Carlsen se vrací na špici

28.08.2015 11:16 | Sinquefield Cup 2015

Dosavadní lídr turnaje Veselin Topalov neuspěl s Caruanou a přepustil vedoucí pozici Levonu Aronianovi a Magnusu Carlsenovi, který si připsal celý bod s domácím Wesley Soem.

Páté kolo zaznamenalo tři remízy a pouze dva rezultativní výsledky. Na to nejsme v tomto turnaji příliš zvyklí, přesto však nemůžeme hráče obviňovat z nízké bojovnosti. Hned v první partii onlinu jsme mohli vidět zajímavou partii mezi Caruanou a Topalovem, kde bílý obětoval věž za čtyři spojené volné pěšce.

-
. kolo -


V partii Aroniana s Grischukem stál bílý dlouhou dobu hůře, černý se však projevil jako známý časovkář a velkou výhodu přetavil pouze do koncovky s minimální převahou, která se mu nepodařila realizovat.

K ostré potyčce došlo i v partii Nakamura – Giri, ve které měly obě strany odkryté krále. Vypadalo to, že na výhru hraje spíše bílý, hrozby černého ale byly nakonec příliš velké a Nakamura kvůli tomu musel zopakovat tahy a partie skončila zaslouženou remízou.


O druhý rezultativní výsledek se postaral Magnus Carlsen v partii bílými proti Wesley So. V ostré variantě Najdorfa obětoval pěšce za útok a za lepší kontrolu bílých polí. Přestože byla pozice dlouho objektivně vyrovnaná, bílý potvrdil, že v praktické partii je snazší vést útok s pěšcem méně než držet trpělivou a neperspektivní obranu.


-
. kolo -

V poslední partii dne Anand – Lagrave získal bílý po zahájení příjemnější koncovku. K tomu postupně přidal pěšce, ve věžové koncovce s omezeným počtem pěšců a s mnoha slabinami však nebyl schopen žádného pokroku a partie tak skončila remízou.Po pátém kole tak v turnaji vedou Magnus Carlsen a Levon Aronian se třemi a půl body, zatímco tabulku uzavírají Anand a So s jeden a půl body. Průběh turnaje je zatím velmi vyrovnaný a v dalších kolech se určitě máme na co těšit.

6x 7381x Štěpán Žilka
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

nvmea: yes a laugh

+0 /-0 | 30.08.2015 08:50

nvmea
zjednodušeně - motory stále plně nerozumí královské indické a silně ji především v úvodních tazích a především v nedostatečných hloubkách nadhodnocují ve prospěch bílého. Postupem času se to srovnáva. Ale VUMLy atd. nemam tak to můžete brát s rezervou =P
+0 /-0 | 29.08.2015 22:48

pawel

Může mi říci někdo povolanější - chytřejší, s nějakým titulem, třeba kdo má VUML (pardon, to jsem si vzpomněl na vtipy z minulé dobylaugh), chtěl jsem říci někdo se šachovým titulem, co blázní počítač oficiálních stránek, že hodnotil proti Nakamurovi 1,5 v běžné variantě? 

+0 /-0 | 29.08.2015 22:39

Jablko-malum

Hezky napsáno to je, mně se to taky líbí. Současně je to ale obsahově nejslabší článek o turnaji. A to tady často nechápu, proč o kole, po němž následuje volný den a je tedy čas na velký článek, bývají články naopak nejkratší?

Snaha o dobře míněnou kritiku, nevím, zdali povedená. Ale všimnul jsem si toho už mockrát.

+0 /-0 | 28.08.2015 22:07

Tobi

Pěkně napsáno. Stručné, jasné, kvalitní

+0 /-0 | 28.08.2015 12:44

sisoj

No nevím, díval jsem se na online do 23:00 a Naka byl už dle Stockfishe i komentátorů připrohraný, prakticky ho už odepisovali. Někde v 15.-18. tahu, ale vyklouzl z prohrané pozice.

Mj. poslední 3 přenosy jsou komentátoři rožčarováni z vystoupení domácích. So, Caruana i Naka nic moc.

Turnaj je super, i s hudebními vložkami, kdy předevčírem 10 minut snímali jen Griščuka, zda potáhne nebo ne, a ten se tam jen ošíval a vrtěl, jak ze Ztráty třídní knihy...:) Super námět na Slow tv:)

+0 /-0 | 28.08.2015 12:14