Zbyněk Hráček 3.díl

12.01.2021 05:05 | Historie

Tématem tohoto článku bude MČR 1994. Kuriozitou je i to, že finálem tohoto turnaje byl mini zápas Hráček-Jansa. Kuriozitou je to právě protože, zítra je simultánka pana Jansy na internetu. Ale zpět k Zbyňkovi Hráčkovi.

Někdy od roku 1992 do roku1994/5 musel Zbyněk hodně zapracovat na šachovnici. Ze silného hráče (z roku 1992), ale stále "nevyjasněného", dokázal v roce 1995 skočit na velmistra s elo ratingem 2635. Borce, který vyhrál o bod silný uzavřený GM turnaj v Německu (Altensteig), nebo který přetlačil Jana Timmana (Praha).

Asi důležitý "motor" pro Zbyňka bylo vítězství na MČR v roce 1994. Tehdy se v Ústí nad Labem sjela mimořádně silná sestava. Hráli ostřílení "profíci" s nastupující generací. Nakonec dělili první a druhé místo Zbyněk Hráček a Vlastimil Jansa, tedy zástupci obou kategorií. Oba měli 8 bodů z 11 partií, o půl bodu přes smečkou pronásledovatelů. Nevím jak to tehdy bylo, ale první dva spolu sehráli zápas na 4 partie o mistra ČR.

Byl to mimořádně napínavý zápas. První partii ve velkém stylu vyhrál Vlastimil Jansa. Ani druhá partie nevypadala vůbec dobře pro Zbyňka... Partii analyzuji, můžete se na (menší) rozbor podívat. V každém případě Zbyněk nakonec vyhrál, ale měl, jak se říká, z ..... kliku. A ve třetí partii udělal bílými hrající Vlastimil Jansa strašnou hrubku a bylo vymalováno.

Možná však tento zápas a vítězství MČR  nejenom Zbyňkovi zvedl sebevědomí, ale také mu ukázal, že musí zapracovat na zahájení a pak na přechodu ze zahájení do střední hry. Myslím si, že to byla (a stále je) hlavní vstupenka do "vyšší ligy" Zbyňka čekala i práce nad dynamikou, kterou (později) hodně zlepšil. Ale o tom až příště.

Robert Cvek   

-
. kolo -
13x 5376x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

Pavle, klidne si pis jak hotentot dal.

Michal, nejde o schopnost zameny pismen, ale za text, ktery nema spravnou souslednost.

+0 /-0 | 12.01.2021 20:02

Milan64

Aby byl člověk schopen přečíst psaný text, nemusí být znaky ve slovech zapsané ve správném pořadí. Stačí, když jsou na svých místech jen první a poslední písmena. Lidský mozek je prý i tehdy schopen bez větších problémů číst i takový text.

ODVPARU S THOLUVKAOE PMSOTTOIÍ SÍSTHULOAE?

+0 /-0 | 12.01.2021 15:54

Pavel Ch

Jistě Davide, dovol, aby i Tobě opravil jednu chybku, malé doplnění.

"fakt nedávají" ... za: "fakt mi nedávají" hats off

+0 /-0 | 12.01.2021 14:46

xdavx x
Pavle, až přijdu domů, klidně si dám práci a výpisu tady tvé příspěvky které fakt nedávají smysl. Slíbis mi pak, že se už přestane hádat a budeš se snažit to po sobě číst? :)
+0 /-0 | 12.01.2021 14:32

Robert Cvek
Děkuji Pavle za doplnění a info!
+0 /-0 | 12.01.2021 13:28

Morphynista

Ano, na ten článek pana Jansy si ještě teď  vzpomínám...něco podobného se kdysi událo při mistrovství SSSR, kdy Kasparov a Karpov získali nejvíc bodů a o vítězi měl rozhodnout zápas. Tehdy Karpov odmítl hrát ( důvodem bylo, že došlo ke změně propozic v průběhu turnaje ) , nakonec byl zápas zrušen a přeborníky byli vyhlášeni oba...

+0 /-0 | 12.01.2021 11:41

Pavel Ch

Chlapi, já u matury za dva a profesorka nás také učila ve čtvrťáku "porozumění textu". Škoda, že jste ji neměli i vy, šlo by vám to lépewink.

To je třeba v přijímačkách na práva, kam se jeden od nás hlásil a dostal se. A když jsem viděl ty příklady, tomu byste pak nerozuměli vůbec.

--

OK, Robert píše v článku, že mu nebylo jasné, proč jak to bylo s tím zápasem. Tak jsem jako pořadatel MČR Robertovi odpověděl.

 I když uznávám, že ta anabase s tím zápasem, který být měl, já se snažil aby nebyl, pak že musí být, pak že tedy nebude, řekl předseda VV, a nakonec zápas byl, byla od VV tak zmatečná,  že to asi opradu nejde vyjádřit v jednom příspěvku. Tak to vás snad i omlouváhats off 

+0 /-0 | 12.01.2021 11:36

xdavx x
Morfin, problém je jen a pouze v tom, že potřebuješ neustále prudit.
+0 /-0 | 12.01.2021 11:34

Morphynista

Já jsem všemu dobře rozuměl, je tedy na místě položit si otázku, zda není chyba ve vysílači, ale v přijímači...

+0 /-0 | 12.01.2021 11:33

xdavx x

Pavlovi to rika vice lidi, ale on nema pocit ze by nepsal srozumitelne. On to treba mysli dobre, ale to co z toho leze, nema obcas hlavu ani patu.

+0 /-0 | 12.01.2021 10:42

ciki333

12.01.2021 08:46 | Pavel Ch

Nic ve zlém, pane Chrzi, ale píšete jako Tatar. Vůbec netuším, co jste se nám, čtenářům, snažil sdělit. Vaše stylistika je děs a běs. Přečtěte si ještě jednou Váš výtvor o Zbyňkovi Hráčkovi a zodpovězte popravdě sám sobě: "Rozumím tomu, co jsem sesmolil?" Hlava mi nebere, jak jste prolezl u maturity z českého jazyka.

+0 /-0 | 12.01.2021 10:35

Pavel Ch

Jak to tenkrát bylo Roberte? 

Měl jsem být ve vyjednávání tvrdší.

 

Díky, za připomenutí Roberte, nejen o Zbyňkově úspěchu, ale i na Ústí 1994.

O přestávce hodin na trenérské fakultě FTVS jsem byl osloven, že není nikdo na pořádání MČR mužů. (Moc velkého jsem toho dosud nepořádal, ale pravda, že už v 16 letech, když nebyl pořadatel na okres škol, že jsem to musel udělat sám, abychom hráli). Pak jsem dojednával u nás s dvěma kolegy z klubu, se kterými jsme uspořádali a za 14 dní jsem jel na VV na Moravu osobně dojednat podrobnosti návrhu, který jsem jim poslal. Jako mladíkovi (tehdy) mi J.Vachek  řekl, že je návrh moc hezký a zajímavý. Jiného zájemce neměli, ale dvě věci mi neodsouhlasili. Mrzí mne, že jsem měl v tom okamžiku ve vyjednávání být tvrdší. První bylo, že k limitu 2250 elo mohu mít jen jednu divokou kartu, druhou při lichém počtu. Já navrhl navýšení na 2-3, (pak se na kapitána našeho prvoligového áčka bohužel nedostalo).  A druhou, že chci vůči sponzorům a partnerům vyhlásit mistra republiky v místě. Už se nikdy neopakovala tato hloupost, ale bylo nějak historicky dáno, že pom. hodn. nesmí rozhodnout, a že se zápas hraje. Vítěz má místo v olympijské sestavě. Tak mi to také neprošlo, byť VV neměl na příp. zápas stejně peníze.

  Ze sportovní haly jsme udělali pěkný sál, natáhli na plochu "červené" koberce. Udělali mimošachový program. Sehnali dost peněz a sponzorsky pro mistry ubytování. Klidný hotýlek, úplně nově otevřený, jen pro všechny účastníky (50 úč.). Pochválil i nejmenovaný pražský velmistr, obvykle mívajíc dost připomínek. Při nohejbale: "Tak řediteli, vše tu máte hezké, jen kdyby ty blbé šachy tady nebyly". Potěšilo od EM.

+0 /-0 | 12.01.2021 08:48

Pavel Ch

  Slíbil jsem první desítce, že všichni přijedou a ono jo. Uvěřili opravdu, až se sešli v místě. 

Zbyněk byl na pomocné hodnocení před Vlastimilem Jansou. Na místě byl J.Vachek a že vyhlásíme oba vítězem a že oba jedou na olympiádu stejně, tak o nic nejde. Tak se stalo. Jenže pak VV, že se musí dostát rozpisu a že zápas bude. Nekomentuji. Na něj vytáhl peníze Miloš Sakař a udělal na DA.  Vlasta Jansa o tom pak napsal článek do šach-ifa s rozborem partií a jen si mírně postěžoval, že už byl vyhlášen v Ústí a že pak nic.

  Tak ostatním alespoň připomenu, že psal Vlastimil Jansa, že byl mistr republiky 1964, 74, 84 a teď byl vyhlášen i 94. A pak změna. No tak pane velmistře, takové "polozlato". Naopak olympionik, kterého jsem také od žáků sledoval, můj ročník, Pavel Blatný, nasazen první, první kolo prohrál a dost propadl a jakoby bohužel tento turnaj nastartoval výkonnostní stagnaci. Zbyněk super a posun nahoruyes​.

+0 /-0 | 12.01.2021 08:46