Zlatá Praha 2019

08.07.2019 14:53 | ostatní turnaje

Pražský šachový festival 2019 pořádal Chess Academy Club, z. s. v Karlínském Spektru pod záštitou Víta Šimrala - radního pro oblast školství, sportu, vědy a podporu podnikání za podpory hlavního města Prahy.

Vše ve spolupráci s DDM hl. města Prahy, Šachovým klubem Dopravní podnik Praha a jeho partnerů. Festival zahájily 15. června turnaje v rapid šachu pro děti a mládež Zlatá Praha Junior Open A a Zlatá Praha Junior Open B.


 Konečné pořadí Zlatá Praha Junior Open A: 1. Jan Václavík (ŠK Teplice) 5,5 bodu, 2. - 4. Jakub Ocelák (Unichess Praha), Kryštof Křížek (TJ Spartak Vlašim) a Julie Vilímová (KŠ Říčany 1925) 5 bodů, 5. Martin Šilhánek (TJ Jince) 4,5 bodu, atd., celkem 20 hráčů.

Konečné pořadí Zlatá Praha Junior Open B: 1. Vincent Pokorný (TJ Bohemians Praha) 6 bodů, 2. - 3. Jeremy Chon (TJ Bohemians Praha) a Do Ba Huy Hoang (ŠK Praha-Smíchov) 5,5 bodu, 4. Alexandr Bílek 5 bodů, 5. Josef Pásek (TJ Praha-Pankrác) 4 body, atd., celkem 18 hráčů.

Od 22. června do 29. června se hrály tři uzavřené turnaje – Memoriál Karla Opočenského, Memoriál Františka Zíty a Memoriál gen. Františka Macka a otevřený turnaj Zlatá Praha Open. Turnaj v rapid šachu Zlatá Praha Rapid Open proběhnul na závěr v neděli 30. června.

Memoriál Karla Opočenského se hrál jako uzavřený velmistrovský turnaj s možností zisku norem GM a IM (průměrné ELO turnaje činilo 2389). Turnaj vyhrál zcela zaslouženě mezinárodní mistr Jakub Půlpán ziskem 6 bodů z 9. K velmistrovské normě mu nakonec chyběl jeden bod. O druhé a třetí místo v turnaji se rozdělili mistr FIDE Kirill Burdalev a šestnáctiletý slovenský mistr FIDE Samir Sahidi s 5,5 body, čímž oba dva splnili nomy mezinárodního mistra. Řádný průběh turnaje narušilo nečestné jednání ruského velmistra Michaila Ivanova, který bez omluvy nenastoupil k poslednímu 9. kolu proti FM Danielu Kožúškovi a odjel na další turnaj do Českých Budějovic.


Konečné pořadí: 1. IM Jakub Půlpán (2222 ŠK Polabiny Pardubice) 6 bodů, 2.—3. FM Kirill Burdalev (ŠK Dopravní podnik Praha) a FM Samir Sahidi (Slovensko) 5,5 bodu, 4. - 5. GM Vladimir Sergejev (Ukrajina) a IM Epaminondas Kourousis (TJ Neratovice) 5 bodů, 6. - 7. IM Sebastian Plischki (Německo) a FM Daniel Kožúšek (Region Panda Rychnov n. Kněžnou) 4,5 bodu, 8. - 9. GM Petr Neuman (Český Lev Kolešovice) a GM Michail Ivanov (Rusko) 3,5 bodu, 10. FM Alexander Sokolov (TJ Praha-Pankrác) 2 body.


Partie: https://liveserver.chessbase.com:6009/pgn/Opocensky-Memorial-2019/0/0/all.pgn

Memoriál Františka Zíty se hrál jako uzavřený mistrovský turnaj s možností zisku norem IM (průměrné ELO 2234). Bojovalo se v něm tvrdě a nelítostně. Vítězství v turnaji si odnesla mladá ruská mezinárodní mistryně Jelena Semenová. Získala vytoužených 7 bodů, ale splněné normy mezinárodního mistra a ženské velmistryně nesly hořkou příchuť. V partii s Filipem Novým reklamovala ve velmi obtížné pozici vítězství z důvodu nepřípustného elektronického zařízení soupeře. Pravidla FIDE jsou neúprosná, a tak elektronické hodinky na ruce našeho mladého hráče rozhodly o výsledku i o umístění. Druhé místo v turnaji obsadil překvapivě v Praze žijící ruský šachista Jevgenij Fedorov ziskem 6,5 bodu a třetí byl se 6 body Filip Nový.


Konečné pořadí: 1. WIM Jelena Semenová (Rusko) 7 bodů, 2. Jevgenij Fedorov (Rusko) 6,5 bodu, 3. Filip Nový (ŠK Mahrla Praha) 6 bodů, 4. IM Vasil Tričkov (TJ Bohemians Praha) 5,5 bodu, 5. IM Artur Frolov (Ukrajina) 5 bodů, 6. IM Pál Kiss (Maďarsko) 4,5 bodu, 7. - 9. FM Jan Vokoun (TJ Praha-Pankrác), IM Lubomír Neckář (ŠK JOLY Lysá nad Labem) a FM Miloslav Netušil (ŠK Sokol Praha-Vyšehrad) 3 body, 10. WCM Sofie Přibylová 1,5 bodu (ŠK Dopravní podnik Praha).

Partie: https://liveserver.chessbase.com:6009/pgn/Memorial-Zita-2019/0/0/all.pgn

Uzavřený seniorský turnaj byl vzpomínkou na generálmajora ing. Františka Macka (29.3.1909 - 19.3.2003), který by se letos dožil 110 let. Mnoho let byl hlavní duší šachového klubu Ústředního domu armády, působil také jako mezinárodní rozhodčí a angažoval se jako funkcionář v Československém šachovém svazu. Snažil se dělat pro šachy a šachisty maximum. Pro armádní klub získal prostory přímo v ÚDA v Praze-Dejvicích, založil a financoval klubovou knihovnu, vydával bulletiny a vytvářel podmínky pro hru mladým šachistům, kteří nastupovali do základní vojenské služby. Byl nesmírně schopný manažer s velkými plány. Osudné události roku 1968 zasáhly jeho další cíle. Záměrem bylo vybudování šachového domu. Rekonstruován měl být zámeček na pražském Výstavišti. Dům měl mít velké sály pro pořádání akcí, knihovnu, místnosti pro klubový život a také prostory pro ubytování hráčů. On sám mohl ze své funkce zajistit realizaci záměru. Smlouva o bezplatném převodu byla před podepsáním, ale svůj sen již nemohl dokončit. Byl režimu nebezpečný, protože zásadně nesouhlasil se vstupem okupačních vojsk do Československa v srpnu 1968. Vstup nazýval otevřeně okupací. Na protest proti tankům vedl studenty s československými vlajkami ze Strahova na Václavské náměstí. Musel odejít z veřejného života a nesměl zastávat žádné veřejné funkce. Byl vyloučen z ČSTV, Československého šachového svazu a nakonec i z šachového klubu ÚDA. Šachy měl však moc rád, tak alespoň sbíral studie a věnoval se nešachovým aktivitám. Léto trávil na venkově a v „akci Z“ například pomáhal vybudovat vodovod nebo prodejnu potravin. Svůj nekompromisní postoj však do konce života nezměnil. Zemřel krátce před svými čtyřiadevadesátými narozeninami. V turnaji k uctění památky generálmajora Františka Macka zvítězil se 100% bodovým ziskem 9 bodů z 9 partií mezinárodní mistr Josef Přibyl. Ten patřil, společně s dalšími, např. Vlastimilem Hortem, Vlastimilem Jansou, Janem Smejkalem, Jiřím Lechtýnským, Erwinem Nowakem, Michaelem Janatou, Slavojem Kupkou – do družstva ÚDA Praha, které v historické tabulce mistrů republiky družstev patří stále k nejúspěšnějším družstvům (na prvním místě je ŠK Dopravní podnik Praha s 11 tituly, druhé místo patří Novoborskému šachovému klubu s 10 tituly a třetí je ÚDA Praha s 9 mistrovskými tituly). Druhé místo v turnaji obsadil Vladislav Obůrka se 7 body a třetí místo patří Václavu Portychovi s 5,5 body.


Konečné pořadí: 1. IM Josef Přibyl (ŠK Dopravní podnik Praha) 9 bodů, 2. Vladislav Obůrka (TJ Žďár nad Sázavou) 7 bodů, 3. Václav Portych (ŠK Lípa) 5,5 bodu, 4. Vladimír Krňák (TJ Sokol Praha-Vršovice) 5 bodů, 5. Josef Kabát (Sokol Brandýs nad Labem) 4,5 bodu, 6. - 8. Karel Glacner (ŠK Bystrc Oilers Brno), Oleg Gubin (ŠK Praha-Smíchov) a Ladislav Král (ŠK Týn nad Vltavou) 3 body, 9. - 10. Petr Žáček (ŠO TP Nova Kladno) a Tomáš Kučera (ŠK Dopravní podnik Praha) 2,5 bodu.

Otevřený turnaj Zlatá Praha Open se hrál za účasti 47 šachistů ze 6 federací a téměř polovina účastníků byla mládeže do 16 let. První místo vybojoval Řek Dimitrios Bellos, který z 9 kol získal 7,5 bodu. Na druhém místě lepším pomocným hodnocením skončila čtrnáctiletá hráčka z Malajsie Jia Ru Sim před vicemistrem republiky mládeže v kategorii U-12 Jáchymem Němcem z KŠ Říčany 1925. 


Konečné pořadí: 1. Dimitrios Bellos (Řecko) 7,5 bodu, 2.—3. Jia Ru Sim (Malajsie) a Jáchym Němec (KŠ Říčany 1925) 6,5 bodu, 4. - 7. Martin Řehák (ŠK Sokol Vyšehrad Praha), Jakub Ocelák (Unichess Praha), Ara Martirosyan (ŠK Dopravní podnik Praha) a Jaroslav Janáček (ŠK Mahrla Praha) 6 bodů, 8.—14. Josef Nováček (TJ Praha-Pankác), Jáchym Šmolík (KŠ Říčany 1925) a Pavel Němeček st. (TJ Bohemia Poděbrady) 5,5 bodu, atd., celkem 47 hráčů.

Otevřený turnaj v rapid šachu Zlatá Praha Rapid Open uzavíral v neděli 30. června 15. ročník festivalu. Hrál se na 7 kol tempem 12 minut s bonifikací 3 sekund za tah za účasti 48 šachistů ze 4 států. O první místo se rozdělili hráči se šesti body. Lepší pomocné hodnocení přisoudilo první místo mezinárodnímu mistru Pavlu Jirovskému (Sokol Kolín), mistr FIDE Jiří Rýdl (Unichess Praha) skončil na místě druhém. Třetí místo pak rozdělil Petr Ráliš (TJ Tatran Podbořany) a Marek Nedoma (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav). 


Konečné pořadí: 1. - 2. IM Pavel Jirovský (Sokol Kolín) a Jiří Rýdl (Unichess Praha) 6 bodů, 3.- 4. Petr Ráliš (TJ Tatran Podbořany) a Marek Nedoma (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav) 5,5 bodu, 5.-7. CM Petr Beneš (ŠK Dopravní podnik Praha), Lubomír Burdík a Zdeněk Kalousek (oba ŠK Viktoria Žižkov Praha) 5 bodů, 8. - 12. IM Pál Kiss (Maďarsko), FM Miloslav Netušil a Martin Řehák, Jiří Groh (všichni ŠK Sokol Vyšehrad Praha) a Tomáš Vavřinec (KŠ Říčany 1925) 4,5 bodu, atd., celkem 48 šachistů.

Festivalových turnajů Zlatá Praha se celkem zúčastnilo 163 šachistů z 10 federací (CZE, CRO, GER, GRE, HUN, MAS, NED, RUS, SVK, UKR). Hrálo 25 titulovaných hráčů – 3 GM, 10 IM, 1 WIM, 8 FM, 1 CM, 2 WCM. V turnajích bylo velké procento mladých hráčů a 3 účastníci splnili normu na přidělení mezinárodního mistra. Partie dvou uzavřených turnajů a deset šachovnic turnaje v rapid šachu přenášely on-line také světové servery ChessBase.com, Chessbomb.com, Folowchess.com a Livechesscloud.com. Přenosem partií on-line rozšířil festival černobílou mapu šachových událostí ve světě a propagoval hlavní město Prahu, klub a jeho partnery a sponzory. Na závěrečném ceremoniálu pořadatelé poděkovali za podporu Magistrátu hl. města Prahy, vedení DDM hl. města Prahy, ŠK DP Praha a sponzorům akce – EA Hotels, Pragon, UniCredit Bank a dalším. Dík patřil také rozhodčím Pavlu Hásemu a FA Václavu Soukupovi a týmu dalších pořadatelů.


Růžena Přibylová
ředitelka festivalu

26x 6955x
Fotogalerie
Komentáře (26) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

chess64 má (bohužel), trend půjde s technikou tímto směrem.

Je to jako na letišti, co vše nemůžeš vzít na palubu a počkáš více deítek minut ve frontě. Za to věříš, že se podstatně sníží pravděpodobnost jakéhokoliv útoku při letu.

 Jasně, u nás v šachu nejde o život. Ale.. 

Profíkům o živobytí. 

A nám nadšencům? Jeď třeba do Itálie na turnaj. Asi něco tam chceš uhrát, třeba jen pro dobrý pocit, s lepšíma si zahrát, když nebudeš na full-time u moře či v horách . A ve druhém kole Tě skolí slabšák, kterého v osmém vyloučí za podvádění. Pokazil Ti plány si zahrát s lepšími, nic si na něm nevezmeš, turnaj se Ti také kvůli němu nepovedl. Stalo se už! A pojedeš za rok na turnaj nebo raději k moři/hor si nekazit dovču šachama s možnými podvodníkama? Nebudeš uvažovat o konci kariery, že se může stát kdekoliv i u nás?  

Co ohrozí více členskou základnu nadšenců? Podvodníci nebo kontroly? Jistě drtivá většina neskončí ani kvůli jednomu, protože šachy máme rádi. Ale rozmonoží-li se podvodníci (ať na amaterské či na profi úrovni) a rozmnoží-li se ruku v ruce kontroly a omezení s čím jít k šachovnici, co více naštve slušné hráče? Toť otázkaenlightened. Obvykle, dokud Tě podvodník neporazil, říkáš - "vždyť hrajem pro zábavu". Až se stalo, mění se u lidí názor.

+0 /-0 | 11.07.2019 15:20

chess123

To hajtralina: Jako hráč Váš náramek reklamovat nebudu a jako rozhodčí ho „nebudu“ vidět. Když ale Váš soupeř přijde s reklamací, tak budete mít problém. Není jednodušší náramek odložit do tašky? Chápu, že to pokládáte za šikanózní, ale příčinou jsou podvodníci, kteří obdobná zařízení zneužívají. A opatření doléhají i na slušné lidi. mimo jiné na významnějších akcích byste ani neprošel rámem u vstupu.

+0 /-0 | 11.07.2019 13:30

Morphynista

Když je řeč o velmistrech, na zasedání PB v Baku byl schválen titul GM pro Lukáše Černouška, ale s dodatkem " conditional on rating " .

+0 /-0 | 10.07.2019 22:18

hajtralina
chess64: chytré hodinky nosím k šachovým partiím proto, že je nosím i všude jinde ... Jiné ostatně už ani nemam, a pokud mě někdo zreklamuje za používání hodinek, které jsou spárované s vypnutým mobilem, bude to zřejmě moje poslední vážná partie.
+0 /-0 | 10.07.2019 21:33

hajtralina
Vložte obsah
+0 /-0 | 10.07.2019 21:28

Achjo
Zmb : můžeš vyjmenovat pár velmistru, co neměli výkonnost GM? Neříkám, že podvody se nedají... Ale zase přehánís
+0 /-0 | 10.07.2019 21:08

Zmestabileho

Nemá význam se nějak extra pohoršovat nad tou fraškou Frolov versus Semenová. Vždyť na turnajích u nás se tohle děje běžně. 

 

Stačí se např. podívat na řadu našich "taky velmistrů", kteří v životě neměli vyšší výkonnost než IM. Jak asi ti pánové své GM tituly získali? 

 

Domluvené výsledky partií i celých zápasů (já tomu říkám "podvody") jsou běžnou šachovou realitou u nás. Nikomu to nevadí a nikdo to neřeší.

+0 /-0 | 10.07.2019 20:48

HonzaH.
Frolov je ten, co v posledním kole prohrál bílými v miniaturce, čímž soupeřka dosáhla na normu - to se níže také řešilo...
+0 /-0 | 10.07.2019 14:23

adhoc64

HonzaH: Pochopil jsem, že ten do chvátal tak, že nenastoupil do posledního kola v Praze byl Ivanov. O tom se tu psala i diskutovalo. Frolov je snad někdo jiný. 

+0 /-0 | 10.07.2019 14:19

HonzaH.
adhoc64: http://chess-results.com/tnr436924.aspx?lan=5&art=1&flag=30 - IM Artur Frolov vyhrál turnaj v ČB, proto jsem psal o návratu formy
+0 /-0 | 10.07.2019 13:15

adhoc64

HonzaH: Byl to Ivanov a je to nesportovní. Oni za ten uzavřený turnaj platí ostatní hráči nemalé peníze. Spíše je divné, že mu bylo dovoleno hrát turnaj v Českých Budějovicích ačkoliv už tam byla informace, že Ivanov odjel a nedodržel dohodnuté podmínky s pořadatelem. To taky něco stálo. Aféra to není, ale mělo by se o tom vědět.

+0 /-0 | 10.07.2019 12:50

HonzaH.
netřeba z toho dělat aféru, prostě IM Frolov chvátal na turnaj do ČB (kde se mu forma zase vrátila ;-)), tak se mu hodilo rychlé zakončení partie a příspěvek na cestu :-D
+0 /-0 | 10.07.2019 10:36

chess123

Kdo dopustil nečestné chování Ivanova? Proč pořadatelé berou na turnaj obdobné hráče? Před 25 lety proběhla v Chrudimi schůzka pořadatelů velkých turnajů a vznikl BLACK LIST. Pořadatelé si předávali informace o nečestném chování hráčů a borci, kteří ujeli z turnaje, nebyli přijati do dalších turnajů. Není na čase zopakovat schůzku? Praha nevěděla, že je Ivanov na startovní listině v Budějicích? Budějice nevěděli, že mu koliduje turnaj s Prahou?

+0 /-0 | 10.07.2019 00:39

chess123

Jako hráč bych náramek nereklamoval a nechtěl bych bod. Jako rozhodčí bych však chtěl hráče upozornit na profylaktické chování nejen na šachovnici, ale i mimo ni. Proč mají někteří lidé potřebu nosit k partii nesmyslná zařízení, která vyvolávají pochybnosti? Sami si škodí. Proč by měl rozhodčí zkoumat, zda měli hodinky připojení k wifi či BT?

+0 /-0 | 10.07.2019 00:38

Rubinus

MMM: Projevte trochu iniciativy a pravidla si najděte na stránkách svazu, v sekci rozhodčí. Píše se tam "jakékoliv elektronické zařízení, neschválené rozhodčím"

Svatoš: Lze hrát s takovými hodinkami, ale je nutné je nahlásit rozhodčímu ke schválení.

 

Plát: Hodinky pana Nového neměly údajně přístup na internet, jen snad měříč tepu, krokoměr a podobné vymoženosti. Není pravda, že soupeř neprotestoval, podal nakonec i odvolání, ale odvolací komise jednomyslně zamítla. Co provedl Frolov, považuji za ostudné, ale budiž, to by si asi do svědomí museli sáhnout i někteří naši hráči... Vzpomínám, jak třeba kdysi tiskem proběhla partie Lanč-Mokrý, tuším že Trnava, ten rok, co pan Mokrý získal 1.normu v Regiiu di Emilia. Co se slečny Semenovové týká, jen potvrdila můj názor na sportovce ze zemí bývalého SSSR... A pokud žije u nás, snad se nějaká ta karma najde.

+0 /-0 | 09.07.2019 22:25

MMM
HonzaSvatoš: Já mám Garmin s lehce širši funkcionalitou než Vy. Samozřejmě spárované s telefonem (který je ale při partii vypnutý). Pokud za toto zařízení lze kontumovat, na vypnutý bluetooth bych to asi neukecal - ono zapnout ho (třeba teoreticky někde na hajzlíku) můžu za pár vteřin. Asi budu muset hrát bez nich, což je škoda - krásně mi to měřilo, jak stresující pro mě šachová partie je.
+0 /-0 | 09.07.2019 10:42

Morphynista

Rozhovor s Davidem Navarou http://chess-news.ru/node/26149

+0 /-0 | 09.07.2019 09:52

HonzaSvatoš

K partii Frolov - Semenova: Ta partie fakt vypadá divně, aby hráč 2453 ELO takto shořel v miniatuře, ale: v 7. kole Frolov remizoval s Janem Vokounem (ELO 2072) a v 8. prohrál s Mílou Netušilem (ELO 2189), takže je možné, že mu prostě závěr turnaje nevyšel.

+0 /-0 | 09.07.2019 09:39

HonzaSvatoš

Pravidla FIDE:

Annex 19B, Anti cheating guidelines for arbiters, https://www.fide.com/FIDE/handbook/B06annex6.pdf , uvádí mj. toto:

11.3.b During a game, a player is forbidden to have a mobile phone, electronic means of communication or any device capable of suggesting chess moves on their person in the playing venue. However, the rules of the competition may allow such devices to be stored in a player’s bag, as long as the device is completely switched off. A player is forbidden to carry a bag holding such a device, without permission of the arbiter. If it is evident that a player has such a device on their person in theplaying venue, the player shall lose the game. The opponent shall win.The rules of a competition may specify adifferent, less severe, penalty.

PDF je nedatováno, text odpovídá https://www.fide.com/component/content/article/1-fide-news/8280-changes-of-the-article-113b-of-the-laws-of-chess.html z roku 2014.

Formulace "any device capable of suggesting moves" je sice zdánlivě jasná, ale pokud budou mít hodinky/náramek vypnutý BT, tak nejsou schopny napovídat tahy, a asi by šlo točit se na tom, že se v danou chvíli nejedná o zařízení splňující definici.

+0 /-0 | 09.07.2019 09:23

HonzaSvatoš

Hm, tak to je výborný. Hrál jsem letos většinu partií v pražském přeboru, 1. i 2. lize s náramkem (Honor band 4 - hodinky, měření tepu, počítadlo kroků, plus blbinky typu rozpoznání plaveckého stylu, běhu a podobně, to celé za bratru 1300 Kč), spárovatelné s telefonem přes BT, samozřejmě telefon buď vypnutý, nebo ponechaný doma. Naštěstí nikdo ze soupeřů nebyl takový ubožák, aby ho to napadlo reklamovat. I když jsem obecně zastáncem přísných trestů za podvody s elektronickou nápovědou, tak reklamace v partii Nový - Semenova mi přijde přes čáru. Ale detaily neznám.

@MMM: Pokud by hodinky měly zapnutý BT (a tedy byly spárované s jiným elektronickým zařízením), pak je kontumace na místě, protože se jedná o zapnuté elektronické komunikační zařízení a jde tak přes hodinky dostávat nápovědu. Jak je to s hodinkami nespárovanými / s vypnutým BT, nevím, to je otázka na kvalifikované rozhodčí. Můj laický tip je, že by to mohlo být na kontumaci také (stále se jedná o zapnuté elektronické komunikační zařízení).

 

+0 /-0 | 09.07.2019 09:22

Vojta Plát
V pravidlech fide je něco o electronic devices. Hodinky tam nově patří taky. V Rusku by to prý byla samozřejmost ta kontumace. Hledat to nebudu, jen upozorňuju před blížícími se Pardubicemi, že bude lepší si nechat veškeré hodinky a telefony někde bokem.
+0 /-0 | 09.07.2019 08:41

MMM
Možnost prohrát kvůli hodinkám je pro mě poučná a trochu šokující. Zná někdo (případně má odkaz na) přesné znění pravidel? Zajímalo by mě, jak moc chytré hodinky musí být, aby za ně hrozila kontumace. Asi jsem mohl tímto způsobem prohrát všechny (tři) svoje partie za družstva. Štěstí že jsem dostal duševně vyrovnané soupeře, které by reklamovat něco takového nejspíš ani nenapadlo.
+0 /-0 | 09.07.2019 08:16

Vojta Plát
Velmi ostrá debata se strhla na mém profilu, kde kontumaci komentovala sama E.Semenova. Argumentovala, že soupeř měl chytré hodinky, které mohly být napojeny přes bluetooth k telefonu. Nový prohrál jenom, když nebyl online a proti reklamaci Semenove neměl ani výhrady, takže kdo ví, zda nepodváděl. Spíš mi řekněte něco k poslední partii Frolov vs Semenova, ta nemá chybu. Černá potřebovala vyhrát na normu IM. Po dotazu, zda to bylo za 1000 korun, případně za 1500, se mi již odpovědi nedostalo.
+0 /-0 | 09.07.2019 07:35

Zmestabileho

Ivanov a Semenová potvrdili, že ruští sportovci tak nějak tradičně vynikají vytříbeným smyslem pro fair play. A oba rovněž ukázali, že šachy jsou tradičně hrou "opravdových gentlemanů". 

+0 /-0 | 09.07.2019 06:05

Skyfall

U Memoriálu Františka Zíty mě zaujal komentář „Získala vytoužených 7 bodů, ale splněné normy mezinárodního mistra a ženské velmistryně nesly hořkou příchuť. V partii s Filipem Novým reklamovala ve velmi obtížné pozici vítězství z důvodu nepřípustného elektronického zařízení soupeře. „

V článku partie chybí, ale přehrát si ji lze např. zde v sedmém kole pod značkou 7.4. Novy,F – Semenova, E

https://live.chessbase.com/games/memorial-zita-2019/?title=Memorial Zita 2019, Prague

a pozice černé není ani tak obtížná, jako spíše zoufalá - dost těžko si dokážu představit, že by někdo z výhry tímto způsobem mohl mít radost...

+0 /-0 | 09.07.2019 00:26