Blíží se kontroverzní MS žen

24.01.2017 11:55 | ostatní-články

10. února vypukne v íránském Teheránu vyřazovací pavouk mistrovství světa žen. Šampionátu se zúčastní tradiční počet 64 šachistek. Ptáte se, proč kontroverzní?

Zaprvé částečně proto, že FIDE musela soutěž skoro o půl roku odložit. Pro původní termín v říjnu roku 2016 se nenašel pořadatel. Ten se našel až v září během šachové olympiády v Baku, kdy bylo rozhodnuto o pořadatelství Íránu, a to v únoru 2017.

A právě tento fakt se stal asi největším kamenem úrazu a z toho důvodu několik šachistek velmi zvučných jmen na protest proti lokalitě letošního MS bude na startovní listině chybět.

Jednou z nejvíce protestujících byla Nazi Paikidze, americká velmistryně, která skončila na 2 .místě v přeboru USA 2015 (v roce 2016 jej vyhrála). V médiích oznámila, že se nezúčastní především kvůli íránskému dress code, který nařizuje nošení hidžábu. "NEBUDU nosit hidžáb, a podporovat tak utiskování žen. I když to bude znamenat vynechání jedné z nejdůležitějších akcí mé šachové kariéry." Na svém Instagramu také uvedla: "Myslím, že je nepřijatelné, aby se MS konalo v místě, kde ženy nemají základní práva a je s nimi jednáno jako s občany druhé kategorie. A pokud si někdo myslí, že nevím, o čem mluvím, obdržela jsem spoustu podpory přímo od žen z Íránu, které jsou těmto situacím vystavovány každý den." Hovořila však také o tom, že Američanky a jiné cizí národnosti by v Íránu mohly mít problémy. Ve své petici na change.org poté zmínila ještě třetí fakt, a to že by zde na ženy mohly být aplikovány určitě restrikce ohledně mluvy.

IM Nazi Paikidze

Emil Sutovsky, prezident Asociace šachových profesionálů, napsal oficiální dopis FIDE, v němž mimo jiné konstatoval, že hovořil s více než polovinou šachistek a drtivá většina z nich nechce mistrovství bojkotovat jen kvůli tomu, kde se bude pořádat. Na druhou stranu ale bude AŠP stejně tak respektovat rozhodnutí dalších šachistek. Na Sutovského facebookovém profilu se k tomuto tématu vyjádřily například Natalia ŽukovaAlexandra KostenjukAnna Muzyčuk nebo Elisabeth Paethz, ale žádná z nich tak radikálně, jako Paikidze.

Indická Chessbase vyzpovídala dvě své hráčky, které už dříve v Íránu hrály - Hariku Dronovalli a Humpy Koneru. Obě vyjádřily značné fyzické nepohodlí spojené s nošením tradičního muslimského šátku (podobně se vyjádřila i Žukova), ale zároveň konstatovaly, že mistrovství světa je v tomto případně přednější. A také že si na to pár dnech zvykly a měly by respektovat tamější kulturní tradice. Přesto se Koneru turnaje nakonec také nezúčastní...

Kromě výše uvedené Paikidze bude v Íránu citelně chybět také ženská světová jednička Hou Yifan (ta však spíše z důvodu nesouhlasu se stávajícím formátem MS), Marya Muzyčuk a sedminásobná americká šampiónka Irina Krush.

Dobrou zprávou pro české fanoušky je to, že budeme mít svým způsobem komu fandit. Jednou z účastnic mistrovství je WGM Kateřina Němcová, která sice už pár let reprezentuje Ameriku, ale pořád je to, jak se říká, Češka jako poleno. Hned v prvním kole Katku čeká velice těžký oříšek v podobě legendární Pie Cramling, švédské velmistryně, která se sice nikdy nestala mistryní světa, ale hned třikrát se mohla ve své době pyšnit "titulem" ratingové ženské jedničky.

WGM Kateřina Němcová

Rozlosování dvojic pro první kolo (barvy 1. partie se určí losem při zahájení turnaje)

Ju Wenjun1-Lane, Nancy64
Mezioud, Amina63-Muzychuk Anna2
Kosteniuk Alexandra3-Latreche, Sabrina62
Shamima, Akter Liza61-Harika Dronavalli4
Dzagnidze Nana5-Mona, Khaled60
Ni, Viktorija59-Gunina Valentina6
Stefanova Antoaneta7-Marrero Lopez, Yaniet58
Martinez, Ayelen57-Zhao Xue8
Tan Zhongyi9-Foisor, Sabina56
Gvetadze Sofio55-Batsiashvili Nino10
Pogonina Natalija11-Zhou Qiyu54
Arribas Robaina Maritza53-Shen Yang12
Hoang Thanh Trang13-Buksa Nataliya52
Pourkashiyan, Atousa51-Paehtz Elisabeth14
Goryachkina Aleksandra15-Zhai Mo50
Hejazipour, Mitra49-Bodnaruk Anastasia16
Girya Olga17-Foisor Cristina-Adela48
Pham, Le Thao Nguyen47-Javakhishvili Lela18
Cramling Pia19-Nemcova, Katerina46
Guramishvili Sopiko45-Khademalsharieh, Sarasadat20
Socko Monika21-Savina Anastasia44
Charochkina Daria43-Huang Qian22
Zhukova Natalia23-Khurtsidze Nino42
Ziaziulkina Nastassia41-Ushenina, Anna24
Danielian Elina25-Padmini, Rout40
Melia Salome39-Atalik Ekaterina26
Mkrtchian Lilit27-Ni Shiqun38
Zimina Olga37-Khotenashvili Bela28
Saduakassova, Dinara29-Nechaeva Marina36
Gaponenko Inna35-Kovalevskaya Ekaterina30
Cori T., Deysi31-Kashlinskaya Alina34
Zhu, Chen33-Sukandar, Irine Kharisma32

17x 6484x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Bob von Ostrauburg

Který normální sponzor by asi tak chtěl mít něco společného s Iljumžinovem a jeho kumpány a ještě jim platit než režimy jako Írán (a dříve Libye), kterým by za normálních okolností taková akce nikdy svěřena nebyla? Osobně by se mi líbilo, kdyby nakonec z přihlášených hráček dorazilo naprosté minimum, hromadný bojkot je totiž asi tak jediný způsob, jak tyhlety kretény z FIDE konečně poslat do prdele.

+0 /-0 | 29.01.2017 07:57

naska

...děkuji p. Morphynistovi za vysvětlení!:-)

+0 /-0 | 28.01.2017 22:29

Morphynista
Na webu FIDE je za jménem velmistryně Foisorové uvedeno, že zemřela. Je to tak, jak napsal David Navara. Šachistek by mělo hrát předběžně 63 a Olga Girya, s níž se měla v 1.kole utkat, má volno. Pokud jde o K.Němcovou , tak ta hraje za USA, ale má, pokud se domnívám, naše občanství ( jestli se mýlím, tak mě opravte), formálně by tedy jejímu startu nemělo nic bránit. Vývoj událostí je ale tak rychlý, že si netroufnu odhadnout, zda skutečně do Teheránu přijede.
+0 /-0 | 28.01.2017 22:25

naska

....myslím,že GM David Navara někde napsal,že GM Foisor zemřela  a tak bude startovat 63 hráček. Na startovní listně se objevuje jméno Foisor Christina-Adela a Foisor Sabina a všech 64 šachistak.Je to správně?Nezačíná chaos,kvůli tomu,že tam nesmí Američane?Za co bude hrát K.Němcová?(Souhlasím s panem Pilgrimem)Pěkný večer:-)

+0 /-0 | 28.01.2017 21:55

Pilgrim

Taky jsem to teď četl.. škoda, na K. Němcovou jsem se těšil. Je to víc než kontroverzní - pořádat takovou akci v takové zemi. Nic proti normálním kulturním tradicím, ale nutit pouze ženy se nějak oblékat, to je pro civilizovaný, sekulární svět čistou diskriminací. FIDE je v tomto ohledu  zpátečnickou organizací. Navíc neschopnost najít jinou pořadatelskou  zemi svědčí o bídných manažerských schopnostech, a to zvláště v době, kdy se koná MS v jakémkoliv i zcela marginální disciplíně...no comment, je to ostuda.

+0 /-0 | 28.01.2017 21:46

SchwartzBlack

Právě čtu, že se Írán chystá zakázat Američanům vstup na své území, jako reakci na obdobný Trumpův krok. 

Osobně považuji MS žen za takových podmínek za nehoráznost.

+0 /-0 | 28.01.2017 19:39

pawel

Evropská federace to už vyřešila. Kdo chce pořádat mládežnickou Evropu (lukrativní, kde rodiče z mnoha zemí za fotku na facebooku zaplatí poplatky extrahráče v řádu výletu stotisíc, co tam neměl postoupit), musí jako slepé střevo převzít Evropu žen. Prý už nikdy mládežnické mistrovství v Česku nebude...frown

+0 /-0 | 27.01.2017 22:29

Pavel Capek

Tak v roce 1936 pořádal olympijské hry Adolf...

Historie se neustále opakuje.

+0 /-0 | 27.01.2017 21:55

paulz

Hlavní problém je v tom, že mistrovství žen prostě není atraktivní. A FIDE pokud to nechce samo platit musí prostě hledat kde se dá. 

 

+0 /-0 | 27.01.2017 20:54

jarousek

FIDE si klade podmínky, které musí pořadatel splnit, pokud chce pořádat jeho akci. Pokud toleruje takové svinstvo, pak padá vina na její hlavu. Od federace, jejíhož předsedu unesli mimozemšťané, lze holt očekávat cokoliv.

To, že se podvoluje většina hráček, je spíš smutné než odsouzeníhodné. Taky by mohli pro muže nařídit povinné plnovousy, když máme tu rovnoprávnost, že.

+0 /-0 | 25.01.2017 15:43

pawel

Jediný kandidát...FIDE si bere peníze hlavně k sobě a "pořadatel, plaťte a plaťe, nám i účastníkům". Pak není divu.

Pokud v muslimských zemích je mistrovství, tak by nemusel být problém mít statut "cizího delegáta" s maximální ochranou a netunit zapadnout v davu.

Když náhodou navštíví tyto země západní politička nebo partnerka politika, tak jí také nestrkaj hned něco na hlavu.

I na dovolené se jezdí do muslimských zemích a cizinky nemusí hned mít místní úbory.

Írán by si to měl k váženým hostům uvědomit! Pokud chce pořádat.  K domácím..... ale nechcu plést politické diskuse, patří jinam.

+0 /-0 | 25.01.2017 09:49

David Navara
Já také souhlasím, že si zaslouží respekt šachistky, které odmítly účast kvůli porušování práv žen. Ale zároveň nijak neodsuzuji ty, které se rozhodly hrát. (Teď nepolemizuji ani s Morphynistou, ani s Poutnikem.) Každá hráčka má právo se rozhodnout za sebe. Chtěl jsem jen poukázat na to, že když je jen jeden kandidát na pořádání soutěže, je výběr omezený. Doufám, že organizátoři vyslyší názor šachové veřejnosti a vyjdou hráčkám v některých otázkách vstříc.
+0 /-0 | 25.01.2017 08:53

Poutnik

Morphynista yes. Jakkoli se v jiných otázkách rozcházíme, v tomto punktu jsme za jedno. Jsou věci, které nelze přehlížet a ke kterým nemůže být tolerantní. Zde není prostor ke hledání omluv za vlastní slabost. Společnost se umí akorát tak navážet do krásné básničky od Žáčka, ale co se děje se ženami v některých zemích přehlíží, případně mlčí. 

+0 /-0 | 25.01.2017 07:04

David Navara
Re Morphynista: Podle mne je hlavní problém v tom, že se kromě Íránu nenašel další možný pořadatel. Jinak bych si dovolil upozornit, že příjmení Kosinceva (Kosincevová) se nepíše se -z-, přestože se tato chyba pravidelně vyskytuje v českém šachovém tisku. Chápu, že jste tuto chybu přejal odjinud.
+0 /-0 | 25.01.2017 05:12

Morphynista

Další blamáž FIDE, toto MS se zapíše do dějin ne svým sportovním významem, ale bojkotem nejlepších šachistek světa. Ty, které odmítly nastoupit, zaslouží respekt a obdiv. Z těch, co měly právo účasti, jich odřeklo účast deset. Výslovně kvůli povinnému nošení hidžábu nebude hrát IM Carolina Lujanová ( 83.v žebříčku FIDE ), z neuvedených důvodů pak Alisa Galjamová a N.Kozincevová, dále potom šachistky z Egypta a Austrálie. Právě Carolina Lujanová ostře kritizovala FIDE za její schvalování íránské diskriminační politiky a přístupu k účastnicím MS. Sama napsala začátkem října dopis ženské komisi, aby se aspoň pokusila u vedení FIDE změnit rozhodnutí o pořádání MS . Nedostala však žádnou odpověď, pouze jí přišla smlouva s tím, že ji má podepsat. To odmítla a raději se vzdala šance na titul ... http://chess-news.ru/node/22604

+0 /-0 | 24.01.2017 21:57

dejf721

Moc děkuju za doplnění, Davide! Článek jsem chystal minulý týden a tato informace mi do dneška bohužel unikla. Před chvílí jsem se díval, že jí nebylo ani 50, smutná zpráva... :(

+0 /-0 | 24.01.2017 21:02

David Navara
Je to smutné, ale hráček bude jen 63, protože velmistryně Foisor před několika dny zemřela na rakovinu. Bylo jí 49 let. Nikdo ji nemůže nahradit ani v životě, ani v turnaji.
+0 /-0 | 24.01.2017 16:38