(136) - Zakladatel plastické chirurgie v Brně

30.05.2015 06:00 | Historie po kapkách

Časopis ŠACHinfo 6/2012 přinesl zajímavou esej Genny Sosonka pod názvem Mnoho životů Jana Essera. Mapoval v ní velmi zajímavou životní pouť jednoho z holandských mistrů, který byl i vynikajícím šachistou.

V jednom z odstavečků byla zmíněna jeho doktorské aktivita za první světové války v Brně.

Pátrání v časopisech a na internetu ovšem nepřinesla ani náznak nějaké jeho brněnské šachové aktivity. Jen několik odborných článků a fotky.  

Johannes Fredericus Samuel Esser (1877 - 1946) byl plastický chirurg a světová lékařská literatura uvádí jeho vliv na vývoj plastické a rekonstrukční chirurgie.

Třeba na úvodní stránce jedné brněnské kliniky najdete následující řádky: "Brněnská plastická chirurgie navazuje ve své činnosti na krátké, ale velmi významné působení holandského plastického chirurga J. F. S. Essera, který v Brně v krátkém, ale historicky i odborně nesmírně důležitém období mezi 11.5. a 30.12. 1915 působil. V podmínkách I. světové války zde rozvíjel arteriální laloky, epiteliální inlaye, rotační laloky na obličeji, operace rozštěpů rtů a pater, ale i kosmetické operace nosu. Dr. Esser byl současníkem akademika prof. Buriana, jednoho ze zakladatelů oboru plastické chirurgie."

Na internetových stránkách naleznete různé publikace na kterých jsou uvedeny fotografie z působení dr. Essera v Brně:


Jiný lepší obrázek je z této stránky.


Z následující stránky je k obrázku připojen tento text: "Plastický chirurg by měl mít podle Essera jak velkou vynalézavost, tak i matematické a ekonomické postřehy, tedy zjevné věci, kterými on, bývalý šachový mistr Nizozemska, byl alespoň dle vlastního přesvědčení, velmi posedlý."


http://www.wereldoorlog1418.nl/gezichtsverminkten/

Ale zpět k šachu. Vybral jsem 2 partie dr. Essera, jedna z prvních byla ze simultánky se Steinitzem a je z internetových databank, a druhá prohraná, v jisté době považovaná za skvost a analyzovaná mnoha teoretiky. Ovšem moderní počítače ji přisoudili trochu jiné ohodnocení.-
. kolo -

-
. kolo -
0x 6653x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované