Byl mistr světa vždy i nejlepším hráčem na světě?

27.01.2023 06:00 | Historie

Blíží se zápas mistrovství světa mezi Dingem a Nepomniachtchim, přitom papírově nejlepším hráčem zůstane Magnus Carlsen. Zajímá vás kolikrát se historie opakuje v tomto případě? Kdo z mistrů světa byl zároveň i nejlepším hráčem dle ela?

Málokdo by zpochybňoval, že v ideálním světě by nejlepším šachistou  měl být vždy mistr světa. Mistr světa je symbol nejlepšího hráče a přitom historie zná hodně případů, kdy nejlepším hráčem světa nebyl právě mistr světa. Rozhoduje aktuální forma, štěstí, věk ... Možná historicky se nedá přesně říct, který hráč byl lepším, než mistr světa. Historie je přeci plná omylů a různých pohledů. Přes všechny její chyby a nebo váš opačný názor vás zvu na tuto procházku po mistrech světa a hodnocením, jak dlouho byli zároveň mistry světa a nejlepším hráčem na světě. Sledujte i zajímavou grafiku, kdy zelené kolečko okolo fotky hráče graficky znázorňuje dobu, kdy historici tvrdí, že je to doba, kdy byl mistr světa i nejlepším hráčem na světě. Možná vás to i překvapí, nebo s tím nebudete souhlasit. Zvu vás nejenom k přečtení tohoto článku, ale i do diskuze, kde můžete poopravit historii šachových mistrů světa. 

( Objektivnější hodnocení je určitě počítáno od doby zavedení ela.)

Jak často se stává, že nejlepší na světě není mistr světa? Do jisté míry je otázka subjektivní. Ale i když žádná jednotlivá metodika nebude dokonalá, stále existují údaje, které pomůžou odpovědět na tuto otázku. . K zodpovězení této otázky se používá ChessMetrics.com až do roku 2004, seznamy FIDE od roku 2005 a historická skóre CAPS (Computer Aggregated Precision Scores).


SteinitzWilhelm Steinitz byl jasně nejlepším hráčem na světě na začátku své vlády nad šachovým světěm, coby oficiální mistr světa. Kolem roku 1890 se historici shodují, že Emanuel Lasker podle všeho byl už lepším hráčem než on. První světový šampion byl nejlepším hráčem světa jen asi polovinu svého času jako mistr světa. 

Emanuel Lasker


Pravděpodobně Akiba Rubinstein byl v letech 1912-14  světovou šachovou jedničkou a Capablanca mohl být nejsilnějším hráčem světa už kolem roku 1915 . Historici se domnívají a často to jsou už jen domněnky, že Lasker byl  nejlepším hráčem světa asi dvě třetiny doby, co byl mistrem světa. 

Capablanca


Hodnocení tohoto legendárního hráče a vlastně každé hodnocení z doby, kdy nebylo oficiální elo, je hodně subjektivní. Přesto odbornící tvrdí, že Capablanca byl nejsilnějším hráčem světa a zároveň mistrem světa asi polovinu doby, co byl mistrem světa. 

Aljechin


Alekhinova vláda, coby mistr s světa a nejlepší hráč světa bylo určitě v letech 1927-35, kdy byl téměř vždy jedničkou, s výjimkou několika krátkých měsíců, kdy v roce 1928 hrál nejlepší šachy na světě  Capablanca. Alekhinovo panování v letech 1937-46 bylo o něco méně dominantní. Botvinnik se dostal na první místo v roce 1938 a GM Reuben Fine tam strávil několik měsíců také.

Během druhé světové války byla možnost hrát šachy v tomto pohledu určitou výhodou a Aljechin tuto příležitost měl v nacisty ovládaném Německu a Francii. Těchto příležitostí však nakonec ubylo a do srpna 1944 Botvinnik nadobro zaujal Alchinovo místo v pozici nejlepšího světového hráče. Tady se už se názory shodují a můžeme jim i více věřit, když říkají že Aljechin byl nejlepším hráčem světa 59% času, kdy byl zároveň i mistrem světa. 

Euwe


Euwe strávil 21 měsíců jako šampion. Přestože byl často považován za nejslabšího mistra světa, 12 z těchto měsíců byl jedničkou, přesně v souladu s historickým průměrem. 

BotvinnikOd června 1950 do prosince 1952 si GM David Bronstein, Vasilij Smyslov a Samuel Reshevsky vyměnili pozici nejlepšího hráče světa. Botvinnik pak strávil pouhých 10 měsíců jako jednička, než přišel o svůj mistrovský titul se Smyslovem. 

Smyslov


Smyslov byl prvním mistrem světa, který zůstal jedničkou po celou dobu svého funkčního období – ačkoli jeho vláda trvala „jen“ 10 měsíců.

TalTal, stejně jako Smyslov, strávil 10 měsíců jako šampion a byl světovou jedničkou pro všech 10 měsíců.

Petrosjan


Petrosjina byl nejlepším hráčem světa pravděpodobně v roce 1959, ale určitě jim nebyl i v době, kdy byl mistrem světa a jestli ano, pak jen velmi krátce.

Spassky


Spassky byl prvním mistrem světa, který pravděpodobně nikdy nebyl zárověň mistrem světa a nejlepším hráčem na světě. Vinu hledejme v jeho nástupci Bobbym, kdy historici tvrdí, že Bobby byl nejlepším hráčem po celou dobu, kdy byl Spassky mistrem světa. 

Fischer


Samozřejmě byl Bobby nejlepším hráčem na světě už dříve, než v oce 1972 získal titul mistra světa, ale protože už jej neobhajoval, je těžké změřit,kolik měsůců byl vládcem šachového světa z pozice mistra světa a zároveň nejlepším hráčem. Ale dvě třetiny času, na tom se asi každý shodne. 

Karpov


Karpov zůstal číslem jedna, dokud se v září 1982 neobjevil Kasparov. Celkově byl Karpov jedničkou asi tři čtvrtiny času, což je historicky nadprůměrný výsledek.

Kasparov


Kasparov byl třetím mistrem světa, který byl celou dobu i na žebříčku jako číslo jedna. Na rozdíl od jednoroční vlády Smyslova a Tala však Kasparov vládl šachovému světu 179 měsíců.

Kramnik


Kramnik je historicky považován ze jednoho z nejméně úspěšných mistrů světa v porovnání doby, kdy byl zároveň nejlepším hráčem na světě. Odhady mluví pouze o třech měsících. A to je k němu historie asi hodně šlechetná. 

Anand


V době, kdy Carlsen konečně porazil Ananda o titul, byl Anand jedničkou pouze 15 ze svých 73 měsíců jako šampion.

Carlsen


Carlsen byl stejně jako Kasparov jedničkou po celou dobu své vlády, od září 2022 to už bude 106 měsíců! Protože nebude obhajovat titul, historicky nejlepším hráčem v tomto pohledu bude Kasparov s těžko překonatelnám číslem 179 měsíců coby nejsilnější hráč světa a zároveň mistr světa. 


Tento článek čerpal inspiraci ze stránek chess.com Vlastně myšlenka na napsání tohoto článku je v nadcházejícím se zápase mistrovství světa, kdy určitě nový mistr světa nebude nejlepším hráčem světa. Je možné, že to bude další mistr světa, který nebude ani jeden měsíc nejlepším hráčem světa.

Přesto vás chci pozvat na toto mistrovství, které budeme denně rozebírat na těhto stránkách, na Youtube a získali jsme i exkluzivní prostor na Streamu, kde každý den budou vycházet v tomto čase naše videa z tohoto zápasu. 

PK

19x 4970x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr
Podle mě krize MS nastala v devadesátkách, když nastalo schizma FIDE a GMA a dvojvládí. Překvapilo mě, když Kramnik porazil Kasparova. Hodně toho potom udělal pro šachy Anand v Indii a nastartoval asijský boom. Uvidíme kam teď šachy budou směřovat. Asi má pravdu Carlsen, že k rychlým tempům a na internet. Ale doufám, že vždycky se nás sejde pár u normální šachovnice a třeba v hospodě.
+0 /-0 | 08.01.2024 15:50

Pavel Ch

Anand ten boom udělal hlavně v době, kdy nebyl mistrem světa. Po prohře s Garrim (New York 1995) se skoro 2 roky věnoval objíždění škol, vesnic po rozhlehlé Indii, kde pomáhal zakládat školní kroužky, kluby.

 

   Indickým dětem tehdá v roce 1996-7 bylo 4-5 let a v 16 letech na MS 2008 ve Vung Tau (Vietnam) vybojovali v H16 všechny 3 medaile zlato-stříbro-bronz.

     Tady je moje fotka 3 Indů na stupních.

Indie tam byla nejúspěsnější zemí se 4 zlatými a během šampionátu se stal Anand jinde na světě mistrem světa.

Nikdo jiný než Indie neměl 3 a více zlatých medailí z dvanácti kat H + D v tom roce 2008.    

Doplním, že Poláci měli jednu zlatou, kdo asi sad? Takový památný záběr při hlášení výhry 11. poslední partie jsem přesně trefil.

+1 /-0 | 08.01.2024 21:44

Rubinus

Botvinnika asi UI poněkud odflákla... Ano, ztratil titul se Smyslovem, později i s Talem. Ale v odvetách ho získal zpět. A byl pak znovu č.1, či ne? Tipnul bych, že nejméně polovinu z té doby, spíš více, ano.

+0 /-0 | 08.01.2024 14:58

istr

U toho Botvinnika s Tebou souhlasím. Navíc byl i po desetiletí lídrem sovětské šachové školy a prostě velká osobnost. Navíc jako akademik pracoval i jako průkopník i na poli  propojení šachů a techniky. Nejvíc ho myslím rozhodil Tal dvým gf3 v prvním zápase o mistra světa, ale dvakrát se vrátil. K tomu ukázal, že výborné šachy se dají hrát i ve starším věku.

+0 /-0 | 08.01.2024 15:35

Remcik z Banika
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 28.01.2023 11:12

Šach

V  Mariánských lázních kde v turnaji A1 GM obsadil druhé místo GM Martin Petr a v turnaji A2 GM, kde obsadil druhé místo FM Václav Finěk, bylo určitě zajímavější obsazení, než je na startovní listině MČR amatérů, o kterém píšte a jistě budete podrobně psát. Nepsal jste o umístění FM Fiňka v Mariánských lázních proto, abyste nemusel psát o umístění GM Petra. Když je turnaj v rámci CZECH TOUR, ve kterém hrají velmistři a mezinárodní mistři pouťový, co asi bude MČR amatérů? Pane Koutný, Vy jste průhledný jak pára nad hrncem.

+3 /-0 | 28.01.2023 09:48

Robert Cvek
Napsal jste, že o ML napíšeme proto, že tam byl Martin Petr 2. To je nesmysl. V prvé řadě toto napsat a čekat až se rybička chytí a pak to omílat o něčem svědčí. Nechám na Vaší fantasii, ale jen malá rada, není to dobrá vlastnost. Zadruhé, i kdyby byl Martin Petr poslední, o turnaji bych nepsal ani Petr Koutný. Proč? Protože je Wijk a já to prostě nestíhám. Petr mi volal, zda bych - jak byl volný den - nenapsal, protože šlo o velký úspěch našeho šachu, normy IM Vaška a Richarda, ale bohužel, moc práce pane Šachu. Bude to, pane Šachu, ve středu. V úterý bude pěkný rozhovor, který jsem ale už nestihl o volném dni udělat. Takže ve STŘEDU budou partie a video o našich mladých borcích.
+1 /-1 | 28.01.2023 10:33

Petr Koutný

Takže, CzechTour pořádá firma,která chtěla po našem předsedovi bezúročnou půjčku a tím by jak předseda tak tato firma okradla ( minimálně na úrocích) všechny šachisty. To opravdu máme psát o tomto turnaji, namísto Wijku? Amatéři budou pěkný turnaj, moc se na něj těším a jsem rád, že jej navštíví jako host předseda Slovenského šachového svazu, domlouváme pana Jansu  a další zajímavé hosty. Narozdíl od vás nedělím lidi podle titulů a ela, ale podle toho kým jsou a co pro šachy dělají. V tomto pohledu Amatéři můžou být  vyjímečným turnajem. 

+1 /-2 | 28.01.2023 10:04

Šach

Informace z před týdnem skončeného turnaje v Mariánských lázních na NSS nenajdeme. Důvod? Ve velmistrovském turnaji A1 skončil totiž na druhém místě GM Martin Petr a to pan Koutný samozřejmě napsat nemůže. https://ratings.fide.com/profile/1500341  

+0 /-0 | 27.01.2023 21:19

Petr Koutný
Píšeme o turnajích, kde hrají nejlepší hráči. Píšeme i oturnajích, které mají svůj příběh a napětí. Nemůžeme psát o každém turnaji na světě a ani nemáme takové ambice. Pak se může stát, že nepíšeme o pouťovém turnaji, když píšeme o Wijku. Toto je nejčtenější šachový web u nás a omlouvám se , že jsme dáli přednost Wijku, kde hrají světové hvězdy, před polozapomenutem turnaji s nezajímavou účastí.
+0 /-2 | 27.01.2023 21:40

Michal M.

https://www.youtube.com/watch?v=y1lYzh-Fpp8

...říkal, hochu, pozměň styl...

+1 /-0 | 28.01.2023 07:57

Michal M.

Začíná to tady smrdět sentencemi à la Dunning-Kruger efekt. Sebechvála smrdí, říkala moje babička. O pokoře a úctě nemluvě.  

+2 /-0 | 28.01.2023 07:49

ThePot
Tento článek čerpal inspiraci na Chess.com, ale odkud čerpal gramatiku se radši ani neptejme :(
+3 /-0 | 27.01.2023 13:59

kraken8

Slova čerpat a ptát se jsou slovesa, tudíž je třeba je oddělit čárkou, takže po slově gramatiku má být čárka. Ale tak chápu, že Vaše souvětí je "pouze" komentář a nelze to tak srovnávat s psaným článkem na netu ... nota bene na nejčtenějším šachovém serveru u nás XD

+1 /-0 | 28.01.2023 02:25

Magiland

zajímavý článek. A myslím si, že "rodinné stříbro" šachu je i v relativně malém počtu hráčů, kteří od Steinitzových dob tohoto titulu dosáhli. Tady ten přehled je jasný - znáte je všechny, minimálně základní odlišnosti jejich stylů dokáže vysvětlit i každý klubový hráč. Např. lyžování je taky fajn, ale kdo dokáže vyjmenovat všechny mistry světa ve slalomu od druhé světová války ??  :-)

+2 /-0 | 27.01.2023 08:52

lykan

Těžko mohl být mistr světa Fischer zároveň nejlepším hráčem světa, když nebyl hráčem vůbec. Kdejakej salát v okresním přeboru toho tenkrát v šachu dokázal víc, než on.

+1 /-2 | 27.01.2023 07:48