Extraligová tabulka se natahuje

02.12.2013 18:27 | Extraliga 2013/2014

Týmy 1. Novoborský, BŠŠ Frýdek-Místek a Rapid Pardubice pobraly ve dvou kolech uplynulého extraligového víkendu všechny zápasové body a v uvedeném pořadí okupují čelní pozice tabulky. Třetí stupínek dělí i Ostrava.

Jediná rezultativní partie rozhodla šlágr sobotního 3. kola mezi Rapidem Pardubice a Lysou nad Labem. Hrdinou zápasu byl GM Petr Neuman, který na šesté šachovnici porazil GM Vlastimila Jansu a zařídil domácímu týmu všechny tři body. "Vzhledem k problémům se sestavou dopadl víkend nad očekávání. Musím ocenit všechny hráče a zvlášť zmíním výkony Petra Neumana (100%) a hráčů na 8. desce, kteří udrželi remízu a toto se ukázalo, jako rozhodující," hodnotí kapitán Rapidu Roman Krmenčík a dodává. "Výborná atmosféra zápasů byla i zásluhou skvělého rozhodčího a nestora Ing. Gonsiora."

Ani týmu Lysé nad Labem se nevyhnuly peripetie. "Onemocněl Eda Meduna, povolanému náhradníkovi v noci na sobotu vykradli byt a tak místo přípravy na partii strávil část noci na policii. Kapitán odvezl v pátek ženu do nemocnice a tak nebyla pohoda, tolik nutná před důležitým zápasem," uvádí Petr Saeckl. "Když jsme přijeli do Pardubic a zjistili sestavu domácích, byli jsme přesvědčeni, že máme v utkání šanci. Chvíli to tak vypadalo, stáli jsme docela dobře, ale potom se začaly dít věci. Vlasta Jansa pokazil partii, a i když se mohl v závěru zachránit, prohrál. Protože se nikomu z našich hráčů nepodařilo partii vyhrát, ztratili jsme všechny tři body."

Tým Labortechu Ostrava po těsné výhře se Zikudou Turnov zůstal na čele tabulky, vysoké výhry zaznamenal Nový Bor s Porubou (6,5:1,5) a BŠŠ Frýdek-Místek s Třincem (6:2). "Obě naše víkendová utkání byla nepodařená a společné bylo to, že jsme dali soupeři vždy náskok 2:0," píše na úvod třinecký kapitán Jan Sikora a dále přidává pohled na sobotní zápas s BŠŠ. "Po rychlé remíze Vojty Pláta ztratil jednotahově materiál Milan Walek a tragikomicky rozehrál partii bílými Igor Štohl. Partie by stála za rozbor a doplnil bych i komentář, jen kdyby soupeři seděli na opačných stranách. Frýdečáky jsme neohrozili prakticky na žádné šachovnici a tak si ještě slabší chvilku vybral Tomáš Petrík a prohra Petera Michalíka remízové koncovky jen dovršila naši slabou hru."

Výsledky 3. kolo 

Domácí3.koloHosté
A64 VALOZ Grygov4-4ŠK Karviná
BŠŠ Frýdek-Místek6-2TŽ Třinec
Slavoj Ostrava - Poruba-1. Novoborský ŠK
Labortech Ostrava-ŠK Zikuda Turnov
Rapid Pardubice-Výstaviště Lysá nad Labem
ANCORA Tatran Litovel-ŠK ERA Poštovní spořitelna

 

Přímý souboj o čelo tabulky se odehrál v nedělním 4. kole mezi doposud neporaženými týmy Labortechem Ostrava a 1. Novoborským ŠK.  Do vedení poslal hráče Ostravy GM Jakubiec výhrou nad GM Lázničkou, to bylo ale z celobodových úspěchů všechno. Naopak novoborští přidali na svou stranu čtyři výhry a zápas zakončili se skórem 5,5:2,5.

(Komentuje GM Robert Cvek)


-
. kolo -

Hned polovina nedělních zápasů skončila dělbou bodů. Spokojenost je hlášena z Litovle. "S uplynulým dvojkolem jsme spokojeni. V sobotním napínavém utkání se nám podařilo těsně
zvítězit, v neděli jsme proti favoritovi z Lysé nad Labem uhráli bod, když zvítězil po pěkné hře Lukáš Kuchynka,"
shrnul Jan Krejčí. Špatná nálada z nepovedeného sobotního zápasu se u hráčů Lysé nad Labem přenesla i na další kolo. "Zklamání bylo veliké a to se projevilo ještě v neděli. Měli jsme na všech deskách lepší rating, stáli jsme docela dobře a přesto jsme dokázali jen remízovat," sdělil Petr Saeckl, který přidal i celkové hodnocení: "Ze šestnácti partií jsme vyhráli jen jednu partii bílými, černými ani jednu, a to se nedá vyhrávat. Máme po čtyřech kolech jen pět vyhraných partií a to je neudržitelné, to se musí zlepšit. Pochválit mohu jen E. Najera, který uhrál 1,5 bodů, a za bojovnost Tomáše Orala, který uhrál sice „jen“ dvě remízy, ale bojoval, hlavně v sobotu – 76 tahů, příkladně. V neděli si zaslouží pochvalu za bojovnost Vasiliy Yemelin, který bojoval 89 tahů a již po 15 tahu měl na hodinách jen 3,5 minuty. Určitě nejsme spokojeni."

Největší řežba proběhla v Olomouci, kam zavítal Třinec. Z osmi partií skončily pouze dvě smírným výsledkem, přesto se zápasové body rozdělovaly rovnoměrně. "V neděli jsme si jeli do Olomouce pro tři body, ale to by si nesměl Vojta Plát splést vážnou partii s bleskovkou a poté, co zjistil, že soupeře neshodí, se musel vzdát. Pak stál ještě bezperspektivně bílými hrající Milan Walek, který se řítil do další prohry a bylo to 2:0. Rychlá remíza Štohla nic neřešila, nadějně stál jen Peter Michalík na jedničce a líbila se mi i pozice Romana Chytilka. Ostatní stáli vesměs malinko hůř a se ziskem bodů jsem se pomalu loučil. Poté, co Roman neopakoval tahy rychle prohrál a tak jsme vzali horší remízu na osmičce u Vlasty Neděly a nezbývalo než nařídit ostatním, aby za stavu 1:4 vyhráli. Moc tomu stále nevěřím, ale výbornou hrou Michalíka a velkou bojovností Petríka a Langnera, jsme za asistence soupeřů (čistě náhodou všichni tři poměrně nedávno hrávali za naše Béčko) srovnali na tradiční výsledek s Grygovem 4:4," podal reportáž kapitán Třince Jan Sikora.


-
. kolo -

Výsledky 4. kolo

Domácí4.koloHosté
TŽ Třinec4-4A64 VALOZ Grygov
ŠK Karviná3-5BŠŠ Frýdek-Místek
ŠK Zikuda Turnov4-4Slavoj Ostrava - Poruba
1. Novoborský ŠK-Labortech Ostrava
ŠK ERA Poštovní spořitelna2-6Rapid Pardubice
Výstaviště Lysá nad Labem4-4ANCORA Tatran Litovel


Extraligová tabulka po 4. kole

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.1. Novoborský ŠK4001223.015
2.BŠŠ Frýdek-Místek3101020.010
3.Rapid Pardubice301919.08
4.Labortech Ostrava301917.58
5.A64 VALOZ Grygov121518.513
6.Výstaviště Lysá nad Labem121516.55
7.ŠK Zikuda Turnov112415.04
8.Slavoj Ostrava - Poruba112414.56
9.TŽ Třinec112414.55
10.ANCORA Tatran Litovel112413.54
11.ŠK Karviná013111.03
12.ŠK ERA Poštovní spořitelna00409.03


Partie 3. kolo


-
. kolo -
2x 5575x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Vojta Plát

Já bych doporučil partii z minulého týdne v 1.lize Plát-Cvek, tak se bojuje o holý život :)) jinak neděli jsem to pokazil, mohlo se vyhrát, ale s Grygovem je to vždy nějak dané.

+0 /-0 | 03.12.2013 02:02

Zmestabileho
Metodicke poziční výhry Roberta Cveka jsou opravdu ukázkové - ve třetím i ve čtvrtém kole. Je to hezké, ale je to klasicke vraždění nevinatek - tedy soupeřů o třídu slabších (i když Tala je velmistr, ale u nás je prostě všechno možné). Někdy se můžeš Roberte pochlubit i partií proti sobě rovnemu. Ale to asi nepůjde, když žádnou takovou jsi nesehrál za poslední roky... :-(....(no musel bys jít do historického archivu, a pátrat po svych partiích psaných na starém zazloutlem papíře...).
+0 /-0 | 02.12.2013 20:45