Talent, píle a pracovitost 3.díl

14.12.2022 06:19 | Trénink

Talent...to je to oč tu běží, ale zároveň neběží. Pokud budu mít talent na běh, ale můj soused, s nadváhou, bude denně běhat a já ne. Tak za rok si tím talentem mohu tak otřít zpocené čelo, když marně budu držet krok se sousedem.

Jeden z nejpozoruhodnějších hráčů co jsem kdy zažil, bez talentu, byl a je Vladimír Talla. Nerad bych Vladimírovi křivdil, ale jeho talent na šachy byl "žalostný". A to nyní myslím, z hlediska IM nebo GM.

Například v roce 1994 jsme hráli a záhy jsem ho pěkně takticky ošidil. Měl jsem v té době 15 let a Vladimír zhruba o šest let více.

Vladimír se narodil v roce 1973. Ve svých 20 letech, tedy v roce 1993 měl elo 2225. Další progres šel ztuha, v roce 1995 měl elo 2240 a v roce 1996 elo 2285. Zdá se, že Vladimír bude max. FM. Metu ela 2300 proráží v roce 1997. Má ale už 24 let. Nicméně postupně na sobě pracuje (jeho postupný progres je obdivuhodný) a v roce 2000 si uhrává titul IM a má elo 2401. Zde by mohl příběh skončit - Vladimír padá další rok pod 2400 - a dozajista šťastným koncem! Protože mít ve dvaceti 2225 a dokázat si uhrát 2400 a IM je samo o sobě velkým snem. Jenomže on je nezdolný, příběh pokračuje dále: 

Pamatuji si, jak někdy kolem roku (asi) 2004-5 jsem byl na turnaji ve Strmilově s Lukášem Klímou. Je to přesně ten turnaj, kdy jsme jeli Lukášovým autem a najednou se začalo z kapoty kouřit. Jako správní automechanici jsme pak lili vodu přesně tam kde se nemá a pamatuji si, jak jsme potom nejenom "chválili naše opravářské schopnosti", ale také nezničitelnost japonského auta.

Tehdy tam hrál ještě David "Samson" Gross a samozřejmě Vláďa Talla. Jeden moment, pamatuji si to dodnes, jsem se s Vláďou bavil o nějaké koncovce a ...PRÁSK.. jeho teoretické znalosti byly NEUVĚŘITENÉ. Jen jsem na prázdno polkl, když on sypal tolik vědomostí. V ten moment jsem se cítil jako naprostý malinký trpaslíček co se dívá na šachovou horu. Vladimír měl sebou šachové knihy (hodně!), prostě, v dobrém smyslu slova, byl šachový maniak. Uvědomuji si, jak musel dřít šachy.

A jeho zarputilost a obrovská pracovitost nesly plody. V roce 2009 se koná MČR mužů. Vladimír má v té obě už kolem 36 let, ale hraje výborně. Končí na 3.místě za Pavlem Šimáčkem a mnou. Pamatuji si, že velmi dobře ovládá zahájení. Hraje jednou 1.e4 a jednou 1.d4 Příprava na něj je obtížná. Kde jsou ty časy, kdy jsem rychle vyhrál? Jsem rád, že soupeř přijímá remízu. Všímám si, jak rozšířil svůj styl. Začíná hrát daleko agresivněji a třeba to jak porazil mladého Vojtěcha Pláta zanechává dojem.

A přichází vrchol Vladimírovi kariéry. Myslím si, že Pavel Šimíček jako mistr odmítl jet na ME a odmítl jsem to i já (vicemistr). Jel tedy Vladimír. A způsobil doslova senzaci. ME se hrálo v Budvě. V prvním kole prohrál Vladimír s Van Velym, druhé kolo vyhrál a ve třetím kole hrál s legendárním velmistrem Timmanem. A vyhrál! Pak sice prohrál (se silným hráčem), ale dokázal pak 2x remizovat s velmistry.  Chodí do sicilek, hraje hodně ostře. 
Vrchol turnaje je 9. kolo, kde hraje bílými se super hvězdou Fabi Caruanou (2646), kterého poráží ve velmi těžké a náročné partii! Důležitá byla i poslední partie, kterou Vladimír udržel s Ivanem Saričem a udělal skvělých 6 bodů z 11 partiích. Za celý turnaj má jen jednoho hráče slabšího než on. Uhrává si velmistra a v roce 2010 je mu udělen.  A ve stejném roce překračuje elo 2500. To je prostě pohádka.

Tímto příběhem bych chtěl napsat, že práce rozhoduje a rád bych dodal, dlouhodobá práce. Je a bylo stovky talentovanějších šachistů než Vladimír, ale zdaleka nedošli a nedojdou tak daleko. Tvrdě pracovat, roky, to je totiž to, oč tu běží.


Robert Cvek
22x 3300x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan

Jako motivační článek dobrý. Nicméně historka o netalentovaném Tallovi stojí na hliněných nohou. Autor těžko může vědět, kolik času Talla v jednotlivých obdobích svého života šachu vlastně věnoval. Ono to může být i tak, že se v mládí studiu šachu skoro vůbec nevěnoval a dosáhl tak výkonnosti 2200+ relativně bez větší námahy. Šachy začal studovat až později. 

 

Lidé se liší skladbou různých silných a slabých stránek. Někdo se naučí nový jazyk za pár týdnů a někdo se ho nenaučí, ani když v té zemi roky žije. To, že Talla ohromoval autora teoretickými znalostmi, nevypovídá nic o tom, kolik námahy ho to v praxi stojí se takové věci naučit.

 

Další proměnná ve hře je, zda hráč studující šachy je studuje metodicky správně, anebo jen dře, aniž by se sotva hnul z místa. A jestli má přístup ke kvalitnímu trenérovi. 

 

A pak samozřejmě je to otázka celkové situace, v jaké se hráč nachází v reálném životě. Jestli mu v reálném životě zbývá dostatek prostoru pro šachy, nebo ne. 

 

Prostě není možné soudit něčí talent jen na základě hráčových dosavadních výsledků. Není to o věku, je to o tom, kolik času tomu šachu člověk chce věnovat. Nejaktivnějšímu hráči v našem oddílu je 82 let. Letos sehrál přes 50 vážných partií. Nikdy není pozdě dělat to, co člověka baví a naplňuje.

+0 /-0 | 16.12.2022 22:36

capjar

Poučný článek. hats off

Takže někteří naši bývalí i současní talenti mají možnost se ještě ukázat. Je to jen a jen na nich.    

+1 /-0 | 14.12.2022 13:01

Polar

Český jazyk pláče, hodně. Copak to po sobě ani jednou nepřečtete, než to vydáte ?

+1 /-6 | 14.12.2022 07:44

istr

Je to škoda, protože to ty články o stupeň sráží.

+0 /-1 | 14.12.2022 11:48

sarmatam
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+1 /-1 | 14.12.2022 09:00

Jirikovka@post.cz

Samozřejmě šachová dřina nese ovoce,ale předpoklady tam musí být třeba paměť! Každý nemá stejnou paměť naučit se text! Kdyby každý měl velkou paměť v republice máme samé inženýry a doktory! Prostě kdo na to nemá není schopen vystudovat vysokou školu,ať by se snažil sebevíc! V šachu je to podobné! Můj strýc František Laštovička( neplést s Brněnským Laštovičkou) byl výborný šachista! Za socialismu vyhrál krajského přeborníka v bleskově hře! Později emigroval do Rakouska,kde údajně měl hrát na 1. šachovnici za nějaký Vídeňský klub! Pan učitel Zbořil,velký příznivec šachu v Náměšti na Hané prohlásil o Františku Laštovičkovi: Kdyby měl větší paměť tak to v šachu dotáhl dál! Prostě na vysoké šachové mety musí mít šachista předpoklady! Šachová dřina jen nestačí! Tisíce šachistů hrají šachy celý život a dotáhnou to na 2.vt!

+0 /-2 | 14.12.2022 08:31

Kamil Mihálik
Áno, tisíce šachistov urobia max. 2. výkonnostnú triedu, ale je otázne či aj trénujú a analyzujú svoje partie... :D Tam bude niekde kameň úrazu týchto šachistov. Ten kto trénuje normálne, tak uhraje minimálne 1. výkonnostnú triedu (ELO 1900) spraví. Len musí mať aj niečo odohraté... Vidím to aj v okolí. Každý je tam akýsi lenivý a je to potom veľmi vidno. Každý rok je prepad čoraz nižšie a nižšie... Niektorí z 2100 sú už pod 1800, 1800 už majú pod 1600 atď. Na dobrú výkonnosť musí byť jednoducho aj šachový tréning... Je to veľká škoda.
+0 /-0 | 14.12.2022 08:47

Jirikovka@post.cz

Pane Mihaliku! Drtivá většina šachistů šachy netrenuje několik hodin denně! Důvodu je více: nemají chuť na takový trénink,nedovolí jim to studium,nebo zaměstnání,nebo jiné práce ohledně domu nebo zahrady,nebo se věnují i jinému sportu nebo mají i jiné koníčky! Několik hodin denně trénují ti šachisté,kteří to v šachu chtějí někam dotáhnout! Květa Eretová- česká šachová velmistrině  WGM získala v r.1986! 2x hrála v turnaji kandidátů,1x v mezipasmovem turnaji Rio de Janeiro, 5x reprezentovala svoji vlast na ženských šachových olympiádách! V minulosti psala,že šachy trénuje 1 hod denně!

+0 /-2 | 14.12.2022 09:04

Jirikovka@post.cz

Upřesnění! Květa Eretová- se zúčastnila 2x ženského turnaje kandidátů! Je desetinásobnou mistriní Československa v šachu žen! Svoji šachovou kariéru ukončila v sezóně 2007/08! Tedy v 81 letech! Dožila se 94 let! ( Narozena 1926)!

+0 /-2 | 14.12.2022 10:14

lykan
Tento komentář byl smazán pro porušení pravidel diskuze.
+1 /-0 | 14.12.2022 08:36

sarmatam

.....Vladimír TAL la ....neznám ! ....jdu si přehrát aspoň 64 partií od něho ....jestli je teda něgde nandu ....jj.....

+1 /-0 | 14.12.2022 08:59

Jirikovka@post.cz

Pane sarmatam! Našel jsem co v minulosti fungovalo a myslel jsem,že to již bylo zrušeno,tak jsem byl velmi sklamán! Ono to zrušeno nebylo! Stačí když napíšete Vladimír Talla chess games a tam najdete jeho partie! Asi,ale ne všechny! V minulosti tam byly všechny!

+0 /-2 | 14.12.2022 10:19

sarmatam
....hele ? ....na co jsem přišel ? ....jde dát i mínus i plus ....já dával zatím všem jen plus ....teď se to změní :-) .....
+1 /-1 | 14.12.2022 09:02

Kamil Mihálik
Daj nám tu Polar ešte, že kde boli chyby nech sa zasmejeme. Či aj vy to ovladáte? :D Aj ako Slovák som rozumel všetkému, že čo chcel povedať autor a za to klobúk dole. Ja neviem tiež po česky písať a nevadí mi, že niekto má gramatické preklepy... Tento článok nemal žiadnu chybu a veľmi sa mi páčil. Ďalší skvelý príklad zo šachového sveta, že dá sa všetko.
+3 /-2 | 14.12.2022 08:18

giocozo
Souhlasím. Myslím si dokonce, že takto vydřený titul je dokonce cennější. A Talla ten titul hodně chtěl a udělal pro to všechno, co bylo v jeho silách. Ono jinak zní trenér GM Talla a jinak ,, pouhý " IM. Nedávno jsem četl článek o úspěchu od Tomáše Vaňka, kde mimo jiné napsal toto: Úspěch je jako výstup na horu. Na vrchol ještě nikdo nespadl z nebe. Na vrchol ještě nikdo nedošel po rovině. Cesta na vrchol nevede po vrstevnici. Každý úspěch proto znamená námahu, přemáhání se, sebepřekonávání. Proto taky úspěchu nedosáhne každý. Každý je sice SCHOPEN úspěchu dosáhnout, ale málokdo je OCHOTEN.
+4 /-1 | 14.12.2022 07:46