Jak Indická šachová federace podpoří Vidita, Pragga and Vaishalu?

24.11.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Indická šachová federace ( ACIF ) oznámila, že podpoří finančně své hráče na nadcházejícím turnaji kandidátů. Výše podpory dokazuje, jak jsou šachy v Indii populární. Pro šachové fanoušky to je zase ukázka toho, kolik stojí být jedním z nejlepších.

Turnaj kandidátů FIDE se bude konat v dubnu 2024 v Kanadě. Před touto veledůležitou událostí, která určí vyzyvatele mistrovství světa, All India Chess Federation ( AICF) oznámila finanční pomoc Viditu Gujrathiovi, R. Praggnanandhaovi a R. Vaishalové ve výši 20 000 000 Rs (240 459 USD) . Tato částka bude použita na jejich trénink, cestování, budování týmu a mnoho dalšího.

Je to skutečně fantastický krok od Národní federace na podporu kandidátů Indie! A s tím se nedá nic jiného, než souhlasit. Představte si jak by taková podpora pomohla našim nejlepším hráčům! Je dobré si přiznat, že jestli chceme mít světového hráče, je potřeba jej finančně podobně podporovat. 

Celo indická šachová federace (AICF) se vydává na historickou cestu, aby posunula indické šachy do bezprecedentních výšin. Za poslední tři roky prošla šachová Indie rozsáhlou reformou, která se projevuje obrovským úspěchem na všech frontách. Nedávné úspěšné pořádání šachové olympiády v Chennai se zapsalo do historie a dále upevnilo přítomnost Indie na světové scéně. Hrstka indických hráčů, inspirovaných odkazem Viswanathana Ananda, nese pochodeň vpřed a přispívá k rostoucímu postavení národa v mezinárodním šachu.

Ve strategickém kroku se federace zavázala Rs. 20 milionů (240 459 USD) finanční pomoci pro Praggnandhau, Vidita Gujarathiho a R. Vaishaliho při přípravě na nadcházející šachové události, což představuje historickou kapitolu v indickém šachu. Prezident Sanjay Kapoor jménem AICF prohlásil: "Naše finanční podpora je strategickým krokem k posílení postavení těchto výjimečných hráčů a zajištění jejich podpory, kterou potřebují, aby se hnali za vítězstvím a zapsali si jejich jména do historie šachové hry."

Bharat Chauhan, předseda poradního výboru FIDE, v komentáři k této iniciativě uvedl: "Odhodlání AICF podporovat a vychovávat šachové talenty je chvályhodné. Tato odvážná iniciativa nepochybně přispěje k růstu a rozvoji indického šachu na celosvětové scéně. Reformy v indickém šachovém světě jsou patrné nejen v jejich úspěchu na hrací ploše, ale také v efektivní organizaci turnajů, díky nimž se Indie dostává do čela mezinárodní šachové komunity."


Cílem finanční pomoci, která pokrývá tréninkové kempy, poplatky za trenéry, cestovní výdaje a logistické požadavky, je poskytnout hráčům zdroje potřebné k tomu, aby se mohli plně soustředit na svou hru. Tento krok přichází v návaznosti na jejich nedávné úspěchy, včetně umístění na druhém místě Praggnandhaa na Světovém poháru a dvojnásobné radosti na FIDE Grand Swiss 2023, kde si Vidit a Vaishala zajistili první místa.

Každý hráč obdrží Rs. 3 miliony na školení a získání trenéra. Zbytek peněz hráči použijí na své cestování, mentálního trenéra a všechny další výdaje.

Pokud jde o budoucnost, AICF oznámila, že v příštích dvou měsících uspořádá pět mezinárodních velmistrovských šachových turnajů. Tato iniciativa si klade za cíl poskytnout příležitosti pro další generaci hráčů získat mezinárodní tituly, což přispívá k celkovému rozvoji šachu v Indii.


Vidit v rozhovoru s ChessBase India řekl: „Ještě jsem se nevrátil z Grand Swiss a zavolal mi strýc Bharat a ten mi řekl, že nám poskytnou finanční podporu na turnaj Kandidátů. Opravdu oceňuji toto gesto. Ukazuje to, že na nás tak horlivě hledí. Nyní mohu dát věci do pohybu a začít budovat svůj tým."


V rozhovoru pro ChessBase India Pragg a Vaishala řekli: "Velké díky celo Indické šachové federaci za tak velkou podporu nám všem třem v tak krátkém období. Děkuji AICF za podporu."

Tento článek byl volně přeložen ze stránek chessbase


RP šachy byli a jsou připravené podporovat šachy u nás a v našich myslích jsou zakopány všechny příkopy. Budeme se určitě snažit o větší profesionalizaci šachů u nás. Je to ale jen dílčí snaha, ta hlavní je popularizovat šachy a přinášet šachy doslova všem., ať už zde na nss, nebo na youtube, na streamu, dělat turnaje, přenosy, knihy a další věci. 

RP šachy dlouhodobě podporují organizátory turnajů, kluby a další šachové akce a obecně šachy v naší zemi. Psal jsem to už několikrát, že pro RP šachy je úspěch českého šachu cestou, ba posláním. Budeme se nažit ze všech sil, aby šachy u nás šly nahoru a aby naše šachové prostředí bylo prostředím pro všechny šachisty.

Nejsou to jen sny a jen řeči. Svět se mění, RP šachy nebudou tříštit síly v nesmyslných válkách, které nemají vítěze a ani mít nemohou. RP šachy budou měnit šachy u nás v tom nejlepším možném směru. A já věřím, že i naší fanoušci a kamarádi v tom pojedou s námi! 

PK

25x 3251x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (25) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Šach

Bohužel u nás nemáme takové talenty jako jsou zmiňovaní Indové.

+1 /-0 | 24.11.2023 07:42

lubomir1959

Netvrdil bych, že talenty u nás nemáme, ale bez práce nejsou koláče. A to jak ze strany vedení svazu, tak HLAVNĚ ze strany těch talentů. Těžko může naše země konkurovat v podpoře talentovaných šachistů obrovským zemím jako je Čína, Indie, Rusko, postsovětské republiky, USA, atd., ti mají bezpochyby daleko větší možnost výběru talentů a jejich podpory. Ale kolik už velkých talentů u nás v různých sportech se neprosadilo? Proč? Protože ti talentovaní nebyli ochotni na sobě dřít, dejme tomu i několik hodin denně, nebyli ochotní si mnohé zábavy a zábavičky odříct. Myslíte, že Jágrovi, Lendlovi, Nedvědovi, bratrům Pospíšilům, Sáblíkové a dalším spadl úspěch jen tak do klína? Myslíte, že třeba Hort, Jansa, Navara a další měli úspěchy jen tak, že jim to spadlo do klína? Asi si museli mnohé odříct...

+8 /-0 | 24.11.2023 09:11

Pavel Ch

To je v každém sportu stejné. V Litvínově trénoval dorost olympijský vítěz z Nagana a nechal toho, neb mu častěji na trénink přišla půlka nebo čtvtka kluků a nebo také se stalo, že nikdo, psal.

+0 /-0 | 24.11.2023 14:47

lubomir1959

https://www.youtube.com/watch?v=UepNe3wHBXY

Jakkoliv nemohu souhlasit s některými výrazy trenéra, jakkoliv mohu kritizovat jeho některé hlášky, protože mlel i nesmysly, tak na druhou stranu se nedivím, že přístup hráčů kritizoval. Má i kus pravdy!

+0 /-0 | 24.11.2023 15:14

Ústečák
V chudé zemi je asi ta snaha vyniknout (v čemkoliv) asi pochopitelnější.
+0 /-0 | 24.11.2023 15:04

Vidlák z Chlumce

Pane Koutný, Praggnanandhaa a Vaishali jsou křestní jména a ne příjmení. :D

+2 /-2 | 24.11.2023 09:01

giocozo
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-1 | 24.11.2023 10:33

Robert Cvek
:-) Opravdu? Tak uveďte zdroj. Rád se podívám.
+0 /-0 | 24.11.2023 09:49

patmat
Podľa tých FIDE rating profilov nižšie to sú priezviská, na porovnanie napr.:

https://ratings.fide.com/profile/307424

+0 /-0 | 24.11.2023 09:58

Kamil Mihálik
Problém je ten, že všade vo svete platí to, že najprv treba niečo ukázať a až potom počítať peniaze. V Česku, či na Slovensku nie sú výrazne úspešní mladí šachisti. Veľmajstrami sa stávajú väčšinou pomerne neskoro. Inde vo veku 13-15 rokov sa stávajú skutočné šachové talenty veľmajstrami... Tu môže trvať v českých, či slovenských podmienkach aj pomaly 6 rokov, kým sa stane niekto novým veľmajstrom. Čo je dosť veľa :) Títo Indovia ukázali niečo (kvalifikovali sa na turnaj kandidátov), tak ich federácia podporila peknou sumou, aby uspeli.
+1 /-0 | 24.11.2023 09:55

lykan

Indové jsou vzhledem k jejich počtu v šachu naprosto bezvýznamní. Kdyby Čechů bylo 1,5 miliardy, pořádali bychom zápasy ČR vs. zbytek světa.

+3 /-1 | 24.11.2023 12:49

Rubinus

:) Podle těch zdejších hádek to někdy vypadá, že bychom spíš "pracovali" na tom, aby nás bylo zase 10 miliónů...

+0 /-0 | 24.11.2023 13:27

Vidlák z Chlumce
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 24.11.2023 08:59

Šach
+4 /-0 | 24.11.2023 07:45

doktor.ák

Peťo konečně super, za mě kloboučekyes.

+1 /-0 | 24.11.2023 06:35