Dvakrát remíza, dvakrát výhra a jednou pěkný trénink

22.07.2021 05:53 | Trénink

Pohodové letní šachové lenošení může okořenit lehký trénink pro mistry a těžší trénink pro šachové důchodce a možná zajímavý trénink pro vás. Lenošit můžeme i zítra, dnes co takhle trošku počítání a šachového tréninku?

V každém diagramu bude na tahu bílý. V prvních dvou se bude bílý zachraňovat a bude remizovat a v posledních dvou bude bílý vyhrávat. 

Nejlepší trénink je ten, kdy si diagram postavíte na šachovnici. Uděláte si pohodu a bez tahání na šachovnici, vlastně jen počítáním se pokusíte ty diagramy vyřešit. Když to nepůjde spočítat, pak je dovoleno si varianty tahat. 

Je jedno jakou cestou dojdete k řešení, důležité je to, že se o to pokusíte a malinko potrénujete. Můžete pak i napsat komentáře. Třeba jaké je vaše řešení a nebo nemusíte napovídat ostatním řešení a můžete třeba napsat jen poslední tah. 


Tento diagram je ideální diagram na propočty. Na trénink propočtů. Pěšcové koncovky jsou nejlepší na trénink dlouhých propočtu. Často trénujeme propočty taktiky, ale tam počítáme vynucené tahy. V koncovkách počítáme spoustu nevynucených variant a o to to je těžší a možná zajímavější. Takže, na tahu je bílý a remizuje, najdete správné řešení? Tento diagram je ideální na trénování bojovnosti. Bílý má méně materiálu, ale moc dobře ví, že partii kterou vzdá, už nevyhraje. A proto zkuste zabojovat a najděte za bílého remízu! 


Třetí diagram a konečně na tahu bílý vyhraje! Poměrně chaotická pozice a toto je trénink fantazie. Prostě chce to trochu představivosti a trochu propočtů a pak určitě najdete variantu, ve které bílý vyhraje tuto pozici. 


Poslední diagram je tréninkem pracovitosti. Mákněte a najdete výhru bílého. Mákněte a budete mít radost z dobrého tréninku a nevzdávejte to!


Na závěr, tak trochu na pobavení mám pro vás video, kde ukazuji zajímavé léčky v šachových zahájeních. Teoreticky se nedoporučuje je zkoušet ve vážných partiích, prakticky jsou geniální do každé bleskové partie! Minimálně potěší, když nám soupeř do něčeho tak krásného vletí . 

1x 3388x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
JanV

Zvládl jsem 1. a 2. diagram, na "výhrách" jsem pohořel. Není to omluva, spíš naopak, ale jsem lenoch a jen jsem to zkouknul na monitoru a řekl si: Jo, tohle usí být ten tah!" No, nebyl. smiley

Ale musím říct, že i mému dobrému kamarádovi Stockfishovi 9 chvíli trvalo, než ty pozice zchroupal. Ještě se mám co učit.

PS: Řešení diagramu 3 je fakt krása!

Xao

+0 /-0 | 23.07.2021 11:46