Gambit Davida Navary v Rétiho hře

28.07.2021 11:43 | Trénink

Richard Réti šokoval svět svým hypermoderním vnímáním šachové hry. Kdo by neznal Rétiho zahájení? Po sto letech další česká šachová legenda David Navara inspiroval šachový svět myšlenkou, které můžou šachové učebnice říkat Gambit Davida Navary

Jirka Erban mi poslal email. Zeptal se mě, jestli znám Navarův Gambit? Samozřejmě jsem o nečem takovém nic nevěděl. Děkuji Jirkovi za skvělý tip a pojďme se podívat na Navarův gambit. 


To je přesně ono. Tah g5! A překvapivě má černý úspěšnost v této pozici 70%. Ta první partie, kde David Navara poprvé zahrál tento tah je dokonalá a proto pro inspiraci jí dávám zde samostatně. Určitě se bude líbit!


-
. kolo -
Teorie? Skoro žádná, stačí znát pár vzorových partií a hrát přirozené šachy. 

-
. kolo -
Těžko se hledá co je hlavní varianta a co je vedlejší a proto přidávám ještě tuto teorii a pak už hrr na vzorové partie. 

-
. kolo -
A nakonec tohoto článku vložím partie. Přehrajte si je a kouknětě na ně. Z první skoro bláznivé myšlenky se tento tah g5 stává hodně zajímavou možností jak hrát černými Rétiho zahájení! 

-
. kolo -

David Navara je jeden z nejlepších českých šachistů  a tím slovem jedním, myslím z celé naší šachové historie. Nejde říct, kdo je nejlepším a kdo byl nejlepším. Ale jde samozřejmě říct, že je šachistou, který psal a píše české šachové dějiny. Toto zahájení určitě jednou ponese jeho jméno.

Navarův Gambit zní opravdu dobře!


* doplněno 28.7.2021 v 20:22

V Šachinfu č. 6/2010 na stranách 37 – 44 je článek „Cimrmanův gambit (A09)“.

 Na začátku je článek Miroslava Petříčka „Z odkazu Járy Cimrmana“.

Ve druhém článku je uveden podrobný rozbor varianty 1.Jf3 – 3.-g5 od Davida Navary. Navara ho nazývá Cimrmanův gambit. Uvádí i své vyvrácení. (Bílý má malou výhodu.)


0x 5079x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované