Áčko přeřadilo na vyšší rychlost

23.06.2016 12:39 | Mitropa Cup 2016

Mitropa pokračovala v úterý a ve středu svým 3. a 4. kolem, které se velice vydařilo českým barvám. Dnes je na pořadu přelomové páté kolo, jehož součástí je i tradiční derby Česko-Slovensko.

Velikou radost nám zatím dělá naše nabité Áčko. Ve třetím kole proti Švýcarsku poprvé velice přesvědčivě zvítězil Peter Michalík a partii přišel ochotně okomentovat i do „online studia“. Nic moc extra se sice partie nevyvíjely u Vlasty Babuly a Štěpána Žilky, ale oba prodali své zkušenosti, a protože v koncovce utavil svého soupeře i Cyril Ponížil, byla z toho nakonec vysoká výhra 3,5:0,5.

A právě Cyril dokázal nekompromisně zavěsit i ve 4. kole, čímž položil základní kámen k další vysoké výhře, tentokrát s Chorvatskem. Cyril, jehož osobitý rozbor jste také mohli sledovat online a najdete jej i na youtube kanálu Šachového svazu ČR, hraje velice sebevědomě a dokazuje plnou oprávněnost nominace. Kromě Cyrila předvedl další „jednobrankovku“ i Peter Michalík a konečně se v plné parádě předvedl i Vlasta Babula.

Pokud budou naši hráči pod vedením kapitána Vlastimila Jansy pokračovat v nastaveném rytmu, nemám o vítězi soutěže pochyby.

Velice sympatický výkon podává i naše juniorka. Ta je sice po 4 kolech zatím poslední, ale na svém kontě má už dva body, když po Maďarsku dokázala bod sebrat i Slovincům. A to mohli být Slovinci ještě rádi, protože vyrovnávali „v nastavení“:


-
. kolo -
Výsledkově zatím exceluje Jan Vykouk, jak však prozradil kapitán týmu Marek Vokáč, víc než o výsledek týmu či jednotlivců jde v prvé řadě o získání zkušeností a odhalení současných slabin, aby naši nadějní hráči tušili, kam zaměřit svou pozornost při svém tréninku.

-
. kolo -

V soutěži žen jsou naše reprezentantky na pěkném druhém místě, klíčové zápasy s největšími konkurentkami na boj o medaili však právě nadcházejí. Obzvláště včerejší příjezd hlavní hvězdy německého výběru Elisabeth Paehtz, která by se rozhodně neztratila ani v mužské sekci, naznačuje, že to Němky s útokem na zlato myslí vážně.

V úterý naše hráčky nejprve v nejdelším zápase kola remizovaly se Švýcarkami, za které na první desce exceluje velmistryně s českými předky Monika Mueller-Seps. O den později pak naprosto s přehledem přejely Chorvatky. Věřím, že kapitán Petr Hába bude mít i nadále šťastnou ruku při tvorbě sestav a přípravě českých hráček na partie.

-
. kolo -

Vstup na turnaj je samozřejmě volný, kromě toho můžou diváci na místě i na internetu sledovat živý komentář, o který se pokouším především já a pomáhají mi při tom moji milí hosté, doposud GM Martin Petr, IM Tadeáš Kriebel, IM Petr Pisk, GM Marek Vokáč, GM Štěpán Žilka, IM Werner Hug (kapitán švýcarského týmu a bývalý Mistr světa juniorů), GM Peter Michalík, IM Cyril Ponížil, FM Jan Vykouk a GM Alexander Donchenko (jednička německého výběru a zároveň aktuálně největší německý talent). Dnes by se za komentátorským pultíkem měl objevit i Sergej Movsesian a další velice zajímavé šachové osobnosti.

Komentování probíhá v anglickém jazyce a jeho záznam se následně nahrává i na youtube kanál ŠSČR.


text a komentář: IM Pavel Šimáček


Odkazy

Mitropa Cup 2016
Průběžné výsledky a pořadí
On-line přenos
Živě

12x 5946x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
26.06.2016 09:04 | paulz

Pokud Zbyněk neviděl matový motiv po Vf6 tak mu bohužel nic jiného než půlit nezbývalo. Těžko ho za to může někdo kritizovat i když to zrovna bylo za stavu 1:2

25.06.2016 22:05 | Marek Vokáč

Zdravíčko. Ono když máte vypnutý motor, tak se ten motiv Vf6 nehledá vůbec snadno. Hrozící matový obrazen není hned vidět, a hlavně ho černý může dámou pokrýt. A pak se vůbec nedá poznat, co se stane na dámském křídle, zatímco postup h-pěšce je evidentní. Zbyněk vyčerpal skoro všechen čas (cca 8 minut), ale k ničemu se zřejmě nedopočítal. A riskovat jen s perspektivou prohry, navíc víceméně v blicce na 30 sekundách proti 10 minutám, to chce spíše mladého draka, který takových pozic ještě dost neprohrál. A nepočítám únavu a sebedůvěru, to ale také na váhy patří. Samozřejmě - měl to sakra zkusit! Před 22 lety by mu to určitě vyšlo. Jenže - dneska jsme neměli moc dobrý den na mnoha šachovnicích.

25.06.2016 20:57 | takychciněconapsat

Velmi obtížně vyhraná pozice, jelikož jsou náročné počty slabinou GM Hráčka, nebýt opakování tahů by s vysokou pravděpodobností prohrál (respekt, já bych prohrál samozřejmě též).

25.06.2016 20:13 | Lubino

Sem si říkal, že to riskne, že je prakticky jedno jestli ta prohra bude s 1,5 nebo jedním bodem.

25.06.2016 20:07 | Petr92

Lubino: nejspíš časová tíseň

25.06.2016 19:59 | Lubino

Tuší někdo proč Zbyněk v klíčovém zápase za nepříznivého stavu dává vyhranou pozici za remi ?

25.06.2016 16:41 | Pavel Ch

Zápas o zlato s Němci. A bez Vlasty Babuly. Kapitánovi zde odvaha nechybí, byť zlato je cílem áčka. Plus bylo jistě třeba otestovat, jak se další kandidáti repre dokáží zvládnout klíčový duel.

24.06.2016 20:20 | Josef

Pro našince interesantní turnaj. Je hlavně velmi zajímavé sledovat boje nastupující generace talentovaných mladíků.

Jen na okraj - dnes jsem akorát nějak nepobral Vlastův tah 48.Sc7, rovnající se v podstatě kapitulaci, místo nabízejícího se braní na h4 s možná se šancí na plichtu. Ale určitě bych nepřehlédl něco poprvé...

24.06.2016 19:58 | Pavel Ch

Dnes naši junioři, volno Vojta Plát, rozdrtili 3:1 Švýcary, byť měli soupeři na prvních třech deskách vyšší ela. Vyhrál hezky Van a Matyášyes

Cyril opět výhra se silnějším hráčemyes, srovnal na 2:2 s Italy.

24.06.2016 09:11 | Playboy

Áčko hraje výborně yes Pro Vojtu Pláta je měření s evropskou konkurencí dobré, protože v ČR hráče 2570+ v ČR běžně nepotká, až na pár vyjímek ...  Nguyen potvrzuje vysoký standard, který začíná předvádět, naopak pro některé v B týmu je to tvrdá zkušenost, když si nezvyšují ela na domácí scéně, kde se jich většina soupeřů bojí ... indecision

23.06.2016 23:26 | plzenak

Udělat čerstvého mistra republiky Vojtěcha Pláta lídrem B-týmu a místo něj vzít do áčka Cyrila Ponížila byl velmi zajímavý tah. Vyplatilo se to podle všeho především áčku, Cyril hraje zatím výborně - 3,5/4, perfo 2738. Zato Vojtěchovi se nedaří - 1/5, perfo 2314. Na jeho obranu je ale nutno poznamenat, že měl těžké soupeře - v prvních čtyřech kolech měl jeho soupeř vždy minimálně 70 ELO bodů k dobru.

23.06.2016 17:42 | Pavel Ch

Lehkost a parádička na závěr od Honzy Vykouka.

 

23.06.2016 16:39 | Pavel Ch

 

Honza Vykouk zase soupeře 2400plus už drtí, +3 ve 20.tahu a podstatně lepší čas. A to v Italce, klasice s d4 Sb4+ Sd2.