Garry Kimovič Kasparov oslavil 59. narozeniny

14.04.2022 05:00 | Historie

Jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší šachista všech dob, Garry Kimovič Kasparov, oslavil už padesáté deváté narozeniny. Narodil se 13.4.1963.

Šachová dráha třináctého mistra světa je bleskurychlá cesta na vrchol, zdolání vrcholu a naprostá, dlouhodobá, dominance. Garry Kasparov se stal mistrem světa už ve 21 letech (!) Rekord, který nebyl doposud překonán. Garry to měl obzvláště těžké, protože musel porazit Karpova, který v roce 1984 byl v podstatě na vrcholu. Také první zápas nebyl dohrán a z kraje roku 1985 byl přerušen a ukončen za stavu 5:3 pro mistra světa Karpova.

Druhý zápas vyhrál Garry 12,5:10,5 (hrálo se na 24 partií) a stal se novým mistrem světa v šachu. Ale nebylo to vůbec snadné. Karpov byl nesmírně silný a Garry se od dvanáctého mistra světa učil doslova každou partií. Svého mistra přerostl.

V odvetě v roce 1986 opět vyhrál Garry Kasparov a zdálo se, že Karpov půjde pomalu, ale nezadržitelně dolů. Nestalo se však. Karpov ve finále o to kdo vyzve mistra světa drtí Andreje Sokolova a pak hraje s Garrym zápas o mistra světa v Seville v roce 1987, který končí 12:12, kdy mistr světa Garry Kasparov musí poslední partii vyhrát. Neuvěřitelná souboj, neuvěřitelné drama!

Devadesátá léta jsou pak léta Garryho Kasparova, je naprosto dominantní. Drtí v zápase Nigela Shorta, pak Višiho Ananda, ačkoliv Viši výborně začal. Garry vyhrává turnaj za turnajem. Nahrává si astronomické elo 2851(v roce 1999). Jeho převaha je zdrcující. 

Nicméně v roce 2000 naprosto nečekaně prohrává zápas s Kramnikem. Ačkoliv je Garry nadále světová jednička a vyhrává turnaj za turnajem, k odvetě se už nedostává a končí (docela nečekaně) s profesionálním šachem v roce 2005, po jeho vítězství na turnaji v Linares. Mimochodem již jeho deváté vítězství (!)

Partii, kterou vám zde ukazuji a pak na youtube Robert a Petr šachy, jsem si vybral tak trochu náhodou, když jsem listoval knihou moje šachová kariéra 3.díl právě od Garryho Kasparova. Jakou partii ukázat, když Garry sehrál tolik naprosto brilantních partií? Rozhodl jsem se pro partii z roku 1995, kdy Garry hrál Talův Memoriál, který vyhrál před Viši Anandem (pak hráli spolu zápas o mistra světa). A právě partii kterou ukazuji, je souboj mezi Garrym a Višim. Garry vědom si toho, že hraje memoriál velkého taktické mága, zahájil partii naprosto nečekaně. Ačkoliv byl Anand rychlo myslitelem a dokázal silného velmistra porazit do deseti minut, tak zde se již po 17. tahu dostal do strašné časovky (!) Jak je to možné? Proti němu seděl Garry Kasparov, to je jednoduchá odpověď. A třináctý mistr světa ukázal, proč byl neomezeným vládcem šachového světa.


Robert Cvek

-
. kolo -
23x 8688x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (23) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ciki333

pawel

Pod dva týdny starým článkem se satiry nikdo nevšimne. Je škoda ochudit čtenáře o toto mistrovské dílo. Udělám kopii a přenesu ji pod nekonečný článek pana Fialy...

+0 /-0 | 30.04.2022 09:40

pawel

- Pavel Šafr, prosím ...

- Ahoj Pavle, jo jsem já.... Morphynista

- Čau Morphyne, teda Kuželko, teda Oldo, kluku jedna ušatá, tolika tváří, co pro mne máš? Co ti tví šachisti, co? Zabednění jsou furt?

- To víš že jo, jak by řekl klasik, "Jsou to trubci".  Ciki jim něco nabulíkuje a oni mu lezou někam a na moje rozumné příspěvky  reagují s opovržením a smíchem. A ten Tvůj "stranický tisk" také furt nechtějí číst. 

- Vidíš to Oldo, a jeden by řekl, že jsou šachisti inteligentní. Měli by ho číst hned po prubuzením, aby měli jeden správný názor do dalšího dne. A pro mi vlastně voláš? Něco pro mne máš?

- No víš, je jeden na světě, se správným názorem, kterému šachisti věří. Ne všichni, ale dost mu věří.

- No a?

- Poskytl rozhovor radiu Svoboda, kdybys ho zkopíroval, nevím tedy jestli to jde, ale šachisti by určitě pak v Tvžm plátku četli.

- To víš že to jde, kopírujou věhlasnější média, sám říkáš, kolik toho na slavném nss zkopírujou, proč bych nemohl já na svém mizerné plátku, pošli mi ho a napiš šachistům až tam bude...

- Pavle, to je ta správná cesta, jak převést šachisty na jediná pravdivá periodika.

 - Dlouhá cesta, ale s takovým spolehlivým informátorem, jako jsi ty, to dáme! Čau.

+1 /-0 | 30.04.2022 09:35

OldřichKuželka
„Myslím, že bychom dnes měli co nejtvrdším způsobem požadovat odpovědi od evropských politiků. Chci například vědět, proč nebylo zahájeno trestní řízení proti nacistickému kolaborantovi Gerhardu Schröderovi. Rád bych věděl, zda německý prezident Steinmeier, další Putinův komplic, jedná se Schröderem a kancléřem Scholzem. Rád bych viděl přepisy těchto rozhovorů, o čem jsou, proč Scholz brání dodávkám zbraní na Ukrajinu, všechny klame, dokonce blokuje německý Spolkový svaz německých podniků obranného průmyslu, který byl ochoten tak učinit. Seznam těchto politiků je dost dlouhý. Naštěstí, opakuji, dnes už o všem nerozhodují.“ Doba je podle Kasparova už jinde, ale to podle něj neznamená, že by se mělo zapomenout na to, kdo nese za smutný konec sbližování s Ruskem odpovědnost: „Ať si Scholz říká, co chce, situace se změnila: Anglie, Amerika, samozřejmě Polsko, pobaltské země, severské země, Švédsko, Finsko, Norsko – ti všichni se aktivně podílejí na vyzbrojování Ukrajiny, na pomoci Ukrajině. Proces změny geopolitické a strategické situace na východě Evropy se tedy ubírá správným směrem a je nevyhnutelný. Nicméně tyto příběhy nebude možné pohřbít, nebude možné ignorovat skutečnost, že Putinův fašismus nevyrostl ze vzduchu. A je to výsledek více než dvacetiletého otevřeného kupčení a kolaborantství v Evropě.“ https://www.forum24.cz/kasparov-vykopl-bych-rakousko-z-evropske-unie-a-prijal-ukrajinu-zapad-plati-za-zbabelost/
+0 /-0 | 30.04.2022 08:08

pawel

Playboy

Jistě někde zkazil v časovce dobrou pozici.

Ale sám přiznal, že jeho nejoblíbenější varianty sicilky jsou dnes už někde jinde, a že v nich ukrutně "tekl". 

+0 /-0 | 17.04.2022 14:27

Playboy
Bylo by zajímavé, kdyby hrál Kasparov ve vážně partií proti hráčům 2700 Když zkoušel proti světové špičce zrychlené partie, tak se mu výsledkové nedařilo, i když pozice po zahájení a střední hře měl nejlepší ze všech, poté ale začal téct časově.
+0 /-0 | 17.04.2022 14:23

Petan

Kasparov má občanství ruské a chorvatské a na FIDE je veden pod ruskou federací

+1 /-0 | 15.04.2022 23:30

Šach

Pane Kuželko na FIDE je u Kasparova ruská vlajka. Ano? Vidíte ji?

+2 /-0 | 15.04.2022 22:54

OldřichKuželka

Kasparov už mnoho let nemá s FIDE nic společného, jako chorvatský občan samozřejmě může hrát s vlajkou Chorvatska, minulý rok na Grand Chess Tour v Záhřebu je za jeho jménem jak ruská, tak chorvatská vlajka. 

+0 /-0 | 15.04.2022 21:46

Šach
+2 /-0 | 15.04.2022 21:33

Šach

Když Kasparov má ruskou vlajku, nemohl by hrát v žádném turnaji pořádaném ŠSČR. smiley

 

+0 /-0 | 15.04.2022 21:26

Šach

Kasparov stále hraje pod vlajkou Ruské federace. Nemá vlajku FIDE. https://ratings.fide.com/profile/4100018

+0 /-0 | 15.04.2022 21:21

SchwartzBlack

@ Zdeněk Desná - To sice mohl, ale než hrát tu naprosto příšernou pozici po 26. Vxa2 Dxe3 27. Sc4+!, tak to raději zabalil. 

+0 /-0 | 15.04.2022 13:13

Zdeněk Desná

Ještě černý mohl zkusit Sxa2.

+0 /-0 | 15.04.2022 00:55

ThePot
Šachista je to geniální. V moderním šachu pochopitelně jeho styl je trochu proti mainstreamovým počítačovým liniím, ale i tak kdyby hrál dodnes, tak určitě není horší než Topalov nebo Anand :) Ale čas jde dopředu, a šachy jsou toho nejlepším příkladem. Stejně jako návrat neokarpovianců z řád Carlsena atd. )
+2 /-0 | 14.04.2022 16:27

ciki333

 

Kuželka, vulgo Morphynista, cítil potřebu přenést flame z "nekonečného" diskuzního článku pod pěkně napsaný apolitický medailonek o Garry Kasparovovi z pera GM Cveka. Prosím čtenáře, aby nereagovali na lejno vypadnuvší z útrob soudruha Kuželky. Samočistící mechanismy výkal rozloží a zápach vyvane...

+6 /-5 | 14.04.2022 14:04

Matt
Trošku by som dodal k teórií Evansu, 5...Ba5 sa stále hráva ale po 6.d4 to čierny väčšinou neberie ale hrá d6. A miesto Anandovho 8...Jf6 je lepšie už spomínané d6 alebo dokonca d5. Čierny teda najlepšie urobí keď toho pešiaka nejako rozumne vráti.
+1 /-0 | 14.04.2022 13:46

OldřichKuželka

Já nikomu nevyčítám, že sem kdysí dávno pozval Karpova, on v té době také ještě nebyl sluhou putinovské diktatury. Ale je samozřejmě na zamyšlení, zda i dnes má šachová škola nést jeho jméno. 

+3 /-5 | 14.04.2022 13:41

OldřichKuželka

Kasparov se stal mistrem světa, když musel zdolávat nejen své soupeře, ale také překážky, které mu stavěl do cesty sovětský systém, ten chtěl mít mistrem světa Karpova a mladý Garri s často kritickými názory nebyl u funkcionářů oblíben. Také ve FIDE, plné korupce, nezávislý šampión vadil a tak se jej pokusila titulu zbavit podvodem. Místo legitimního zápasu Kasparov-Short byl uspořádán zápas Karpova s Timmanem, později pak organizovány MS vyřazovacím způsobem, ale jejich vítěze naprostá většina šachového světa za držitele titulu neuznala. Teprve překvapivá prohra s Kramnikem znamená výměnu generací a Garri se pomalu s vrcholovým šachem loučí. Později odchází do politiky, kandiduje také na prezidenta FIDE, bohužel zkorumpovaný volební systém nedovolí. V Rusku se stává symbolem demokratických sil, po věznění putinovským režimem, který se jej snaží zlikvidovat, emigruje do USA, odkud i dnes zní jeho tvrdé odsouzení putinovského fašismu a válečných zločinů. Přejeme tedy hodně zdraví a ať se naplní jeho sen, vrátit se do svobodného a demokratického Ruska... 

+3 /-5 | 14.04.2022 13:36

Pavel Ch

Oldřich Kuželka, jistě, jen "drobnost", obecně, nepíšu, že zrovna na Vás.

Ode mne to není kritika Garriho, ale reakce na některé, kteří nadávají lidem, že si někdy podali s Toljou ruku. Nebo nechali u nás otevřít školu pod  záštitou AK. Či pozval AK na akci k nám. Zchadím je, aby si uvědomili, že sám Garri podporoval Tolju na post prezidenta FIDE a pomáhal mu v kampani. A řekl, že staré šrámy jsou zahojeny. To není kritika Garriho, opakuji, to prostě udělal v danné době, co pokládal za dobré.  Takže invektiva vůči některým, kteří dříve uznávali  AK a přitom autoři nadávek velebí Garriho, je neznalost historie či vnitřní rozpor autorů laciných nadávek.  Neb to samé by museli říci o GK.

+6 /-0 | 14.04.2022 13:31

Petan

Článek je hezky napsán a dívá se na Kasparova čistě jako na šachistu. Myslím, že se Robert záměrně nepouštěl do hodnocení jeho politických aktivit, aby tak nespustil další debaty na úrovni "Diskuzního článku", které by mohly šachové fanoušky odradit od sledování tohoto po šachové stránce výborného webu.

+11 /-0 | 14.04.2022 13:14

xdavx x
Svoje politické postoje můžeš vyjadřovat jinde. Nevím proč máš potřebu zasirat každý článek.
+3 /-8 | 14.04.2022 11:53

OldřichKuželka

Kdyby byl Kasparov ruským prezidentem, dnes by nemusely umírat tisíce ruských i ukrajinských vojáků a civilistů. Geniální šachista, který brání demokratické hodnoty, že občas s jeho chováním nemusíme souhlasit - i kdyby, tak co, právě ty nejodpornější kreatury se dokážou tvářit mile a přívětivě a pak posílají lidi na smrt nebo do koncentráků, což je případ Anatolije Karpova... 

+6 /-6 | 14.04.2022 11:31

xdavx x
Já bych dal soutěž. Kdo z tria Botvinnik Korcnoj Kasparov je víc zlý a nesympatický člověk.
+2 /-10 | 14.04.2022 11:16