(117) - Kuřáci za šachovou deskou

11.07.2014 06:26 | Historie po kapkách

Kuřáci za šachovou deskou jsou v dnešní době v oficiálních soutěžích nevítaným hostem. Kdysi byli v převaze a to i na soutěžích nejvyšší úrovni. Mnoho hráčů, mistry světa nevyjímaje kouřilo velmi náruživě.


Zde si Alechin, když obětoval druhého pěšce již po 4. tahu v partii s Flohrem nemohl nezapálit (10. 8. 1936 v Nottingham). Kouřily i šachové dámy a zapáleně při střetnutích vyfukovali kouř třeba velmistr Sämisch a zejména mistři světa Lasker a Tal .


Zajímavé je, že i Fischer, velmi náročný na šachové prostředí, musel snášet kuřáckou vášeň na havanské olympiádě 1966 Borise Spasského.


Partie byla zajímavá a zde je:


-
. kolo -

I nekuřák Max Euwe se třeba zapojil do reklamy a na doutníky s jeho jménem upozorňoval holandský šachový časopis:

A ještě dvě ilustrační fota z internetových zdrojů, kde je kouření samozřejmě příhodné:


5x 5503x Zdeněk Závodný
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Morphynista

Samozřejmě i na Moravě, ale už to není ono. Když jsem začal hrávat a objížděli jsme menší města a vesnice, tak hrací místnost byla vždy ve škole nebo v hospodě. Ta druhá možnost byla kvůli občerstvení pochopitelně lepší. Bohužel převážná většina těchto venkovských oddílů zanikla. V Brně je občas během zápasů Lokomotivy otevřen bufet, naštěstí má většina brněnských oddílů hrací místnost umístěnou tak, že je poblíž několik podniků, kde je možno posedět jak při partii ( pokud vyjde čas ). tak i po zápase. Z tohoto hlediska je nejlepší hrát na Lokomotivě, v Jundrově nebo v Bystrci...

+0 /-0 | 11.07.2014 11:32

Michal M.

Jako kuřák absolutně souhlasím s nekuřáctvím během partie.

Nicméně jednu poznámku k panu Kalendovskému. Vážím si Vaší tvorby, Vašich glos či čehokoliv, co napíšete.

Ale pozor na ten chlast!

Hrál jsem od extraligy po krajský přebor za posledních cca 35 let všechny úrovně. A že by se nechlastalo? Během partie? Na všech úrovních! A běžně se to děje dodnes - jsou mančafty, kde se prostě i během partie chlastá. Nevím, jak u vás na Moravě (v Brně), ale v Čechách to funguje. 

wink

+0 /-0 | 11.07.2014 11:08

JanV

Je to zajímavý pohled zpátky, asi jako když v dřevních dobách motorismu byla opilost při nehodě polehčující okolností :-)

Jinak ale když jsem v ještě tak kolem mých 15 let zaskočil na nějaký ten bleskový turnajík a vracel se domů se slzícíma očima a páchnoucí jako vajgl, na to nevzpomínám rád. Je dobře, že dnes už je skutečně normální nekouřit.

+0 /-0 | 11.07.2014 09:27

Zdeněk Závodný

Ta paní vedle AA je anonymní internetová šachová dáma.

+0 /-0 | 11.07.2014 08:51

Jan Kalendovský

A ta paní vedle Aljechina je kdo? Jeho manželka? Taky se při partiích mohlo chlastat a hlavně nebyly mobily! Dík za vzpomínku na staré dobré časy?

+0 /-0 | 11.07.2014 08:05