Gentleman za šachovnici - Paul Keres - Vlastimil Jansa

29.10.2020 04:00 | Historie

Říkalo se mu přezdívkou " Věčně druhý ". Vlastimil Jansa na něj bude ale vzpomínat jako na "Gentlemana za šachovnici". Tímto vás zvu na osobní vzpomínky na setkání s touto šachovou legendou. Tyto vzpomínky nenajdete nikde v knížkách.

 Kdokoliv chce napsat článek a říct něco o Paulu Keresovi, pak se najde vždy desítka lidí co řeknou, že to  už znají a že čekají něco nového. Něco, co ještě nevěděli. To píši, protože je těžké  a možná nemožné napsat něco, co nevíte.


A přece to není nemožné. Vzpomínky na osobní  setkání. Vzpomínky na vzájemné partie. Vzpomínky legendy na legendu. Pan Jansa vám dnes řekne něco, co uslyšíte možná poprvé o Paulu Keresovi uslyšíte možná poprvé . 

Video začne partii Hort-Keres a tak se na ní pojďme podívat. Rok 1961 - Mistrovství Evropy družstev. 

V této pozici byl na tahu Keres. 35.tah a měl na hodinách 7 minut. Přemýšlel a čas utíkal. Pět minut a Keres klidně přemýšlel. V té době se nehrálo samozřejmě s přídavkem a tak musel ještě udělat 5 tahů do časové kontroly. Tři minuty a Keres obětoval dámu! Pan Jansa tento okamžik popisuje, jako by v sále vybuchla bomba!

Spoustu diváků čekalo, co Keres zahraje. Hlídali ubíhající čas a do toho takový tah! Oběť dámy! Znáte pořekadlo  - zahrál takový tah, až soupeř spadl ze židle? Tak to se právě stalo v tomto okamžiku...Paul Keres jak byl nervózní, tak při zahrání tohoto tahu se pohoupal na židli a spadl z ní na zem...Sálem se rozlehla velká rána...Zvedl se  a každý čekal, jak Paul bude nervózně sázet bleskově tahy. 

Paul Keres v časové tísni, opřel se loktem o stůl. Napsal tah. Krasopisně plnou notací a nenechával se vyrušit z klidu a ani v takové časové tísni.  Sedmnáctiletý Hort hrál vynalézavě a zahrál tah De2! 

Jak to bylo dál?...Koukněte na video, kde to krásně pan Jansa rozebírá a vzpomíná na tuto partii i na další setkání s Paulem Keresem.


-
. kolo -

Přidal jsem poslední video, kde pan Jansa vzpomínal na "Šachové Olympiády" a není to náhoda. Máme v plánu připravit ještě dvě vzpomínky..Potom bych měl poděkovat sponzorům, ale nepůjde je všechny vyjmenovat. Tento projekt vzniká za finanční podpory dobrovolných příspěvků našich členů na YTB Robert a Petr šachy. Díky vám všem je tady toto video. Proto děkujeme za každého nového člena. Členství na našem kanálu je cesta, jak připravit takové videa. Bez vás by toto opravdu nebylo možné. A díky za to, že jdete do toho opravdu s námi. Je vás každým měsícem víc a víc a my společně s Vámi děláme takové věci! Díky. 

A poslední, být not lesa  poděkování patří všem našim fanouškům, divákům, odběratelům. Vzpomínám si jak jsem natáčel první videa a nikdy by mě nenapadlo, že toto bude někdy možné. Když jsem oslovoval silné hráče, jestli by chtěli jít do toho se mnou, ale že neumím nabídnout za to peníze. Pak jen jeden člověk řekl ano. Opravím to, on neřekl ano. On řekl jasně, hned a okamžitě jdu do toho. Samozřejmě to je Robert Cvek. A tady to vše začalo. Tady začal Robert a Petr šachy jít svou cestou.

Jdeme s ní s vámi a toto je díky vám! 

Děkuji, Petr Koutný

7x 5261x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
EmilV
V té studii je Keresovo autorské řešení 1.Vh3 Ka4 2.Vh5!, což je stejně rychlé jako 1.Vh5 Ka4 2.Vh3.
+0 /-0 | 29.10.2020 21:40

wecker
„Weißt Du, es war so: Das Damenopfer hat mich wirklich überrascht, aber ich bin nicht vom Stuhl gefallen. Noch nicht. Die Partie war äußerst kompliziert und spannend. Sie steuerte auf den Abbruch hin und ich versuchte, mich aus einer schwierigen Lage zu befreien. Als ich später meinen Abgabezug machen musste, war meine Stellung sehr (O-Ton: „sääähr“ – Anmerkung der Red.) schlecht. Ich suchte verzweifelt nach einer Rettung. Ich dachte 40 Minuten nach, war sehr angespannt und wippte auf meinem Stuhl rum. Und dann ist es passiert. Es machte „rumms“ und ich lag samt Stuhl am Boden. Die Schwerkraft hat mich vom Stuhl geholt, aber nicht Keres Dc1:“ http://www.osv1887.de/wp-content/uploads/2012/08/Hort-Keres.pdf
+0 /-0 | 29.10.2020 15:20

xdavx x
Když jsem se o tom bavil s Hortem, vzpomínám si že říkal že spadl on sám. A moc se mu to dal nechtělo rozvádět.
+0 /-0 | 29.10.2020 14:03

Homunkulus

Ve videu je to řečeno nejasně, v historce, jak se traduje, ale spadl ze židle Hort. (Nedávalo by smysl, kdybychom Kerese chválili za chladnokrevnost a zároveň zmiňovali jeho údajnou nervozitu.) Prý to tak dostal do povědomí Pachman; sám Hort opravuje, že spadl ze židle až při dlouhém rozmýšlení po 40. tahu. Viz např. https://de.chessbase.com/post/vlastimil-hort-ludek-pachman-i

+0 /-0 | 29.10.2020 13:56

hans
Tak mně z povídání vychází, že spadl Hort. Hort byl nervózní a houpal se na židli.
+0 /-0 | 29.10.2020 13:56

Petr Koutný
Z povídání ve videu opravdu spadl ze židličky Paul Keres. Petr
+0 /-0 | 29.10.2020 13:25

Homunkulus

Kdo že spadl z té židle? Keres?

+0 /-0 | 29.10.2020 10:37