Závěrečná zpráva z MEU mládeže 2013

07.09.2013 05:24 | Mistrovství Evropské unie mládeže 2013

Ve čtvrtek 5. září 2013 vyvrcholily v Hotelu Petr Bezruč v Malenovicích boje o vítězství Mistrovství Evropské unie mládeže do 8, 10, 12 a 14 let. Závěr Mistrovství přijela natáčet i Česká televize a již v 16:00 jsme mohli sledovat zpravodajství.

Turnaj osmiletých šachistů opanovali hráči Rumunska. V kategorii H8 vyhrál Bulgariu Andrei (ROU), druhé místo obsadil Jaro Benjamin (HUN) a bronz si odvezl Panturu Octavian-Nicu (ROU). V kategorii dívek D8 obsadily medailové pozice hráčky Rumunska v pořadí Obada Ema, Otetea Ioana a Vulpe Raisa-Georgiana.

(kompletní výsledky a pořadí U8)

Titul Mistra EU v kategorii H10 získal David Bogdan-Emanuel (ROU), stříbro vybojoval Ciccoli Theo (FRA) a třetí místo obsadil Jazdanovs Aleksandrs (LAT). Do Francie míří zlatá medaile z kategorie D10 díky Ginovart Camille (FRA). Druhá se umístila Tomczak Marta (POL) a třetí místo patří Boboc Thea-Elena (ROU).

(kompletní výsledky a pořadí U10)

kategorii H12 zvítězil Semjonovs Ilja (LAT), druhé místo vybojoval Hurdzan Tomáš (CZE) a třetí místo obsadil Calin Alexandru (ROU). Mistryní EU v kategorii dívek do 12 let se stala Antova Gabriela (BUL), která ve své věkové kategorii předčila i všechny chlapce. Druhé místo obsadila Sibajeva Marija (LTU) a bronz si odváží Kopcová Ludmila (CZE).

(Kompletní výsledky a pořadí U12)

Mezi 14 letými chlapci dominoval Peczely Sebastian Zsombor (HUN), druhé místo obsadil Tomczak Mikolaj (POL) a bronzovou medaili vybojoval Nguyen Thai Dai Van (CZE). V kategorii dívek do 14 let dominovaly domácí hráčky. Mistrovský titul si odváží Kaňáková Natálie. Stříbrnou medaili získala Pýchová Nela a třetí místo obsadila Jánská Jitka (všechny CZE).

(Kompletní pořadí a výsledky)

První tři z každé kategorie získali pohár a diplom. Medaili s pořadím získal každý účastník Mistrovství EU. Všech osm mistrů a mistryň EU si z Malenovic odvezlo notebook. I na dalších pět hráčů a hráček v každé kategorii čekaly hodnotné ceny. Každý hráč také získal dres s logem Mistrovství EU.

Mistrovství EU mládeže 2013 uspořádal z pověření Evropské šachové federace Šachový klub Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Šachovým svazem ČR. Chlapci a děvčata hráli v každé věkové kategorii společný turnaj a následně byli vyhodnoceni zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Turnaje se zúčastnilo 107 hráčů a hráček z 15 šachových federací. Všechny partie byly přenášeny on-line. Potěšením pro mládež bylo každodenní vyhlašování nejlepších partií kola.

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody pořadatelé připravili šachový i nešachový doprovodný program. Prvním společným výletem byl pěší výlet na vrch Ivančena. Velkým zážitkem pro všechny účastníky byl výstup na Lysou horu (1323 m). Pro zájemce pořadatelé připravili dvě simultánky. IM Petr Pisk porazil své soupeře v poměru 13,5 : 1,5 a simultánka IM Richarda Biolka skončila výsledkem 15,5:2,5. Bleskového turnaje se zúčastnilo 32 hráčů a vítězství zaznamenal český trenér FM Michal Novotný před slovenským talentem Markem Karasem a zkušeným anglickým hráčem Chrisem I Howellem. Účastníci turnaje měli také k dispozici řadu možností k aktivnímu odpočinku. Účastníci měli zdarma vstup do bazénu se slanou vodou. Dále mohli využít zvýhodněné nabídky na wellnes, saunu, solnou jeskyni a další služby. Každý den probíhaly velké matche ve stolním tenise, stolním fotbálku a bowlingu. Oblíbenou zábavou byly také zahradní šachy. Na webu pořadatele najdete bohatou fotogalerii z průběhu mistrovství i z doprovodného programu. Fotogalerie je stále doplňována o další zajímavé fotky.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play, všem rodičům a trenérům za spolupráci, rozhodčím za řízení turnajů a všem spolupracovníkům za jejich práci. Chtěl bych také poděkovat kamarádům ze Slovenského šachového svazu za jejich pomoc při zajištění akce. Děkuji též všem, kteří nás morálně podporovali při organizaci letošního Mistrovství EU a také nás podporují v pořádání příštího ročníku. Jménem ŠK Světlá bych rád pozval všechny šachové přátele na Mistrovství EU mládeže 2014.