Jak to dopadlo s Fialky a Dynamitem?

15.06.2024 07:15 | Domácí zprávy

Mám pro všechny dobrou zprávu. Konkurz na pořadatele mistrovství Moravy v šachu do 16. let jsme nevyhráli a já osobně jsem za to moc rád. Nakonec, je to krásná prohra, která znamená spoustu výher.

 Tenhle příběh znáte všichni. Povídá se, že organizátorů šachových turnajů je jako šafránu. A když už se nějaký najde, dělá se vše proto, aby se mu to pořádně znechutilo. Ale tenhle příběh je jiný.

Proč je dobře, že jsme nevyhráli tento konkurz?

  • Museli bychom si najmout železného PR agenta, který by dokázal komunikovat s výkonným výborem ohledně podpisu smlouvy a nastavení pravidel hry. Otázka je, kdo by se do toho cirkusu chtěl vůbec pustit.

  • Upřímně, takový turnaj z pohledu organizátora je jako jízda na horské dráze, kterou si přejete zastavit. Motá se vám hlava ze všech těch problémů a starostí. Cokoliv se může pokazit, všechno může jít úplně jinak, než si představujete. A když jde o děti a mládež, je možné všechno a nemožné skoro nic. Není to žádná procházka růžovým sadem. Tím neříkám, že se bojíme odpovědnosti – s tím do toho samozřejmě jdeme, ale ten respekt tu je a je pořádný.

  • Nemusíme sponzorovat tento turnaj. Byli jsme připraveni ho dotovat a udělat z něj akci, která by nabídla mnohem víc než jen pár dní u šachovnic. Když pořádáme turnaje, chceme je dělat lépe. Věříme, že nestačí jen vypsat propozice, postavit šachovnice a vyhlásit vítěze. Chceme lidem ukázat, že si jich vážíme. Že jim děkujeme za to, že přijeli na náš turnaj, a chceme jim za důvěru poděkovat. Vždy se snažíme vymýšlet nové a nové vychytávky a posouvat turnaj dál.

Proč je špatně, že jsme jej nevyhráli?

Četl jsem, že Fialky (odborně Violka rolní) jsou plevel. Citujme: je to nízká jednoletá až vytrvalá rostlina, rozšířená jako plevel hlavně na nevápnitých půdách s vlhčím klimatem. Plevel by se měl škubat, trhat a nemělo by se mu dovolit, aby škodil. Tímto konkurzem a vším, co bylo před ním, se mi opět ukázalo, že Fialky nejsou jednoletým plevelem. Bohužel, bude potřeba ještě pár podobných katastrof jako poslední Kouty nad Desnou, než dojde ke změně.

Já jsem rád, že jsme nevyhráli. Můžeme se soustředit na naše akce. Mistrovství ČR amatérů se uskuteční, i kdyby čert na koze jezdil – tedy spíš bych mohl říct "Fiala na koze jezdil" – a je mi jedno, jestli nám STK dá nebo nedá tento status. Tento turnaj není oficiální mistrovství pod záštitou ŠSCR a i kdyby na koze jezdili všichni z výkonného výboru, nezastaví nás to, abychom pořádali další ročník Mistrovství ČR amatérů v šachu. Trochu mě mrzí, že jsme dětem nemohli udělat lepší turnaj. Nabídnout něco víc a ukázat jim jinou cestu, než na kterou jsou zvyklí.

Přesto je to nakonec i dobrá zpráva.

Budeme mít víc času na naše vlastní projekty, které nás čekají. Můžeme se plně soustředit na skvěle rozjetou Akademii, kde je zájem mnohem větší, než jsme původně očekávali. Také se zaměříme na vydání knihy Roberta Cveka, na kterou se těšíme. A mám radost z toho, že na našem anglickém YouTube kanálu už máme přes 7 000 fanoušků. Brzy to bude pořádná jízda.

Na Streamu budeme pořádat soutěž o ceny a blíží se krásné šachové akce, na které se těšíme a které si užijeme spolu s vámi. Je toho tolik, že se z toho člověku někdy až motá hlava. Ale to je přesně ta jízda, kterou máme rádi.

Ale sportovně a s radostí tuto porážku přijímám. Někdy i porážka může být výhrou.

Nakonec tady přece jen jedno zamyšlení je.

Neustupujme, nemlčme a nenechme si líbit vše, co se kolem nás děje. Mlčet znamená souhlasit. Mlčet může znamenat rezignaci. Mlčet může znamenat nechtít lepší svět. Nejde jen o šachy. Čert vem jeden turnaj. Věřím, že vítězný tým jej uspořádá pěkně. Přesto všechny ty zákulisní hry falešných hráčů v opraných fialových sakách, které nepatří do tohoto století, zasluhují naši pozornost. Dělat účelové inspekce, hledat si záminky a nakonec se tvářit, že je vše v pořádku, je něco, co si zaslouží pár reakcí.

Nezáleží na ničem jiném, než na tom, že chceme hrát fér. Blahopřejeme vítězi konkurzu a předem říkáme, že nebudeme nikdy mlčet tam, kde se hraje s falešnými fialovými kartami.

Mějte se pěkně. 

Petr Koutný 


6x 2811x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan
+0 /-0 | 17.06.2024 14:38

mikpik
Zapomněl jsi napsat že článek napsala chatgpt.
+0 /-0 | 16.06.2024 19:10

Petr Koutný
I mikpik se může někdy mýlit.
+0 /-0 | 17.06.2024 00:39

Petr Koutný
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 17.06.2024 00:23

Michal Mach

Vážení kolegové a přátelé šachu,

nejprve se sluší poblahopřát soupeři.

Předně však musím říci, že nesouhlasím s tím co psal P. Koutný a hlavně pak s tím konfrontačním tonem, a byl jsem zásadně proti, aby to psal.

Příbeh

Je tomu už nějakou dobu, co jsm pořádal Herlíkovice a krátce předtím 2*akci ve skvělém hotelu D.Giovanni, která se Vám všem líbila, a bohužel to byla poslední akce s mým kamarádem a letitým spolu pořadatelem Romanem Burdou, a dodnes mě mrzí, že jsem byl tehdy konfrontační já.  Protože mám práci vlakového dispečera a volný čas a dovolenou věnuji cestování na kole po Evropě a "deskovkám", nelze kandidovat na pořádání už dlouho, a asi jsem ani nechtěl. A tak alespoň hraji za "milované" Mšeno. A musím říci , jde mi to dobře.

U Romana Burdy a jeho Pat a Mat zůstalo po mě aspoň krásné logo.

A tak, když mě vlmi nedávno oslovil hotel Medlov s tím, že o mě slyšeli v dobrém jako o pořadateli, a jestli bych s nimi nechtěl něco uspořádat, byl jsem trochu hrdý, ale rozhodlo až to, když mě Roman popostrčil, jak už mnohokrát v životě.  Bylo málo času na hledání strategického partnera, oslovil jsem nejprve jeden moravský klub, bohužel však se neobtěžovali odpovědět a tak došlo na Petra Koutného. Což se ukázalo jako chyba.

Proč, ptáš se Petře?

Tebe to nestálo ani minutu práce, mě to stálo práci, taky manažerku hotelu, také mě to stálo čas a i peníze.  A mrzí mě i paní manažerku a majitele hotelu, že akci nemáme. Ale chceme to zkoušet dál. Ti lidé jsou skvělý partneři, v hotelu se dlouhodobě věnují práci s dětmi. Škoda, že bylo tak málo času.

A ano, chyba je i u KM ŠSCR. Kdyby se pan Fiala ozval, milerád bych se s ním v hotelu sešel a ukázal mu, jak je celá věc vymyšlena. Byl jsem v hotelu 3 dny, abych akci rozmyslel. Telefon bohužel nezazvonil. O tom, že přijede mě informovala pouze manažerka hotelu, která ho tam mimochodem vůbec nemusela pustit dovnitř. Její pocit z návštevy pana Fiali, a teď budu citovat. "Přijel a jasně z něj bylo cítit, že hledá, proč nám tu akci nedat". Bohužel nemohu soudit, neb jsem nebyl pozván. Mimochodem paní manažerce slíbil výstup z návštěvy, v době, kdy píši tento článek však nic nepřišlo. Proč však paní manažerce a ne mě nebo P. Koutnému moc nechápu???

Závěrem

Koneckonců, asi i kdyby za mnou přišel pan Fiala v budoucnu, jestli s ním nechci něco uspořádat, nebyl bych proti, on už něco dokázal a já také. Vracím se zpět.

Michal Mach

 

 

+2 /-1 | 15.06.2024 19:47

Petr Koutný
Já jsem nakonec rád, jak to dopadlo. Víš Michale, možná tobě se líbí falešná zákulisní hra a okopávání kotníků. Možná se spojíš i s čertem, abys mohl dělat turnaj. Ale tak to přeci nemůže fungovat. Jednou poklekneš a pak pořád klečíš. Držím ti palce a přeji ti, ať se ti v organizování turnajů daří. Z mého pohledu by byla výhra i prohra nakonec prohrou a jsem rád za to jak to dopadlo.
+2 /-1 | 15.06.2024 20:24