Téměř před 50 lety Spasský x Karpov

30.03.2024 06:00 | Historie

Téměř před 50 lety začal jeden z nejzajímavějších zápasů vůbec, který nebyl bitvou o šachovou korunu, ale snesl srovnání se zápasem o mistra světa.

Na začátku dubna 1974 v Leningradě proti sobě nastoupili dva vynikající šachisté tehdejší doby. 37 letý exmistr světa Boris Spasský, který chvíli před tím vyhrál přebor SSSR a rozdrtil ve čtvrtfinále Roberta Byrneho a 22 letý Anatolij Karpov. Karpov se ukázal silnější než se čekalo, ve čtvrtfinále nečekaně lehce vyřadil Lva Polugaevského.

Nicméně favoritem byl samozřejmě Boris Spasský. Nesmíme zapomenout, že hrál 3x o mistra světa. Dokázal dvakrát vyhrát zápasy kandidátů. Boris Spasský v roce 1974 byl stále nesmírně silným šachistou. Nicméně Anatolij Karpov ukazoval strašidelnou sílu nejenom na šachovnici, ale také mimo šachovnici, jeho vůle po vítězství podlamovala nohy i těm nejsilnějším hráčům. Vyprávět by o tom mohl právě Lev Polugaevský.

-
. kolo -
Nicméně Karpov moc optimistický před zápasem nebyl "....ani před zápasem, ani po něm, jsem nikdy na šachu tolik nepracoval...vypracovávala se celkové strategie, i psychologie...snažil jsem se zapomenout na svou zbožnou úctu vůči Spasskému..."

Karpov studoval šachy 10-12 hodin denně.

Karpov si připravil pro svého soupeře dvě překvapení: 1) Caro-Kann černými 2) Bílými 1.e4 a 1.d4 tedy "podávání obouruč".

Začátek zápasu potvrdil co se obecně očekávalo, THE KING je Boris Spasský. Anatolij se silně nachladil a musel si vzít již před 1. partii time-out. Den na to usedli proti sobě. Spasský byl atlet, pěkně opálený s urostlou postavou a naproti seděl malý, bledý Anatolij Karpov, navíc ještě po nemoci.


-
. kolo -
první partii bílými Anatolij Karpov prohrál! Jenomže to byla medvědí služba pro Borise Spasského. Ten si pomyslel, že by mohl vyhrát v "klidu" bez větší námahy. Hrálo se tehdy na 20 partií s tím, že kdo dříve vyhraje 4 partie, vyhraje zápas.

Ve třetí partii Tolja "šokoval" tahem 1.d4!? Boris chtěl oplatit překvapení překvapením a zvolil moderní Benoni. Nicméně pozice, která vznikla po zahájení byla přesně ta, kterou měl Tolja rád. Prostor, dvojice střelců a hra na dámském křídle. 

-
. kolo -
šesté partii vyhrál Tolja černými, kde krásně vyhrál koncovku z Caro-Kannu - rád bych uvedl, že nejsilnější tah partie byl 23...e5!! Po této partii už vedl o bod a byl to Boris, kdo musel dotahovat. 

sedmé partii byl Tolja blízko další výhry! Neuvěřitelná síla se valila na Borise Spasského. V osmé partii Boris vypjal všechny síly a tvrdě na soupeře zaútočil, ale Karpov odolal. Kasparov na závěr této partie napsal: "skutečná bitva titánů". 

deváté partii Karpov opět udeřil. Je to jeden z nejznámějších pozičních mistrovských kousků vůbec. A to možná nevíte, že (Tal:) "....mě osobně hned tak něco neudiví, ale Tolja na závěrečných deset překrásných tahů spotřeboval tak pět minut". 

-
. kolo -
A konec přišel v jedenácté partii. Další krásné strategické bitvě, kde Boris, ačkoliv bojoval jako lev, neměl šanci. Karpov se ukázal jako příliš silný protivník.

 Po 11 partiích vyhrál Karpov jasně 7:4 (!) To byl tehdy neuvěřitelný šok (jak uvedl M.M.Botvinnik stejně vedl Fischer se Spasským). A byl to také mezník, kdy Karpov šel nahoru a Boris zanechal větší snahy o návrat na šachový trůn. Karpov byl vždycky pro něj těžkým soupeřem a podle Kasparova měl Karpov se Spasským skóre: +13 -1 =20 

-
. kolo -
Karpov:" ...ze všech zápasů, které jsem kdy sehrál, byl tento nejšachovější, nejvíce herní." Spasský mi po mnoha letech řekl: "...Nemohu s vámi hrát, protože nechápu vaši hru, nerozumím vašim myšlenkám."

Použitá literatura: Garry Kasparov moji velcí předchůdci 5.díl

Robert Cvek
2x 1599x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kk

Proč neni v použité ůiteratuře i Karpovova kniha 50 vybraných partií?

+0 /-0 | 30.03.2024 17:59

Rubinus

A byly použité komentáře z ní? Mám pocit, že ta kniha u nás tehdy vyšla pouze slovensky, ne že by to zase tak vadilo, ale bylo to místy nepohodlné.

+0 /-0 | 30.03.2024 18:54