Kde Magnus stojí před zajímavou možností obětovat kvalitu. Pojďte se podívat se mnou na pozici, kde Magnus nezaváhal..


Magnus zahraje tah Jd4 a tím nabídne soupeři zisk kvality...Sxf1. Otázka zní: Bude mít Magnus dostatečnou kompenzaci za kvalitu? Co vlastně získá bílý za to, že bude mít o kvalitu méně?  - Bude mít silnou dvojici střelců. V otevřené pozici jako je tato, je síla výhoda mít dvojici střelců

 - Dříve či později získá c6 pěšce, tedy bude mít věž za střelce a pěšce

 - Bělopolný střelec bílého bude ovládat polovinu šachovnice. Spoustu důležitých bílých polích bude pod kontrolou bílého! 

- Bílý bude mít nebezpečnou pěšcovou převahu na dámském křídle ( 3-2

- Černý může mít problémy najít vhodnou práci pro své věže. 

- Černý má spoustu pěšcových slabin na dámském křídle

Sečteno a podtrženo: Bílý má dostatečnou kompenzaci za kvalitu!-
. kolo -


Tak toto bylo video s číslem 950, které je pro vás na Youtube kanále Robert a Petr šachy. Nejde tady ale o toto číslo. Šlo tady o jednu pěknou partii, kde jsem chtěl ukázat zajímavou možnost a tou byla - oběť kvality. Možná i tato pěkná partie nám dá inspiraci se k těmto obětím odhodlat. 

Petr Koutný

 - fotky byly použity ze serveru chess.com

0x 4815x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované