Online tréninky a online zahájení na měsíc květen 2024

01.05.2024 12:20 | Trénink

Je na čase se podívat na klidné/jednoduché pozice. Přece jenom se jinak hraje (jiné pozice - jiné plány) například Botvinnikův systém v poloslovanské nebo když vezmeme bílými na d5 a vznikne symetrická pozice.

Online tréninky na měsíc květen 2024Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Květen 2024 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Online tréninky (květen/máj)

Plánujeme v klidných/jednoduchých pozicích

 My jsme se minule dívali, jak je často plán dynamický proces a často se nejrůzněji mění, hodně záleží samozřejmě na pozici a pak na tom, co hraje soupeř. Hodně jsme si řekli a dívali se, že klíčem je KONKRÉTNÍ POZICE. Věnovali jsme se spíše dynamickým/ostřejším pozicím, kde dost záleželo na taktice a na propočtu variant.

Je na čase se podívat na klidné/jednoduché pozice. Přece jenom se jinak hraje (jiné pozice - jiné plány) například Botvinnikův systém v poloslovanské nebo když vezmeme bílými na d5 a vznikne symetrická pozice. Nebo například pokud budu hrát bílými klidného katalána na mírnou výhodu v koncovce nebo když obětuji pěšce za útok. Čím je ostřejší pozice, tím záleží více na KONKRÉTNÍ pozici, ale jak to funguje, když je klidná/jednoduchá pozice? Když v podstatě žádná taktika není a postavení králů nemá na pozici žádný vliv. Jak se v takových pozicích plánuje? A jak velký vliv má hodnocení pozice? Jsou zde podobné zákony jako v konkrétních pozicích? Jaké tam jsou rozdíly, jak je poznat a jak to všechno aplikovat?

Samozřejmě i zde je důležitá věc, že plán je dynamický, měnící se proces a záleží na konkrétní pozici a na tom, co hraje soupeř, ale jak tušíte, přece jenom se zde - obecně - postupuje jinak a jsou zde důležitější jiné věci.
 
My se na toto  samozřejmě pořádně podíváme a hodně to vysvětlím. Osobně mám hodně rád klidné/jednoduché ("suché") pozice a moje šachová síla je právě nejvíce v těchto pozicích. Velmi rád se s vámi podělím o svoje know-how. Vím, že spoustu šachistů má velký problém s porozuměním, ohodnocením a plánováním klidných/jednoduchých pozic. Po tomto tréninku to bude daleko lepší.

Důležitá poznámka: Protože je MČR v Hluku od 7.5. do 12.5. kde celou dobu budu, tak jedno úterý musí být nahrazeno. Proto je první trénink posunut na neděli před Hlukem. Tedy první trénink je 5.5. od 17,00.

Tři tréninky budou v úterý od 18,00 a první trénink výjimečně v neděli 5.5. od 17,00:

31.díl     Hodnocení pozice a plánování            31.díl                              5.5. 2024 Neděle od 17,00

32.díl     Hodnocení pozice a plánování           32.díl                             14.5. 2024 
33.díl     Hodnocení pozice a plánování           33.díl                             21.5. 2024
34.díl     Hodnocení pozice a plánování           34.díl                             28.5. 2024

Jde o čtyři díly za měsíc květen/máj v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online zahájení

Zakoupit můžete zde:

Detail produktu: "Květen 2024 - Online zahájení" (simpleshop.cz)

Pokračujeme dále v zahájení KATALÁN za BÍLÉHO a probíráme klasického katalána, Vznikajícího často po tazích 1.Jf3 d5 2.g3 Jf6 3.Sg2 a nyní černý hraje 3...e6 bílý pak 4. 0-0 Se7 a nyní má bílý dvě možnosti a) 5.d4 0-0 6.c4 nebo b) 5.c4 0-0 6.c4 Ale není to jedno, protože na 5.d4 má černý možnost 5...b5 (nebo c5) a na 5.c4 má černý možnost 5...d4 (nebo vzít na c4).My se podíváme, zda je lépe reagovat tahem 5.d4 nebo 5.c4 a jaký je v tom rozdíl a co zvolit. 

Pak půjdeme postupně dále a v dalších lekcích na další odbočky a pak na hlavní variantu katalána. Obecně mohu říci, že pro hráče hrající 1.Jf3 s 2.g3 je katalán asi nejčastější a nejdůležitější zahájení.

Jako někdo kdo to hraje hodně často, určitě znáte z mých videí, mám na to velmi bohatou praxi, to mohu jen potvrdit. Důležitá poznámka: Jak už je zvykem v posledních online zahájeních - daleko více přidávám vzorové partie a daleko více vysvětluji zahájení z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to beru větší důraz, ačkoliv variant je stále hodně :-)

 Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč. 

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3         17.díl                     16.5. 2024

Systém za bílého s 1.Jf3 a 2,g3        18.díl                     23.5. 2024


Poznámka: Protože je MČR Amatérů v Hluku, kde budu, jsou to tedy dva čtvrtky po sobě.

 Jde o dva díly za měsíc květen/máj v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut.

Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu.

Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží". 

Robert Cvek


0x 925x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované