Neskutečná cesta Viktora Lvoviče Korčného 3.díl POMSTA

26.12.2023 06:00 | Historie

Zápas o mistra světa v roce 1978 skončil po tvrdém boji výhrou mistra světa Anatolije Karpova. Viktor Korčnoj byl blízko koruny, ale nedosáhl na ni.

V roce 1981 se znovu nesmiřitelná soupeři, Karpov a Korčnoj, střetli v boji o šachovou korunu. Hrálo se tehdy v Meránu. Karpov v roce 1981 byl nesmírně silný a žádné drama nepřipustil. Zápas jasně vyhrál a zdálo se, že bude panovat dlouhé roky.

Jenomže někdy v tu dobu přichází do našeho příběhu další postava začínající na písmeno K. Kasparov. Mladý Garry Kasparov je jako tajfun. Vyhrává turnaj za turnajem, hraje takticky, dynamicky, prostě krásně. Jeho partie zastavují dech a nutí k dlouhým nočním analýzám. 

Kasparov jde nahoru a tábor příznivců Karpova cítí hrozbu. Nebyl to sám Břežněv, který řekl osobně Karpovovi po zápase s Korčným v roce 1978: "tak si tu korunu drž"? A bylo ji třeba držet opravdu důkladně.

V létě 1983 se měl hrát kandidátský zápas mezi Viktorem Korčným a Garry Kasparovem. Na Garryho se upletla nečekaná past. Když oba hráči volili místo utkání, shodli se na Amsterdamu, ale Garrymu doporučili, aby dal Amsterdam na druhé místo, že to je stejně jedno. Ale Garry netušil, že pokud se hráči neshodnou na místě utkání, pak rozhoduje prezident FIDE. A to byl tehdy Campomanes. A ten zvolil Pasadenu! Místo, kde nemohl Garry dcestovat a prohrál tedy kontumačně (!) Prohrál kontumačně také Smyslov s Riblim.

Pro náš příběh a pro šachovou historii je klíčové, že Viktor Korčnoj souhlasil s tím, že se bude hrát. Nechtěl vyhrát kontumačně. Nakonec to dopadlo tak, že se hrálo na konci roku 1983 v Londýně. 

Korčnoj byl tvrdý bojovník, který chtěl Garryho prověřit za šachovnicí, dokáži si představit, jak Korčnoj říká: "ať se mladík ukáže". Navíc tehdy favorizovali Kasparova, ale Korčnoj věděl své.

První partie se hrála 21.11.1983. Mezi soupeři byl nevídaný věkový rozdíl 32 let (!) A první partie dopadla pro Garryho katastrofálně, bílými prohrál jako žáček s mistrem. Viktor ho prostě usušil a v koncovce přejel.

Garry prožíval těžké chvíle, nemohl vyhrát partii a herní iniciativu měl Viktor Korčnoj

Před šestou partií (ráno) zazvonil v Garryho pokoji telefon. Rozespalému Garrymu předali rozhovor z Moskvy. Sám Michail Botvinnik svého žáka povzbudil. "Víš co se stalo před 50 lety?" zeptal se učitel žáka. Garry si samozřejmě vzpomněl, "hrál jste zápas se Salo Flohrem." A přišlo pohotové: "jak ten zápas probíhal?" A Garry odvětil: "prohrál jste první a šestou partii, ale vyhrál jste 9. a 10. partii. Zápas skončil remízou." A Botvinnik dodal: "vidíš, ty jsi šestou partii ještě neprohrál..."rozhovor pokračoval dále, Botvinnik dodal sil svému žákovi.

A šestá partie se ukázala jako klíčová. Garry dokázal Viktora Korčného v dlouhé partii porazit. Viktor Korčnoj prohrál i sedmou partii a zápase nakonec jasně vyhrál Garry Kasparov 4:1 při šesti remízách. Poslední, jedenáctá partie se hrála 16.12.1983.

Druhý zápas vyhrál Vasilij Smyslov, který pak hrál finále s Kasparovem o to, kdo vyzve Karpova v zápase o mistra světa.

Viktor Korčnoj po zápase vysoce ocenil hru Kasparova. Kdo ví co si pro sebe řekl, ale docela možné je, že se ušklíbl a řekl si: "jde si pro tebe Toljo, to je jiný sekáč než já".

V roce 1984 se přerušuje zápas o mistra světa mezi Karpovem a Kasparovem. V roce 1985 prohrává zápas o mistra světa Karpov s Kasparovem. Garry Kasparov si nasazuje šachovou korunu a jeho vláda nesporného mistra světa v šachu potrvá dlouhé roky. Od dob zápasu s Viktorem Korčným v roce 1983 je pro něj Viktor Lvovič velkou šachovou postavou. Určitá symbolika je pak v předchůdcích, kde v pátém díle vypráví Garry příběh Viktora Lvoviče podrobněji než některých mistrů světa.

Robert Cvek 
56x 3563x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (56) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Capek

Tak on se Garry změnil nejen z uvědomělého soudruha na za zapřísahlého komunistobijce, ale dokonce si pro jistotu změnil i příjmení. On ten Weinstein zněl tak nějak moc židovsky...:-D 

Klasický převlékač kabátů. Asi by si rozumněl s naším prezidentem. :-D 

Ale hráč to byl fenomenální !! [pra] [pra] 

+2 /-1 | 28.12.2023 20:14

Rubinus

Ad Kasparov: já mu fandím ale jinak po lidské stránce to asi skutečně není tak úplně ono. Napadá mě věta, kterou se někdo kdysi vyjádřil k části disidentů: "Ty vole, jim snad nevadila ani tak StB, jako spíše to, že ji neřídili."

+0 /-0 | 29.12.2023 10:30

xdavx x

Tak do roku 1990 to byl zaprisahly Komunista... pak skocil do naruce Jelcinovi. Putin ho odhadl jako krysu, tak se zacal Garik mstit... asi podobny moralni gigant jako u nas Janda, kterej lezl do zadnice Klausovi, aby ho ted pomlouval na kazdem kroku.

+0 /-2 | 29.12.2023 21:59

xdavx x

copak pakosto? proc to minus? protoze tvuj moralni vzor, jak jsi se tady vyjadril, byl az do roku 1990 horlivym a uvedomelym clenem komunisticke strany sovetskeho svazu? ale v klidku stejne jako nas prezident, hned po revoluci zazracne prozrel. to jsou moralni giganti noveho, lepsiho veku a lepsich lidicek :D

+0 /-1 | 03.01.2024 10:18

patmat
Priezvisko si nezmenil Garry, ale jeho matka si ho zmenila, keď zomrel Garryho otec na priezvisko za slobodna. A Garry ho "prevzal" s ňou ako ešte dieťa.
+1 /-0 | 28.12.2023 22:42

ciki333

Zapomenutá láska Garriho Kasparova...

V době příprav na 1. duel s Karpovem 21letý Garik  prožil bouřlivý milostný románek se slavnou herečkou Marinou Neyolovou, která byla o 16 let starší než on. Vztah trval poměrně dlouho a vyvolával nesouhlas okolí slavného šachisty, včetně stranických špiček. Pár měsíců po rozchodu se Neyolové narodila Nika. Garri Kimovič otcovství popřel a ke své prvorozené dceři se nikdy nepřihlásil. Stejně jako zavrhl svého otce, včetně zřeknutí se židovského jména Vajnštejn, totéž provedl svému dítěti. Na jedné straně geniální šachista, na druhé lidská svině jako Jekyll & Hyde kráčel při cestě na Olymp přes mrtvoly...

Марина Неёлова с дочерью Никой. Только слепой может не заметить, что дочь Неёловой очень похожа на Гарри Каспарова

Na fotografii Marina Neyelová s Nikou...Jen slepý si nemůže všimnout podoby s Garikem.

Zdroje:

1)https://chesswood.ru/biography/garry-kasparov.html

2)https://metaratings.ru/sports-history/garri-kasparov-biografiya/

+1 /-0 | 29.12.2023 21:45

xdavx x

moralni vzor pro mistniho moralistickeho giganta... 

+0 /-1 | 29.12.2023 21:53

vevlad
Ano VK byl kousek stačilo to co psal GK v předchůdcích poslední partii zvolit francouzskou obranu kterou AK nikdy nepřekonal a pak za bílé udeřit!
+0 /-0 | 28.12.2023 22:36

Pavel Capek

Alechinovu bych to nevyčítal. V době WW2 to fakt neměl jednoduché a pak ten chlast...:-( 

Ale hráč to byl fenomenální !! [pra] [pra] 

No a Fischer byl regulérní blázen ! Na toho jsou lidská měřítka krátká...;-) 

Ale hráč to byl fenomenální !! [pra] [pra] 

+1 /-0 | 28.12.2023 20:28

ciki333

Aljechin, Capablanka, Fischer, Kasparov, Korčnoj...Co mají tito darebáci společného? Zbytnělé ego, sebestřednost, touhu uspět za každou cenu. Jejich manželky, děti, přátelé... byli jen koulí na noze. Závaží odhodili bez sebemenších výčitek svědomí, bez ohledu na následky, jen aby z toho měli osobní prospěch. Viktor Lvovič dobře vědel, jakým represím po emigraci na Západ bude jeho rodina, v dnes již neexistujícím SSSR, čelit. Přesto jim zničil život...Salonní liberální demokrat a bývalý člen KSSS - Garri Kasparov - to samé v bledě modrém. Matka samoživitelka stála v pozadí Garriho úspěchů...Když zemřela, ani se nenamáhal dorazit na pohřeb. Pro někoho jsou výše jmenovaní šachoví géniové hrdiny, morálními vzory...Pro mne psychopaty a lidským odpadem.

+3 /-2 | 28.12.2023 17:34

Nestor Machno

Píšete hlouposti, životy ničil sovětský totalitní systém, který příbuzné režimu nepohodlných lidí používal jako rukojmí, aby je mohl vydírat. A vyčítat Kasparovovi, že se neúčastnil pohřbu, je projevem až patologické nenávisti, poněvadž do Ruska by jej pustili, ovšem ven už ne, a dopadl by, pokud by zůstal vůbec naživu, stejně jako Navalnyj... Pro mě je Garri Kasparov morálním vzorem, lidským odpadem jsou jiní... 

+1 /-1 | 28.12.2023 19:08

xdavx x

nepise hlouposti.. ja bych svou rodinu urcite neopustil s tim, ze pujdu za lepsim. To muze udelat jen bezcitna egoisticka kreatura.

A zrovna Korcnoj i Kasparov, se v SSSR meli jak prasata v zite. 

Pokud je pro tebe Kasparov moralni vzor, tak to vysvetluje mnohe... 

+3 /-2 | 28.12.2023 19:37

ciki333

Viktor Korčnoj epilog (aneb co nám Robert zamlčel):

* Byl jste prvním ze špičkových sovětských velmistrů, který uprchl ze země na Západ. KGB měla dlouhé prsty, nebál jste se o bezpečnost?

Trochu. Ovšem poslouchejte, jednou se mi kdosi snažil číst z ruky. Prý se mi cesta života v půlce rozdvojí. A já prostě v roce 1976 začal nový život. Kdyby KGB chtěla být opravdu dobrá, využívala by experty na věštění z rukou.

* Ale vážně, prosím. Přece jen jste nechal v SSSR ženu a syna. Přinejmenším pro ně to bylo velmi nebezpečné. Máte pravdu. Ale opět vám k tomu něco povím. Znáte jméno Pál Benko?

Maďarský velmistr. Udělal kdysi to samé co já, utekl na turnaji v Reykjavíku. Předtím byl mimochodem zavřený ve východním Německu, když se pokoušel přeběhnout do západní části Berlína. A víte, co mi Benko řekl, když jsem se mu svěřoval se starostmi o rodinu? S tím se nedá nic dělat, je to tvůj život. Nech je trpět.

* To je dost pragmatické. Kdy se k vám nakonec vaše rodina připojila?

Vyzkoušel jsem mnoho cest, jak je vysvobodit ze Sovětského svazu, ale nepodařilo se nic. Sověti měli limit: šest let, až pak můžete jít. To byl případ i mé ženy a syna. Ten byl dokonce předtím uvězněn, protože odmítl nastoupit vojenskou službu.

* Vyčítali vám někdy žena se synem, že jste utekl bez nich?

Četl jste Orwellovu knihu 1984? Myslím, že jsem udělal dobře, když jsem utekl, nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu. Avšak k té otázce. Ačkoliv mi to nikdy otevřeně neřekli, je možné, že někde uvnitř sebe mi vyčítají, jak jsem se zachoval.

Zdroj: 

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2004032118

+1 /-0 | 28.12.2023 17:17

xdavx x

ucineny vzor pro dnesni dobu... 

+3 /-2 | 28.12.2023 17:20

pawel

Hoši ve druhý svátek Vánoční, už už, teda někteří, hrotíte moc tu politiku. Na úkor šachu. A Robert Cvek se zase moc a moc snažil. Koukal jsem na rozbory, dívali jste se také?

 

Oba byli geniální šachisté, každý jiný. Ano nejsme dva žádní z nás úplně stejní. To by civilizace nefungovala.

  Pozn. pod čarou, A. Karpova hodnotím po dobu jeho šach. činnosti, max. do roku 2021.

 

 Berte to jako naši zpěváci, Karel Gott a proti tomu Karel Kryl.

Oba géniové, bláznili po nich u nás i v zahraničí. Každý na jiné straně barikády.  

 Ano, na KG možné pohlížet i jinak, podepsal antichartu, ale byl většinou lidí všech vrstev a věku milován až do své smrti. 
 

  A oba spolu zpívali hymnu na náměstí pár dní po 17.11.89.

+0 /-0 | 26.12.2023 23:16

xdavx x

no zrovna Kryl se stal nepohodlnym uz tesne po revoluci. uz tehdy videl to, co my vidime teprve ted. 

+1 /-1 | 27.12.2023 17:12

pawel

JJ, na jeho předčasném úmrtí se podepsal porevoluční zmar, který dokázal rozpoznat. A to mu sebralo roky života.  

+2 /-0 | 27.12.2023 23:21

Messer56
Zdravím všechny, z diskuze jsem pochopil, že křišťálově čistý a fér šachista Korčnoj prohrál zápas v Bagiu , protože celá sovětská mašinérie pracovala pro Tolju. Viděl jsem na vlastní oči jak VK rozházel po šachovnici figurky , když v časové tísni prohrál s Gellerem. O podání ruky ani nemluvím. Nerudný a sebestředný člověk i když výborný šachista. Tolja byl prostě lepší - toď vše.
+2 /-1 | 26.12.2023 17:02

ciki333

GM Cvek se stal obětí Viktorovy agresivity...Před nějakými cca 15 lety při čekání na hotelový výtah udeřil Roberta holí. Prý předbíhal...

+2 /-1 | 26.12.2023 21:35

patmat
To bolo určite kvôli sovietskej výchove.
+1 /-2 | 27.12.2023 17:26

xdavx x

presne tak. co na tom ,ze kazdy o nem rikal, ze to byl neprijemny a zly clovek... dulezite je, ze byl po emigraci na te spravne svetove strane... tim se jeho negativni vlastnosti vyresetovali a kolem hlavy mu zaplala svatozar... 

+3 /-2 | 26.12.2023 21:08

Jirikovka@post.cz

Když Karpov porazil Korčného v boji o titul mistra světa,pak Karpov v Kremlu hlásil Brežněvovi: Zadáča vypolněna! Byl to prestižní zápas mezi socialismem -komunismem a kapitalismem! Tenkrát politika hrála velkou roli i ve sportu! Při zápase si Korčnoj stěžoval,že mezi diváky jsou agenti KGB a ty na něj vysílají neviditelné paprsky a ty ho ruší při hře!

+0 /-0 | 26.12.2023 10:17

Jirikovka@post.cz

S Karpovem byl velký šachový i realizačně manažerský tým a v něm i parapsycholog Dr.Zuchar na kterého si Korčnoj stěžoval,že jej hypnotizuje a negativně působí! Karpov po mnoha letech pro polský web potvrzuje že Dr.Zuchar byl hypnotizérem!

+0 /-0 | 26.12.2023 10:48

pawel

Jirikovko, tady je vysvětlení: https://www.youtube.com/watch?v=prEVzshXY6A

+0 /-0 | 26.12.2023 10:47

Jirikovka@post.cz

Ale nehovoříte podrobně o zápasu Karpov- Korčnoj co se dělo v Baguiu na šachovnici a mimo ni! Byl by z toho velmi dlouhý článek,jak např hlavní rozhodčí Lothar Schmidt prchl z Baguia a musel ho nahradit Dr.Filip,jak Korčnoj udělil Karpovovi 3 porážky za sebou a bylo to 5:5! Kdyby Karpov prohrál mělo by to pro mnohé členy Karpovovi výpravy katastrofální karierní dusledky! Poslední partie byla přerušena a Korčnoj se  v prohrané pozici k dohrávce nedostavil! Tak Dr.Filip dekoroval Karpova jako vítěze!

+0 /-0 | 26.12.2023 11:01

Remcik z Banika

Malá oprava: Smyslov porazil Ribliho 6,5 : 4.5, takže žádná kontumace. Zajímavosti bylo, že ve stejném cyklu predtim Smyslov remizoval s Hubnerem 6:6  a o postupu Smyslova rozhodl los v kasinu :-)

+0 /-0 | 26.12.2023 12:03

patmat
Ešte skromnú otázku, prečo nemohol Garry odcestovať do Pasadeny?

Nepovolili to Sovieti, alebo to nepovolili USA?

+0 /-1 | 26.12.2023 13:30

Pavel Ch

Pochopitelně, že na příkaz z "vlastních řad".

+0 /-0 | 26.12.2023 13:35

patmat
Žeby v Pasadene v USA nemali agenti KGB také "dobré prostredie"?
+0 /-1 | 26.12.2023 13:38

Rubinus

Proto jsem to hned ráno psal. Že kdyý se dohodl Korčnoj s Kasparovem, museli se zřejmě dohodnout i Ribli se Smyslovem, pokud byl zkontumovaný také Smyslov. Protože nakonec hráli. Oba zápasy jsem tehdy sledoval, i když ten Kasparovů samozřejmě daleko víc, o těchto nuancích jsem tehdy pochopitelně nic nevěděl.

Je jasné, že kdyby ke kontumacím došlo, následovala by obrovská kampaň, jak zlý svět hodnému SSSR ubližuje, to bych se vsadil.

+0 /-0 | 26.12.2023 12:12

patmat

Citácie a preformulované tvrdenia z článku:

"Na Garryho se upletla nečekaná past."

"Garrymu doporučili, aby dal Amsterdam na druhé místo..."

- Campomanes zvolil Pasadenu.

- Garry prehral kontumačne.

- Kontumačne prehral aj Smyslov a Ribli.

"Viktor Korčnoj souhlasil s tím, že se bude hrát. Nechtěl vyhrát kontumačně. Nakonec to dopadlo tak, že se hrálo na konci roku 1983 v Londýně."

Môže to niekto vysvetliť?:

Ktorí "oni" mu to doporučili, "splietli pasť" v spolku s Campomanesom?

A ako to, že tá "pasť" bola nakoniec v prospech Garryho a vyradila Smyslova a Ribliho?

To si mohol Korčný voľne vyberať, s kým zo skontumovaných bude hrať?

Medzitým to Pavel Ch trochu "osvetlil", no možno by to chcelo ešte trochu "dovysvetliť".

+1 /-1 | 26.12.2023 09:14

Robert Cvek
Pane patemate, to není vyčerpávající historické dílo. To je krátký příběh na Vánoce. Jen jednu věc zde napíši, že kontumačně prohrál Smyslov s Riblim, oba určitě ne :-) Pokud chcete vědět více, doporučuji knihu od Kasparova, moje šachová kariéra, konkrétně 73-85 (tuto knihu mám asi 30 cm od sebe). Hezké svátky.
+3 /-1 | 26.12.2023 09:27

patmat
Tak ale článok by mal byť asi pochopiteľný aj pre "laikov" a nie len pre profesionálnych šachových historikov, čo si mätúce tvrdenia automaticky podvedome opravia.

Len z toho článku článku pochopiť o čo išlo?

Skúste dať článok prečítať nejakému nešachistovi a nech vám povie, ako ho pochopil...

+1 /-2 | 26.12.2023 09:33

Pavel Ch

 Viktor to neudělal úplně "zadarmo".

 

Ono to bylo v ruské šachové politice složitější. Jako byl Karpov podporován z nejvyšších míst, i Kasparov měl tým podporovatelů z hodně vlivných míst. A ten tým musel mít takový vliv, aby dokázal vyjednat...

a) Že Garriho pustí na nový zápas s Viktorem na západ, kde bude tedy usilovat o to vyzvat Tolju, což se původně nechtělo. Proto ta léčka s Amsterodamem.

 

b) Splní navíc politicky náročnou podmínku Viktora, aby Viktor na nový zápas přistoupil.

 

  Viktora totiž dál chtěli ze Sajúzu po emigraci ničit tím, že zakázali všem svým hráčům hrát na turnajích, kde Viktor nastoupí . Tím z úplného TOP tyto turnaje degradovat. Aby pak pořadatelé měli těžkou volbu.

   A Viktor si dal podmínku, že přistoupí na nový zápas,  když toto "pravidlo" zruší.


Být to v režii jen a pouze podporovatelů Karpova, tak jednoduše řeknou, že nám emigrant nebude diktovat, která naše ustanovení budeme rušit. A navíc nám jeho podmínka vyhovuje, nedovolit Garrimu bojovat o vyzvání našeho chráněnce Tolji. Proto musel mít i Garri "vlivné" zastánce.  

 

  Mezi těmi týmy vlivných podporovatelů v SSSR byly velké boje, kdo má mistra světa, ten ovlédne i ruskou šachovou federaci. Když se pak v jednom zápase Garriho a Tolji zhoupla 2x tam a zpět naděje na vítězství mezi 22. a 24.partií, tak v zákulisí se u nich měnil stav zdravotního kolabsu na šílenou úlevu tam a zpět, u druhého týmu v opačném pořadí. Bylo jasné, že ovládnou nebo se pakují. 

+1 /-0 | 26.12.2023 09:10

Rubinus

Když ten Smyslov prohrál kontumačně, tak se asi s Ribli také dohodli. Jistě to bylo s"nažší", v rámci RVHP...

+0 /-0 | 26.12.2023 06:51