(XXXVIII.) - Idea Jakova Gellera

27.09.2014 06:12 | Šachový střípek

O sicilské obraně vyšlo mnoho knih, od těch velmi zajímavých až po zcela bezcenné. Jedna z vynikajících je od Jurije Jakoviče: Sicilianskij mittělšpíl Ataki na raznych flangach (Moskva 2013). Její dřívější verze vyšla i v anglickém vydání (NIC 2010).

Na straně 113 ruského vydání v kapitole Černí pěšci d7, e6, a6 proti bílým pěšcům e4, f3 je uvedena partie Karjakin - Morozevič, Wijk 2009 a v jejím textu je vložena následující partie, kde vůdce černých kamenů, jmenovec velmi známého velmistra, Geller, tento je Jakov, použil v jedné ze svých partií zajímavý odskok jezdce na h5 a pak podržel pozici v napětí zajímavou obětí střelce. Na toto téma se pak sehrálo několik zajímavých soubojů a našel jsem dokonce i jednu dřívější partii hranou na šachovém serveru.


Jakov Geller je známý i našim hráčům, v roce 2013 bojoval v Pardubicích - (viz foto vpravo).


-
. kolo -

-
. kolo -

Tři Steinerovy výhry proti vítězům

Je hodně turnajů, kde se podaří hráči ze středu, nebo konce tabulky, porazit vítěze (je i mnoho střetnutí, kdy vítěze porazil poslední). Ovšem jen málokdy se podaří porazit všechny medailisty turnaje.


Na mezinárodním turnaji v Berlíně ke stoletému výročí šachového svazu se to v roce 1928 (turnaj se hrál od 4. do 20. února) podařilo Lajosi Steinerovi. Porazil bílými figurami všechny tři medailisty a to v 1. 8. a 10. kole. A soupeři to nebyli ledasjací, Nimcovič, Bogoljubov a i Tartakower patřili tehdy ke světové špičce.

Podrobnosti ukazuje následující tabulka.


O turnaji napsal velmi hezkou knihu v roce 1928 Kurt Richter (vydána v Berlíně 1928). Partie jsem prověřil motory a ke každé si dovolil v zajímavém okamžiku přidat jednu poznámku známého glosátora.


-
. kolo -


Hroší výstavba - 5. část

IV. výstavba bílého s c4 a f4 - široká rojnice

Zde musí hrát černý velmi přesně aby nebyl pozičně stísněn. Bílý může postupně zvětšovat svou výhodu. Samozřejmě musí dávat pozor aby příliš neodhalil své postavení.

Následující partii hrál německý mistr Bernd Feustel. Ten napsal v roce 1982 zajímavou publikaci Eröffnungen abseits aller Theorie (Hollfeld 1982), kde propagoval toto otevření v kapitole Robatsch - Verteidigung. Uveřejnil zde celou řadu svých partií s obsáhlými komentáři. Zde je jedna ze zajímavých.

-
. kolo -

V. výstavba bílého bez c4 a bez f4

Garantuje bílému velmi rychlý vývin. Soupeř musí pak dávat velmi dobrý pozor na taktické finty.
V následující televizní partii se Spasskému nepodařilo svou oblíbenou výstavbu ubránit, Karpov byl tehdy ve vynikající formě.

-
. kolo -


Občas se zdaří i nějaká partie na FICS serveru. V okně je výběr dvou.


-
. kolo -
4x 4222x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jan Kalendovský

"Škoda jen, že tak nečiní i v jiných zajímavých článcích." Prosím přítele ZZ o laskavé upřesnění - v jakých článcích, čích či vlastních snad? Co třeba činiti či nečiniti? Hlavně se neuzajímat, to už raději zaujmout.

+0 /-0 | 27.09.2014 13:10

JiH

V roce zápasu Spasskij-Fischer (1972) vydali bratři Strugačtí slavnou novelu Piknik u cesty

http://cs.wikipedia.org/wiki/Piknik_u_cesty

 

Letos napsal Jevgenij Svěšnikov remake. Široká čtenářská obec bude ale zklamaná - píše se tam jen o šachách. Nabízí Karel Mokrý.

http://www.chessbookshop.com/katalog_detail.asp?ant=False&kodknihy=6527&page=1&id=&ll=cz

 

+0 /-0 | 27.09.2014 12:30

Zdeněk Závodný

Těší mě jak JaK dokáže poukázat na prohřešky v mém slohu (stejně jako třeba Františka na módní prohřešky v Blesku) a tím předchází (snad?!) prohřeškům příštím. Škoda jen, že tak nečiní i v jiných zajímavých článcích. O zajímavé stati ve WS jsem věděl. Možná tato zajímavost byla publikována ještě i jinde. Předpokládal jsem, že to zajímá i čtenáře NSS. Tedy děkuji za zajímavá upřesnění.  

+0 /-0 | 27.09.2014 09:36

Jan Kalendovský

Výkonu Lajose Steinera v Berlíně 1928 si povšiml již časopis Wiener Schachzeitung 1928 v článku pod názvem "Sensationspartien aus dem Berliner Turnier". V úvodu bylo konstatováno "Jak známo, podařilo se mu porazit všechny čtyři zúčastněné velmistry (tím čtvrtým byl Richard Réti), proti jiným mistrům však nedokázal vyhrát jedinou partii!"  A tři ukázky doprovodil titulky: Proti stratégovi strategie! (Steiner-Nimcovič), Proti taktikovi taktika (Steiner-Bogoljubov), ale také Obrácená strana medaile (P. Johner-Steiner). - Mne zaujalo, že v poměrně krátkém, byť hutném článku (kolegy ZZ) je použito sedmkrát slůvko "zajímavý" a jeho odrůdy. 

+0 /-0 | 27.09.2014 07:35