Poslední partie Michaila Tala

17.11.2020 06:00 | Historie

Michail Tal byl Mistrem světa pouze jeden rok a šest dní. Přesto jeho šachová hvězda září a možná září víc, než hvězda kteréhokoliv jiného Mistra světa. Mám pro Vás dnes poslední partii v životě Michaila Tala.

Na každého z nás čeká jednou naše poslední životní šachová partie. Trenéři často říkají svým žákům, aby hráli každou partii na maximum a dali do ní vše co umí. Stejně jako bychom hráli naší poslední životní partii. Michail Tal si zahrál svojí poslední oficiální životní partii v Barceloně, roku 1992. Jeho soupeřem byl Vladimír Akopian. Tal nabízí remízu ve třetím tahu. Akopian odmítá, ale možná osud chtěl aby poslední partie čaroděje z Rigy byla vítězná a pozice se mění. Akopian nabízí v těžké pozici remízu a Michail odmítá. Poslední partie v životě dopadla přesně tak, jak by si každý z nás určitě přál.


-
. kolo -


Jedna z posledních fotek Michaila Tala. Na fotce si podává ruku s Janem Timmanem. Pohledem na "staříka" mi neuvěříte, že Michal Tal se dožil 55 let. Na fotce vypadá minimálně o třicet let starší. 

Právě Timman napsal knížku i Talovi - My World Chess Champions - kde píše, že Tal mě tři neřesti. Alkohol, tabák a ženy. Vzpomíná jak Tal po jedné ze svých vítězných partiií volal třem různým ženám a každé říkal stejná slova: Drahoušku, vyhrál jsem  a to jen díky tobě. Celou partii jsem přemýšlel jen o tobě a díky tobě jsem vyhrál. Timman vzpomíná i na jeho originální smysl pro humor. Tal říkával...Kouřím, piji, miluji ženy a jediná moje neřest kterou nemám je ta, že nehraji korespondenční šachy. 

Zpátky k turnaji v Barceloně. Sokolov vzpomíná jak se tři hodiny připravoval na hotelovém pokoji na Tala, když zazvoní pokojový telefon a Tal říká: Není moc dobře, jaké máte ambice v partii se mnou? Partie měla 13 tahů a skončila remízou. Stejný hovor měl i Akopian, údajně  nepochopil otázku na " ambice " a ve třetím tahu odmítl nabídku remízy. Akopian po partii řekl, že mu bylo ctí hrát a prohrát s Talem. Mrzelo ho později, že to byla jejich jediná vzájemná partie. 

Po návratu do Moskvy byl Tal hospitalizován v nemocnici. Prý z ní utekl aby si zahrál bleskový turnaj, kde porazil Kasparova a nakonec skončil na třetím místě. Zemřel 28.6.1992 a jeho přání bylo aby byl pochován doma - v Rize. V té době Rusko mělo své velké problémy a na takový převoz nebyly prostředky a snad ani možnosti. Anatolij Karpov údajně použil veškerý svůj vliv a zajistil aby poslední přání čaroděje z Rigy bylo splněno. 

Tento článek chtěl připomenout Michaila Tala - Čaroděje z Rigy.


4x 5928x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Koutný

díky za skvělé doplnění...komentář jsem si užil a díky němu mě tento příběh baví ještě víc. Petr 

+0 /-0 | 17.11.2020 21:03

Homunkulus

Akopjan píše, že si Sosonka váží, ale že tuhle historku buď přibarvil, nebo byl špatně informován. S Talem hrál v posledním kole. Ještě v předvečer předposledního kola mu Tal zprostředkovaně (přes tlumočnici) nabídl remízu. Akopjan odpověděl, že se rozhodne až po partii s Korčným, a rozhodl se pak hrát - ne že by chtěl nutně hrát na výhru, ale měl zájem o plnohodnotnou partii. Talovi to vzkázal, ale nevěděl, zda se k němu ta zpráva dostala. Před partií se potkali na ulici, Tal se zeptal, jak je naladěn, Akopjan odpověděl, že si chce zahrát. V 17. tahu, v pozici, kde Akopjan vidí zajímavý boj a oboustranné šance, Tal připomněl, že jeho nabídka remízy zůstává v platnosti. Po odmítnutí začal hrát Tal nejistě, ale Akopjan partii zahodil chybami 26. ... f5 a 29. ... Vg7, vždy proto, že viděl nějaké maty na g2, které se nekonaly. Po 29. tahu nabídl sám remízu, ale ne proto, že viděl, že stojí na prohru, pozici stále hodnotil jako nejasnou. Po 30. dxe6 prohlásil Tal, že teď si chce zahrát zase on. Po partii přátelsky analyzovali, přehrávali ještě dávnou partii ze zápasu Tala s Botvinnikem, všechno bylo korektní, bez nějakých výčitek.

+0 /-0 | 17.11.2020 19:41

paul07

Pane Navaro, díky za odkaz. Mohl bych poprosit někoho, kdo vládne ruštinou, o stručné převyprávění?

+0 /-0 | 17.11.2020 19:07

David Navara
Ta partie je mimořádně zajímavá! Jen chci upozornit, že vzpomínky GM Akopjana se mírně rozcházejí s tím, co napsali jiní: http://chess-news.ru/node/23868 (Týká se to té nabídky remízy po 3. tahu.) Velmistr Akopjan mi připadá důvěryhodný. Nemyslím si, že by předtím někdo události úmyslně zkreslil, ale sám dobře vím, že k nepřesnostem někdy dochází.
+0 /-0 | 17.11.2020 08:01