Jak na Londýnský systém

10.04.2022 06:00 | Trénink

Vzpomínám si, že kdykoliv na mne hrál bílý "Londýna", nebylo mi to moc příjemné. Londýnský systém je skvělé zahájení. Je jednoduché, není lehké najít proti němu něco peprného. Možná tento článek bude inspirací a odpoví na otázku, jak na Londýnský systém?

 Nechci říct, že jsem našel " Atlantídu ", ale něco zajímavého tady pro vás dnes mám. 


Takto si představuje bílý svojí pozici po zahájení. Postaví si pěšce na černé polička, před ně vyvine černopolného střelce a za ty pěšce posadí silného bělopolného střelce. S jistou dávkou nadsázky, by se dalo říct, že bílému je jedno, co na to bude hrát černý. 

Co takhle zkusit v druhém tahu tah 2...c6!? se skoro až naivním plánem ...Db6!?

Ono nakonec to není až tak naivní. Tahem ...Db6 donutíme soupeře zahrát b3 a nebo Dc1. Tahem Dc1 si bílý pochrání pěsce, ale posune svojí nejsilnější figurku na ne zrovna nejlepší políčko. Tahem b3, si zase bílý oslabí hodně černých políček na dámském křídle. A když má bílý slabá černá políčka, pak stačí už jen vyměnit černopolného střelce. V ideálním případě získáme výhodu dvou střelců a zajímavou neobehranou pozici. 

Poměrně jednoduchý plán. A co na to databáse? První co mě potěšilo, byl Čuky. Samozřejmě jeho fantazie nepotřebuje teorii a moc nám nepomůže v pochopení této varianty. Ale podívat se na to můžeme. 

Pohledem na silné hráče s ratingem přes 2600 to hrává často Antipov. Tak se na něj pojďme podívat. 
Neříkám samozřejmě, že toto je vyvrácení Londýnského systému. Jen chci říct, že je to zajímavé, je to jednoduché a dobře uchopitelné. Třeba to bude někoho inspirovat a vyzkouší si to ve svých partiích. 
28x 6822x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (28) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr
Nu, působí to trochu... podobně.
+0 /-0 | 14.09.2023 07:27

xdavx x

MaX, celkem spravna pripomnka... jen lehce na obranu PK, on je ale taky rozdil prenos z Ligy Mistru a treninku mladsich zaku prvni A tridy :)

+0 /-0 | 12.04.2022 17:03

MaX

tak jen doufejme, že ten originál není taky něčí kopie :o) Mě, ale napadlo něco jiného. V jiném článku PK podrobuje kritiku kvalitu přenosu z extraligy "spravil by to mikrofon za 300Kč" Mno a tady to platí také, zvuk tady u videa zní jak někde z koupelny. Bolí mě z toho uši, takže díky za odkaz na originál.

+0 /-0 | 11.04.2022 14:03

Bucefalos
Také znám jednu variantu na podobné téma. 1.d4 Jf6 2.Sf4 c6 3. Jbd2 Db6 4. Jgf3 Jh5 5. Sg5 h6 6. Jc4 Db4 7. Jfd2 hxg5 8.c3 Db5 9. e4 Da6 10. Jd6 exd6 11.Sxa6 Jxa6 a jak danou pozici zhodnotit nechám již na Vás
+0 /-0 | 11.04.2022 02:09

xdavx x

pokud se budes bavit o sachach, kdyz vezmu vsechny tvoje partie, a komentare v nich co rekl nekdo na youtube, prelozim to do cestiny, doplnim infografikou a vydam jako knihu, kterou budu prodavat, tak ti klidne budu posilat ofocene seky a ty nebudes mit pravo ani na jednu korunu... a tady jde o to, ze ty varianty a motivy se nemeni, jsou porad stejne. v cem je originalita toho od koho v takovem pripade cerpam?  nebo on ty varianty a motivy snad vymyslel? proste smolik, stejne jako pripade tvych partii.. 

+0 /-0 | 10.04.2022 21:23

Agent Voňavka

Když si strčíš dva prsty do prdele, tak je jedno, který z nich olízneš, oba chutnají stejně. Ale okopírovat něco a pak se na tom nechutně obohacovat, to už jedno není. Viz Tajmanov a kniha od A. Pavlidise a o několik měsíců později video Harikrishny a úplně stejné varianty jako od Antoniose. Ačkoliv se Harikrishna brání, že na vše přišel sám, tak my si myslíme své.

+1 /-0 | 10.04.2022 21:05

xdavx x

to je uplne jedno.

+0 /-0 | 10.04.2022 17:03

Agent Voňavka

Pokud je to video zdarma a nebude se prodávat, tak je to jedno. V případě výdělku by už s tím mohl být problém, Roberte a Petře...

+0 /-0 | 10.04.2022 16:45

Robert Cvek
V dnešní době se už skoro všechno ohledně TEORIE, kopíruje, je absurdní vinit koutného z něčeho takového. To byste mohl pak xyz autorů takto vinit. Všechno (téměř) už bylo objeveno, otázka jen je, jak to podat a v jaké řeči. Bylo by ale zajímavě napsat knihu téměř bez stroje, dát jenom lidské myšlenky jen kontrola hrubek, nic více. Klidně můžete, osobně s tím problém nemám. Jsem rád, když moje věci pomáhají.
+1 /-0 | 10.04.2022 16:34

Petr Koutný

Pěkné přirovnání. Pohádka o Perníkové chaloupce  a nebo Popelka. Však to je po staletí stejné a přeci jiné. 

+1 /-0 | 10.04.2022 13:13

xdavx x

pokud uvedete ze jde o autorskou upravu pak ano... a vlastne i bez te poznamky. na ty partie copyright neni a tezko se budete lisit v motivech tech partii, nebo pokud by ty partie rozebiral kdokoli s PC tak by se ty rozbory lisily?

predstavte si pohadku o pernikove chaloupce... myslite si ze v kazde knize pohadek je uveden zdroj odkud ten motiv je? (bratri grimmu)

+0 /-0 | 10.04.2022 12:43

Milando
Čiže, ak zoberiem videá alebo DVD Róberta Cveka, preložím ich do slovenčiny , zmením grafiku, použijem partie z Róbertovho DVD, ktoré sú aj v megadatabáze, alebo v iných verejných zdrojoch a budem to prezentovať ako svoje objavy, tak bude všetko v poriadku?
+0 /-0 | 10.04.2022 12:36

xdavx x
Milando, já vám rozumím, a Petr se háji blbě. Samozřejmě napsat, že video je autorskou úpravou zmiňovaného zdroje by nikoho nebolelo a Petr to určitě může tak dělat, ale jen v případě ze doslovně přebírá slovo za slovem celé pasáže. Ale vy jste nezareagoval na obranu autora ale útokem na PK. Není to nic co by se nedělo a na partie natož na systémy či varianty neni přece copyright. Autorská úprava je přeci úplně bezna. Uvést čeho by bylo samozřejmě čistější a jsem si jist, že to Petrovi pomůže zlepšit jeho práci o další krůček.
+0 /-0 | 10.04.2022 12:13

Petr Koutný

Milado - ještě jednou. Když natočíte film o Jánošíkovi, tak příběh bude stejný. Když budete točit video o zahájení, zahájení bude stejné. Ale je důležité, jak to podáte a jak to vysvětlíte. Pokud vím, tak hráči nejsou vlastníci autorských práv na vlastní partie a díky tomu jsou databáse, které používají šachisté na celém světě. Tak i velmistr Smirnov není vlastníkem práv na dané partie. Stejně jak je mohl použít on, jsem je mohl použí já.  Inspiraci musí člověk najít, pak už je na něm, jak to udělá. Mimochodem, Youtbe kontroluje hodně videa a upozorní Vás na to, když porušíte autorská práva.  Když použijete písníčku, hned na Vás skočí zpráva, že jste porušil jejich pravidla, tedy pokud nemáte k jejímu použití svolení. Každé video před tím, než je veřejné jde na kontrolu a ta někdy trvá i pět minut, kdy roboti to video kontroluji. Věřte mi a nebo ne, toto video prošlo kontrolou. Možná i právě protože, ten překlad je úplně jiný, než o čem tady píšete.  Osobně si myslím, že jsem neudělal nic špatného. Už jen ten fakt, že Smirnov má video na 16.minut a já na cca 9. minut. Ale vy to určitě chápete, jen jste chtěl napsat komentář a tak jste ho napsal. Já jsem za to rád. Pomohl jste čteností tomuto článku a pravděpodobně i tomuto videu. Děláte dobrou práci a díky za to. 

+0 /-0 | 10.04.2022 11:59

Milando
Pán Brazina. Ja nehovorím o použití nejakej varianty, alebo partie. Pán Koutný prebral celé video. To ako keby niekto prebral zahraničnú diplomovú prácu. Voľne ju komplet preložil a neuviedol zdroj.Tomu sa hovorí plagiátorstvo.
+0 /-0 | 10.04.2022 11:34

Kamil Mihálik
Viete len Petr dodržal to, čo som mu poradil s vami nemá to vážne zmysel a má pravdu. Ja ovládam anglicky jazyk a viem, čo tam hovorí... Ten preklad je úplne iný a video od veľmajstra má 16 minút, ale to sa nemôže použiť už nikdy varianta, ktorú použil niekto iný? Ako som písal viem, že tie otvorenia, keď natáča stoja ho veľmi veľa času.
+0 /-0 | 10.04.2022 11:21

xdavx x

Milando, takže když za šachovnici někdo pouzije tarraschuv tah v 15 tahu teorie, měl by to v partiari uvést ?  Jinak situace by byla kdyby to nebylo na stejném médiu, ale takhle? 

+0 /-0 | 10.04.2022 11:17

Milando
Pán Mihálik. Prikladám link na originálne video: https://www.youtube.com/watch?v=RsN0_AADrAE&t=44s Keď si ho pozriete aj bez porozumenia angličtiny, tak vám bude jasné, že ho pán Koutný komplet prebral. Je fajn, že pán Koutný sa snaží robiť šachové videá. Problém je, že sa chcel chváliť cudzím perím. Miesto toho, aby uviedol zdroj, objavoval Antlantídu. Miesto toho, aby sa nad sebou zamyslel, žiada ospravedlnenie od toho, kto ho na zlodejinu upozornil. Keďže mu chýbajú argumenty k danej veci, tak radšej začne rozoberať pochybenia niekoho iného.
+0 /-0 | 10.04.2022 11:07

PanPohoda

Mě se to video líbí. Sám hraji Slovanskou, tak se mě tento systém hodí. Určitě ho zkusím. Komentář od Milando se mě nelíbí, ale je jasné, že Milando má právo si do Petra Koutného šťouchnout.

+0 /-0 | 10.04.2022 11:06

Kamil Mihálik
Milandovi Petr určite nie je plagiátor ani zlodej, pokiaľ robil to video sám a čerpal len z databázy otvorení. Ono ako som písal všetky varianty na otvorenia sú už skoro všetky vymyslené a niekde už na internete. Preto sa nesmie natáčať už žiadna teória, lebo niekto ju už inde natočil? Automaticky je preto zlodej? Zlodej je vtedy, keď robil to vedome. Vedel o danom videu, ale pochybujem o tom... Skôr robil to tradične. Našiel pekné vzorové partie, ktoré sú v článku a zaujalo ho to... Obviňovať z kradnutia človeka, čo strávil možno hodiny času nad tým je smiešne. Len Petr vie koľko hodín táto práca trvala. Môže napísať aj tu, že koľko práce stalo ho toto video. Pochybujem, že bolo to len polhodiny s okopčenými variantami... Viem, že Petr trávi nad otvoreniami celé dni, keď chce niečo natočiť a je to veľmi pracné, kým niečo vôbec natočí podobné video...
+0 /-0 | 10.04.2022 10:52

Petr Koutný

Milando díky. Martínek ( Martin Petr ) dělá tolik špatných věcí, že už když neudělá nic a odejde, pomůže tím českému šachu nejvíc. Je odpovědný za to, že česká reprezentace nechala Vojtu Pláta v zahraničí a vše proběhlo s jeho tichým souhlasem. Odmítl mu pomoct a v zákulisí na něj pořádá hon a skoro inkvizici, dále jeho volební program bylo spojit šachisty a jediné co udělal, že rozhádal český šach tak, jako nikdy v minulosti. Lže v televizi a obviňuje nevinného kluka  a nakonec je zákeřný, jak nikdo jiný. Kdo nezažil neví, kdo zažil tak ví, jakou zákeřnou zákulisní hru umí hrát. To, že pošle někdy právníka je k smíchu. Přitom jak říkám, kdyby Martínek skončil, pomohlo by to šachu u nás. Ale co, budou volby a můžou přijít velké změny. Ta doba jeho konce se blíží. Přesto o tom jsme se nechtěli bavit, chtěl jsem říct Milando že Váš vzor, je vzorem jak rozložit šachy u nás. Jsem moc rád, že Váš vzor, není mým vzorem. Nebudu se s Vámi přít, zbytek je Váš názor a Váš život. To, že s Vámi neosuhlasím, neznamená nic osobního. To znamená, že je vše v pořádku, protože co člověk, to názor a to jiný pohled na svět. 

+0 /-0 | 10.04.2022 10:36

Kamil Mihálik
Len tak ďalej Petr. Ľudí ako milando si nevšímaj. Teória sa natáča ťažko, lebo všetko niekde je už vymyslené a niekde aj je, ale prínos je len už to, že je to v zrozumiteľnom jazyku. Neverím tomu, že je to presný doslovný preklad a rozpráva to celé video takto ako Petr. Inak škoda, že nedal si tie vzorové partie do videa, ale bolo by to asi dlhé... :) Určite Petr strávil nad tým veľa času, kým niečo podobné vymyslel... Za mňa rešpekt...
+1 /-0 | 10.04.2022 10:23

Milando
Pán Koutný. Ja sa vám nemám za čo ospravedlňovať. Na partie nie sú autorské práva. Vy ste neprebrali partie z databázy. Vy ste ukradli kompletný koncept a komplet všetky varianty , ktoré uvádza Smirnov. Sú uvedené v tom istom poradí bez vypustenia, aspoň jedného ťahu. Je to voľný preklad bez pridania nejakej novej myšlienky. Miesto toho, že ste skoro objavili Atlantídu ste mali uviesť, že je to voľný preklad od Smirnova. Neviem, či zverejnením takéhoto videa ste plagiátor, alebo zlodej. V každom prípade je to minimálne nemorálne. Keby niečo takéto urobil Martin Petr tak sa tu teraz hráte na svätú inkvizíciu.
+0 /-0 | 10.04.2022 10:11

Petr Koutný

Milando - Zkusím odpovědět příkladem. Každý může natočit film Jánošík. Každý bude vycházet z historických informací a každý použije stejný příběh. Ano, ale každý taky použije jiné kulisy, jiné herce a jiný scénář. Tak a zpět. V mém videu je jiná grafika, jsou jiná slova a výklad a používám inspirativní příklady. Přesto ještě dodám, ať si ušetříme další odpovědi, že tyto příklady jsou volně dostupné v databási a každý si je může použít. Stejně tak používám partie Mikhaila Tala na videa, či jiných hráčů. Doposud nejsou hráči majitelé autorských práv na své partie a pak je to podobný příběh jak s Jánošíkem. Každý může natočit Jánošíka, ale nikdo to neudělá stejně. Přesto slibuji, že až vymyslím úplně novou teorii zahájení, tak jí nikdo na světě nebude používat:)  a bude jenom moje a dokonce jí nebude smět ani nikdo hrát. Touto větou jsem chtěl ukázat, že jsem neobjevil Atlantídu, ale jsme na tom stejně. A poslední, když si dáte práci, tak překlad to určitě není, anebo sepíšete všechny slova a napíšete kolik % je překlad a kolik jsou jen moje věty? Tipuji 90% pro mne....Omluvu nečekám, stačí mi, když Vám to takto vysvětlím. 

+0 /-0 | 10.04.2022 09:03

Milando
Video je okrem úvodných slov komplet iba preklad. Miesto objavovania Atlantídy ste mali uviesť zdroj. Na takéto kopčenie nie je potrebný súhlas autora?
+0 /-0 | 10.04.2022 08:49

Petr Koutný

Samozřejmě, nevymyslím teorii zahájení. Přesto článek je doplněn o partie z databáse a tím je téma trošku víc rozšířené. Videa od Smirnova mě určitě inspirují  a sleduji je. 

+0 /-0 | 10.04.2022 08:28

Milando
Článok a video je z väľkej časti okopírovaný od Igora Smirnova z remote chess academie.
+1 /-0 | 10.04.2022 08:06

OldřichKuželka

Souhlasím s tím, že nejlepším postupem proti tomuto otravnému systému je střelec na g7, dáma na b6 a postup pěšcem c, v řadě partií rovnou o dvě pole. Další součástí výstavby černého je nechat zatím e pěšce na místě, sousedního posunout na d6 a druhého střelce na e6. Hru by pak měl přinejmenším vyrovnat. 

+0 /-0 | 10.04.2022 06:37