Internetová šmakuláda s Robertem

02.12.2022 06:00 | Zprávy

Tak naloženo opět 2-0 a i s diváky jsme nedokázali Roberta porazit. První partie měla 100 tahů a těžko přetěžko jsme bránili pozici s kvalitou méně. Ta druhá byla tvrdá mačkanda s nádechem naděje na výhru, která se okamžitě rozplynula a končíme šmakuládou

První partie měla 100 tahů, ale samozřejmě to bylo žití v umělém sánku a na dýchacích přístrojích s jistým čekáním na konec. Ale stovka, je stovka. 

Robert Cvek: "V první partii mi docela vyšlo zahájení, ale pak jsem moc nebyl spokojený jak jsem hrál střední hru. Jeden moment mohl bílý zahrát jezdcem na c2 (21.Jec2) a byl by relativně OK, myslím si tedy. Nicméně po .23..De2 jsem už stál skvěle, navíc jsem získal kvalitu. Ale pak technika byla na bodě mrazu. Zapomněl jsem na silné a4! (38.a4! - upřímně řečeno jsem zapomněl také na to, že na moje ...a5 je Sb6!)) a najednou je to těžký technický problém. Ale 43.Jc5? vidím jako prohrávající chybu. Protože střelec bílého je tragická figura, která je k ničemu. Pak jsem si to tedy pohlídal, ale opět s jistotou jako "nejistá sezóna".

Jedno přehlédnutí a kvalita pryč. Takže začala stavba skoro nedobytné pevnosti. 


Stavěli jsme pevnost s vědomím, že bude těžké jí ubránit. Odhodlání obránců bylo neskutečné, odvaha nesmírná a pevnost vypadala jako věčná. 


Jakmile ale padla poslední hradní věž, bylo jasné, že tuto bitvu nevyhrajeme.


Ke ctí hrdinným obráncům, kteří padli v této bitvě, si bude historie pamatovat, že loupeživý rytíř si musel dojít pro další posily, aby nakonec ve sto tahové partii vyhrál první partii. 


-
. kolo -

Ve druhé partii nám chyběl hned v úvodu první tah. Docela velká nevýhoda na začátek, ale i s tím musí umět šachista žít. 

Robert Cvek: "Druhá partie byla klasika. Přešel jsem do lepší koncovky. Ale tu jsem opět hrál slabě, bez jistoty a síly, ale přiznám se, že mne předchozí partie trochu vyčerpala. Když si nyní partii přehrávám, tak vidím, jak jsem hrál slabě a mdle. 20.Je1 s Jd3 a Jc5 je ještě OK, ale když jsem získal pak lepší pozici, tak jsem "nějak zamrzl" na místě. Během komentování lamentuji, že jsem nehrál 30.a6! Jasně, to byl dobrý tah. Přehlédl jsem ideu 32...e5! a černý byl blízko vyrovnání. Ale věžovka je obecně těžká a nehraje se černému lehko. Musí najít 40...h5! To se ale nestalo, braní na c5 není dobré. 42...Vd2 je vynuceno, po 42...Vd7? jak říká PK ve videu, že to je "remíza" je hned KO pro 43.Vb1 a černý je v zugzwangu, protože nemůže tahat králem a po tahu věží přijde 44.Vd1 1-0. Věžovka mne zaujala, kde mohl černý pak remizovat? A mohl, ale těžkou, velmi těžkou cestou: 43...Vh2! (viz diagram dole) 44.Vxb7 Vxh4+ 45,f4 exf4 46.exf4 a nyní super silné: 46...h6!! 47.gxh6 g5 - pointa a černý by měl remizovat.  Poslední šancí bylo 45....Va3+ ačkoliv i zde je bílý vyhraný. V partii se stalo 45...Vxh4 a po 46.e4! je to už 1-0"

Vše důležité se dá popsat ve dvou diagramů. Tady jsme se pustili do odvážného závodu, kdo si první postaví dámů. 


Když už to vypadalo, jako výhra a pomsta za první partii, přišel neviditelný tah pěšcem a bylo po dešti. 

Tah e4 byl opravdový tah " bombarďák"-
. kolo -
 Nakonec 2-0 pro Roberta, ale přes 100 lidí  vživém přenosu se bavilo a to byl hlavní cíl této akce. Třeba dáme odvetu a jestli ano, tak jedině s vámi! 
1x 1888x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
....jsem 885 ve zhlédnutí ...trochu jsem si dneska pospal ..... :-) .....
+0 /-0 | 02.12.2022 10:01