(XL.) - Oběť figury v centru

04.12.2014 06:21 | Šachový střípek

Oběť figury v centru za dva střední pěšce patří k intuitivním rozrušujícím obětem. V knize ruských autorů Běljavského a Michlačišina (vyšla v několika jazycích) je jí věnována celá kapitola.

"V zavřených strukturách typu španělské a nebo královské indické se černému v některých případech podaří rozbít centrum protivníka obětí figury za dva pěšce, po čemž houf černých pěšců zaujme centrum, neutralizuje materiální převahu soupeře a ohraničuje současně aktivitu soupeřových figur."


Tato předmluva z knihy jistě k vysvětlení stačí a tak se můžeme zhlédnout na několik příkladů historických a i nejnovějších.
Jedna z prvních takových obětí byla sehrána na 8. kongresu přeboru USA 1889.

-
. kolo -

-
. kolo -
Riskantní je oběť, kdy po jejím přijetí vzniknou jen dva centrální pěšci. Jako první ji zřejmě použil Wagner ve své partii proti Beckerovi.

-
. kolo -
Jedna z dalších zajímavých ukázek může být:

-
. kolo -
Kytičku dalších ukázek pak najdete opět v přehrávacím okně.

-
. kolo -

Lomanova obrana

Tah g pěšcem v útoku Maxe Langa 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sc4 Jf6 4.d4 exd4 5.0–0 Sc5 6.e5 d5 7.exf6 dxc4 8.Ve1+ Se6 9.Jg5 g7-g6


je připisován holandskému šachistovi Lomanovi (Rudolf Johannes 1861 - 1932). Stal se přeborníkem Holandska v roce 1912 a povoláním byl učitel hudby. Jeho partii na variantu jsem ale nenašel.


Zajímavou analýzu s polemikou s tehdejšími významnými teoretiky Tarraschem, Marcem (ten připisuje tah g6 Hugo Fähndrichovi z volné partie hrané asi v roce 1898), Alapinem uveřejnil Chalupetzky v Deutsches Wochenschach 1908 na straně 412. Upravuje původní analýzu Marca, viz výstřižek.




-
. kolo -
Další 2 partie jsou z dnes již klasických publikací.

-
. kolo -
Ještě několik partií na oběť věže na pole e6 najdete v přehrávacím okně.

-
. kolo -

Oběť jezdce na f6

kterou však Botvinnik nezahrál byla možná v pozoruhodné partii s Larsenem na turnaji v Palma de Mallorca 1967. Upozornil na ni velmistr Szabó, když vydal sborník svých partií 50év - 100 000 lépés, Budapest a to v roce 1981.


Mistr světa partii s Larsenem ve svém vynikajícím trojdílném sborníku z 60 let neuvedl, v dalším pětidílném vydání ano, ale více si považoval zahraný tah 21.Vd7 ale na kombinační 21.Jf6 upozornil a tah zanalyzoval. Chybné Sf8 ovšem ponechal bez komentáře. Podívejte se tedy na obě partie.


-
. kolo -

-
. kolo -
Oběť je v obdobných partiích typická a tak se můžete podívat na následující příklady, jednu zde a další v přehrávacím okně.

-
. kolo -

-
. kolo -

Malebné postavení

vzniklo v následující partii amerického velmistra po tahu 34.g5:

-
. kolo -
0x 3535x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované