(XLVI.) - Frankenstein Drákula gambit

24.03.2016 22:44 | Šachový střípek

V Altermanově knize The Alterman gambit guide black gambits 2 je uvedena na straně 187 následující divoká partie.


-
. kolo -
Uvedené pořadí tahů za bílé má ve svém repertoáru hustopečský Ivan Markovič. Proti ostrému Jxe4  jsem v databankách našel celkem 6 jeho partií. V uvedené knize pak má několik fragmentů. Zde jsou:

-
. kolo -
A ještě malý výběr z dalších zajímavých partií. Varianta se hrává obvykle v korespondenčních partiích a nebo v soutěžích nižší úrovně. Vzhledem k mnoha ostrým odbočením se analýzou dá mnohému naučit.

-
. kolo -

3 volné partie Tartakowera

                V časopise Magyar sakkvilág 1930 uveřejnil na straně 128 Tartakower tři své volné partie pod názvem Meine Reinfälle. Všechny prohrál a všechny velmi podrobně zanalyzoval. V databance Mega 2014 je uveřejněna jen partie s Lilienthalem. Ta se vyskytuje i v šachové literatuře, konkrétně třeba ve sbírce partií Lilienthala (Schach war main Leben, Budapešť 1988).

                                Tartakowerovy poznámky byly vždy bohaté. Partie jsem prověřil, teorii porovnal s nejnovějšími partiemi a jistě zaujmou pro svou dramatičnost spojenou s oběťmi materiálu i čtenáře. První dvě jsou tedy s komentáři (přeložil Jan Kalendovský), třetí k vlastnímu rozboru. Všechny jsou doplněny aktuální partií.

-
. kolo -

Hönlingerova léčka

                  V roce 1938 publikoval rakouský hráč Baldur Hönlinger v časopise Magyar Sakkvilág 1938 na straně 264 článek s partií, ve které zahrál v tehdy moderní dámské indické obraně taktickým výpadem jezdcem na g5. V krátké analýze dokazoval výhodnost tohoto tahu a upozornil, že již měl tu možnost ji zahrát s našim mistrem Pokorným. Zde je ona partie:

-
. kolo -
V té době bylo asi velmi obtížné najít jiné partie na tuto léčku, tah byl hrán v dalších třech, které jsem přidal do minulé partie a zde jsou k přehrání. V partii Euweho s Capablancou jsou vloženy teoreticky významné partie.

-
. kolo -
Následuje malý výběr zajímavých střetnutí:

-
. kolo -
3x 5056x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Branko
Partia Hönlinger - Pokorný, Trenčianske Teplice 1926 skončila výsledkom 1-0. Databázy to majú chybné. Výsledok 1-0 potvrdzujú tabuľky z turnaja a denná tlač napr. Lidové noviny 1926-08-27.
+0 /-0 | 31.03.2016 09:26

Rubinus

Varianta je pro černé velmi nepříjemná, pokud ji neznají. Za deskou se vymýšlí těžko. Ale lze zní snadno utéci  nabídkou Itálie tahem 3.-Jc6.

+0 /-0 | 26.03.2016 10:29