Viši Anand x Magnus Carlsen

05.01.2024 06:00 | Historie

V tomto seriálu se zaměříme na souboje mezi Viši Anandem a Magnusem Carlsenem. Podíváme se "jen" na souboje ve vážných partií.

Úvod

Asi netřeba moc představovat tyto skvělé šachisty. Viši Anand (ročník 1969) byl 3 násobný mistr světa v šachu. V KO systému v letech 2000-2002, pak díky turnaji v Mexiku 2007 a pak když  porazil Vladimíra Kramnika v roce 2008. Zajímavý článek o Višim si můžete přečíst zde: https://www.nss.cz/visi-anand-slavi-prave-dnes-50-let

Magnus Carlsen (ročník 1990) byl mistrem světa od roku 2013 do roku 2023. Navíc Magnus pokořil spousta met. Například je nepřekonatelnou jedničkou podle ela hodnocení a pak hráčem číslo jedna pole ela z pohledu délky trvání.

Pokuste se nyní sami zamyslet nad tím, jak to tito hráči měli. Možná vám přijde na mysl, jak Magnus s Višim "zamával" v zápasech o mistra světa šachu. Ale jak uvidíte, tak jednoduché to nebylo.

Zajímavost věku

Věkový rozdíl mezi Viši Anandem a Magnusem Carlsenem je podobný, jak to bylo mezi Viktorem Korčným a Aatolijem Karpovem. Což je docela zajímavá věc.

-
. kolo -

Špetka dávné historie

Je zajímavé, že dva asi nejzajímavější a nejpozoruhodnější zápasy o mistra světa v šachu měli zajímavý "prolog". Když se hrál v roce 1927 zápas o MS v šachu mezi Capablancou a Aljechinem, tak Aljechin do té doby ani jednou Capu neporazil, naopak, "ochutnal" několikrát hořkost porážky. Asi ta "nejpříjemnější" byla v roce 1927, na turnaji v New Yorku. Přesto v roce 1927 Aljechin zápas o MS vyhrál.

Asi nejsledovanější zápas o mistra světa všech dob, byl mezi Borisem Spasským a Bobbym Fischerem. A tam to bylo podobné. Bobby před tímto zápasem Borise nikdy neporazil a několikrát inkasoval. Asi nejbolestnější prohra byla na olympiádě v Siegenu v roce 1970. Tehdy "na smrt bledý Bobby" kapituloval a rychle upustil hrací sál. 

Tímto chci jenom napsat, že ne vždy to měli (budoucí) šampióni snadné. A co Magnus před zápasem s Višim?

Poprvé ve Wijku 2007

Poprvé se tito borci střetli (vážná partie) v roce 2007 na slavném turnaji Wijk aan Zee. Tehdy byl Viši strašně silným velmistrem, kterému patřila budoucnost (koruna mistra světa šachu). V turnaji se mu ale moc nedařilo a skončil až na 5. místě. Vyhrál tehdy Levon Aronian, který měl stejně bodů jako druhý Veselin Topalov a Teimour Radjabov

Pro Magnuse to nebyl první start v super turnaji (to už hrál před rokem), ale rozhodně to byl ještě "šachový mlíčňák". Nebylo mu ještě ani 17 let (!) Také dělil poslední místo s Alexejem Širovem a nevyhrál ani jednu partii.

První vážnou partii hrál Magnus s Višim ve 4.kole. Diváci se jistě těšili na střet "zázračného" Nora se světovým velmistrem, ale bylo jen 20 tahů a nudné remíza. Určitě zklamání, ale asi nikdo netušil, že tomuto je konec. Další boje budou přímo ukázkové.

Zajímavosti z pohledu českého fanouška je, že ve Wijku 2007 hrál David Navara, který tehdy porazil Magnuse Carlsena! David tehdy udělal 50% bodů a byl na 7. místě, což ve světové elitě byl velmi dobrý výsledek.

Zhruba o měsíc později, se Viši s Magnusem měli střetnout na turnaji v Linares a dokonce to bylo dvoukolový turnaj. Takže dvě partie! A jak to dopadlo a jak to šlo dále, se podíváme v dalším dílu.


Robert Cvek
2x 2530x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jaromír65

Roky, kdy byl MC mistrem světa, jsou špatně.

 

+0 /-0 | 05.01.2024 07:01

Jaromír65
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 05.01.2024 07:00