6. Vasilij Vasiljevič Smyslov

28.10.2020 08:03 | Historie

Smyslovova hvězda začala zářit až v roce 1948, kdy celkem nečekaně dostal pozvánku na mistroství světa. Po smrti Alexandra Aljechina (1946) se řešilo kdo bude mistrem světa. Nakonec se uskutečnil turnaj pěti hráčů, kde byl pozván i Smyslov.

Vasilij Smyslov se narodil 24.března 1921 a zemřel 27.března 2010. Dožil se požehnaného věku 89 let. 


Smyslovova hvězda začala zářit až v roce 1948, kdy celkem nečekaně dostal pozvánku na mistroství světa. Po smrti Alexandra Aljechina (1946) se řešilo kdo bude mistrem světa. Nakonec se uskutečnil turnaj pěti hráčů, kde byl pozván i Smyslov. Nutno ale napsat, že do tohoto turnaje neměl Smyslov výraznější úspěch.

V turnaji se mu ale dařilo více než dobře a skončil na druhém místě za Botvinnikem.  V roce 1950 mu byl udělen titul velmistra.

V roce 1954 hraje zápas o mistra světa s Botvinnikem, který končí 12:12. O tři roky později znovu usedá proti Botvinnikovi a vyhrává 12,5:9,5 a stává se sedmým mistrem světa. V padesátých letech dvacátého století hraje Smyslov fantasticky.  Nicméně odvetu prohrává a je tedy mistrem světa pouze jeden rok.

Smyslov nadále prokazuje vysoké mistrovství, vyhrává spoustu turnajů, ale není schopen se probojovat k zápasu o mistra světa. Pojďme se nyní zaměřit na jeho období +50.


Padesát let Smyslov slaví v roce 1971. A právě v roce 1971 vyhrává super turnaj IBM v Amsterdamu. Dělá 10/15 bez prohry o bod před Portischem, Keresem a Brownem. (Odtud čerpám partiovou ukázku)
V roce 1971 ještě dělí 2. a 3. místo na přeboru SSSR. Tehdy překvapivě vítězí velmistr Savon 15/21 bez prohry! A druhý je Smyslov s Talem, když mají 13,5/21. Mimochodem každý "svým stylem". Smyloslov neprohrává partii, zatímco Tal tři (!). Jinak za zmínku stojí, že na 4. místě byl Tolja Karpov.

Nechci zde psát všechny úspěchy V. Smyslova. Je jich hodně. Ale ještě jeden rekord určitě stojí za zmínku. V roce 1982, když už má Smylov 61 let (!!) hraje v Las Palmas postupový turnaj do zápasu kandidátů. A Smyslov postupuje z druhého místa! První byl velmistr Ribli.

K prvnímu zápasu nastupuje proti velmistrovi Hübnerovi. Tento zápas přes veškerou snahu končí remízou a musí rozhodnout... ruleta! Už nevím na jakou barvu si Smyslov vsadil, ale vsadil dobře. Postupuje dále přes ruletu :-) 
Jeho dalším soupeřem je velmistr Ribli. I tento zápas vyhrává a nyní už klasicky na šachovnici 6,5:4,5.Je to neuvěřitelné, ale Smyslov ve věku 63 let hraje finále kandidátského zápasu o to, kdo vyzve mistra světa Karpova! Proti němu usedá 21 letý Garry Kasparov. Jinak nevídaný věkový rozdíl. Smyslov je 3x starší než jeho soupeř :-)



Jak už víme, zde moc Smyslov šancí neměl.  Garry už hrál pekelně dobře.

Jak je možné, že hrál Smyslov tak skvěle i po šedesátce? Je tu více faktorů. Myslím si, že to bylo o:


a) velkém citu pro šachy, Smyslov dokázal hrát harmonické zdravé šachy. Navíc dokázal být všestranný
b) ohromná flexibilita v zahájení a nejenom, že ty systémy "různě střídal", on je také velmi dobře znal
c) velká psychická odolnost a mentální síla, řekl bych až ohromná "šachová aura"
d) a v neposlední řadě také velmi dobrá fyzička. Podívejte se na fotky padesátiletého, nebo šedesátiletého Smyslova. Z těch fotek jde cítit, že na tom byl Smyslov fyzicky velmi dobře.

Pro mě osobně je Vasilij Vasiljevič Smyslov nedoceněný mistr světa. Jeho partie jsou jedny z nejlepších studijních materiálů vůbec. V podstatě na jakoukoliv část šachu.


Robert Cvek

-
. kolo -

- Fotografie použité z chess.com 

- Video je nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím získáte zprávu o každém novém videu. Tento YTB odebírá 4 500 přátel a měsíčně jej sleduje přes 14 000 hráčů. Přidejte se k nám a buďte součástí naší rodiny. 

- Můžete navštívit i náš nový projekt a to šachový e-shop. Kde nabízíme vše pro šachisty za nejlepší ceny u nás. www.rpsachy.cz

7x 5707x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
Děkuji Pavle :-)
+0 /-0 | 30.10.2020 15:11

Pavel Ch

Moc hezké články, Roberteyes

Jen jsem zvědav na to, co po padesátce dosáhli tři z první pětice. 

Připadá mi (až) 6. místo Vasilije Smyslova, na to co uhrál po padesátce, skoro jako velké očekávání, co ještě lepšího na dalších přijde.

 No, nechám se překvapit.  

 Favorit je jasný, toho jsem i na živo sledoval. Souhlasím i se druhým s Davidem Navarou, jak zde popsal Laskera.

  Studoval jsem mistry světa v dorostu a jako odrostlý junior, věku jsem si až tolik nevšímal, asi protože i připadali tehdy všichni staříblush, snad vyjma Bobbyho a pak Garriho.

+0 /-0 | 30.10.2020 06:09

Robert Cvek
viktor: Dobrý den, děkuji moc za doplnění! Jj :-D Ahoj Marku, děkuji za komentář, to musel být zážitek... A analyzovali jste tu partii?
+0 /-0 | 29.10.2020 09:39

Marek Vokáč

Jediný mistr světa, se kterým jsem se utkal za šachovicí, na turnaji v Cappelle la Grande 1995. Získal jsem menší výhodu, blížili jsme se do časových tísní a já si řekl, že na tohoto hráče nebudu zkoušet žádné kavárenské triky a zkusím partii vyhrát čistě seriozním způsobem. No to jsem si dal. Tento tehdy už čtyřiasedmdesátiletý stařík mě ve své vlastní časovce jednoznačně obehrál! A Adrian Michalčišin mi hned u partie potutelně hlásil, že jsem zapomněl, že Smyslov vždy byl i vynikající taktik.Smyslov prostě šachy ohromně uměl, a to pak věk není zase tak klíčový faktor. Ten zmíněný zápas s Kasparovem jsem myslím tehdy i komentoval, a řekl bych, že se Garri docela nadřel. Velkou školou bylo ale to,co předtím provedl s Riblim, doporučuji přehrát.

+0 /-0 | 28.10.2020 22:00

Robert Cvek
Děkuji Davide :-) Je to přesně jak píšeš. Hrál už výborně, ale nikde necinkla zlatá. Ale svoji extratřídu hned potvrdil na MS 1948. Jinak děkuji za doplnění :-)
+0 /-0 | 28.10.2020 11:33

David Navara
Článek je velmi pěkný! Jen bych si dovolil polemizovat s tím, že V. V. Smyslov před rokem 1948 nedosáhl výraznějších úspěchů. V roce 1940 skončil třetí na přeboru SSSR (mimo jiné před velmistry Keresem a Botvinnikem), v roce 1941 třetí místo potvrdil v "absolutním přeboru SSSR". V roce 1944 na přeboru SSSR skončil druhý, v roce 1945 s dvoubodovým náskokem vyhrál silně obsazený přebor Moskvy. Na mimořádně silném Stauntonově memoriálu v roce 1946 skončil třetí, na velmi silném přeboru SSSR v roce 1947 rovněž. Podle mne to jsou poměrně výrazné úspěchy, na druhé straně ale musím uznat, že první místo z elitního turnaje jsem mezi nimi nenašel. Jinak s většinou plně souhlasím, včetně toho závěrečného odstavce o nedoceněném mistru světa.
+0 /-0 | 28.10.2020 10:20