Online tréninky a online zahájení na měsíc červen 2024

03.06.2024 04:55 | Trénink

Dostáváme se do finiše ohledně plánování a hodnocení. Probrali jsme si dynamické, ostřejší pozice z hlediska plánování a pak klidnější pozice z hlediska plánování.

Online tréninky

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Červen 2024 - Online trénink" (simpleshop.cz)

Poslední výstřel plánování a hodnocení - dlouhé plánování a koncovky.

Dostáváme se do finiše ohledně plánování a hodnocení. Probrali jsme si dynamické, ostřejší pozice z hlediska plánování a pak klidnější pozice z hlediska plánování. V tomto posledním tréninku na toto téma (plánování a hodnocení) se zaměříme na dlouhé plánování a pak na (delší) plánování v koncovkách. Dívali jsme se a vysvětlovali jsme si, že plán je většinou dynamický - rychle se měnící - proces, kde hodně záleží co hraje soupeř. Nicméně jsou pozice, kde jsou velké, dlouhé plány, které se mění minimálně. Respektive (případné) změny tam mají menší dopad.
 
My se na tyto pozice zaměříme a vysvětlíme si je. Důraz bude brán na koncovky, protože tam jsou relativně často dlouhé plány, které se postupně realizují. Samozřejmě důležité bude pro nás i hodnocení. Dlouhými (strategickými) plány hlavně proslul A.A. Aljechin. Samozřejmě nejenom z partií velkého Aljechina budeme čerpat. Podíváme se na (nejenom) na koncovky Magnuse Carlsena, Anatolije Karpova a J.R. Capablancy a dalších.


My se na toto téma samozřejmě pořádně podíváme a hodně si to vysvětlíme. Osobně mám hodně rád koncovky a moje šachová síla je největší právě v koncovkách a řekl bych tam, kde je třeba najít plán a realizovat jej. Velmi rád se s vámi podělím o svoje know-how. Vím, že spoustu šachistů má velký problém s porozuměním, ohodnocením a plánováním ohledně koncovek. Po tomto tréninku to bude daleko lepší.
 
V závěrečném, posledním tréninku uděláme obecné shrnutí jak hodnocení, tak i plánování.

Speciální díl soutěž na cca dvě hodiny bude test z online tréninků z roku 2024. Vítěz soutěže pak budeme mít možnost si se mnou zahrát na cca 1,5 hodiny partie (lichess nebo chesscom) s tím, že pak si zavoláme a řeknu svoje postřehy ohledně hry. Test bude ve čtvrtek 27.6. od 18,00.

Info na konec: Přes prázdniny je volno a bude se pokračovat po prázdninách (září/september).


Tréninky budou v úterý od 18,00, test od 18,00 ve čtvrtek, tedy:


04. 06. 2024 - 35. díl - Hodnocení pozice a plánování 35. díl
11. 06. 2024 - 36. díl - Hodnocení pozice a plánování 36. díl                           
18. 06. 2024 - 37. díl - Hodnocení pozice a plánování 37. díl
25. 06. 2024 - 38. díl - Hodnocení pozice a plánování 38. díl
27. 06. 2024 - Speciální díl - soutěž (na cca 2 hodiny)

 
Jde o čtyři díly za měsíc červen/jún v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.


Online zahájení

Zakoupit můžete zde:
Detail produktu: "Červen 2024 - Online zahájení" (simpleshop.cz)

Pokračujeme dále v zahájení KATALÁN za BÍLÉHO a probíráme klasického katalána, Je více než jasné, že nestihneme do prázdnin probrat všechny věci v katalánovi a budeme to muset dobrat po prázdninách. Nicméně jsou před námi letní turnaje, proto jsem se rozhodl v tomto poslední tréninku před prázdninami probrat hlavní variantu katalána. Tedy po tazích 1.Jf3 Jf6 2.g3 d5 3.Sg2 e6 4.0-0 Se7 5.d4 0-0 6.c4 dxc4 budu ukazovat systém s 7.Dc2 a po 7...a6 8.a4. My se na tento systém podíváme a probereme ho komplet - jde o hlavní variantu katalána.

 
Obecně mohu říci, že pro hráče hrající 1.Jf3 s 2.g3 je katalán asi nejčastější a nejdůležitější zahájení. Jako někdo kdo to hraje hodně často, určitě znáte z mých videí, mám na to velmi bohatou praxi, to mohu jen potvrdit.
 
Důležitá poznámka: Jak už je zvykem v posledních online zahájeních - daleko více přidávám vzorové partie a daleko více vysvětluji zahájení z hlediska motivů, plánů a tím pochopení daných pozic. Na to beru větší důraz, ačkoliv variant je stále hodně. Chtěl bych, aby každý zahájení dobře chápal a dobře věděl co má dělat a proč.
 
Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

06. 06. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 - 19. díl
20. 06. 2024 - Systém za bílého s 1.Jf3 a 2.g3 - 20. díl

Jde o dva díly za měsíc červen/jún v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".
 
Robert Cvek
0x 827x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované