Geniální Garry Kasparov 1.díl

26.02.2022 05:00 | Historie

Garry Kimovič Kasparov, jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší šachista všech dob. Pojďme se podívat na jednu neobvyklou šachovou akci tohoto šachového génia.

Myslím si, že to byl Hikaru Nakamura (kterého jinak mám velmi rád), který prohlásil, že Garry uměl """jen""" zahájení a díky tomu byl tak silný. Toto Hikaru - myslím - pronesl potom co se s Garrym "nepohodl". To je samozřejmě hluboký omyl. Garry byl vynikající v zahájení, ale hlavně byl vynikající v umění hrát šachy a to celou partii.

Dodnes nemohu "pochopit" jak to, že Garry dokázal dvakrát po sobě porazit hrůzostrašného soupeře jménem Anatolij Karpov. Myslím tedy zápasy o mistra světa v letech 1985 a 1986. 

Proč? V té době byl Karpov neuvěřitelně silný. Drtil všechno kolem sebe a naprosto přesvědčivě. Myslím si, že takovou převahu jakou měl Karpov v letech 1980-84 možná dnes nemá ani Magnus Carlsen. V roce 1984 naprosto deklasoval Kasparova 5-0 v jejich prvním zápase. Ale zápas tím neskončil, víte sami. Ale považte tu sílu Karpova. Garry smete BěljavskéhoKorčného a Smyslova. Jenomže Karpov rychle vede 3:0, pak 4:0 a dokonce 5:0. Jen slabá fyzička brání vstřelit poslední branku (hrálo se na 6 vítězných partií).

Garry dává celkem snadno "tři góly" a snižuje zápas na 3:5 z jeho pohledu, zápas se přerušuje. V roce 1985 se má hrát znovu zápas, nyní na 24 partií - s tím, že 12:12 zůstává mistrem světa Karpov. Karpov je v plné síle, má 34 let, přesto zápas prohrává, prohrává i odvetu v roce 1986. Nechce se věřit, že "něco" může být silnějšího než dvanáctý mistr světa, ale ano, je to ten třináctý.

Kasparov ukazuje a dokazuje, že umí hrát všechno. Brilantně hraje i koncovky. Karpov se hned v první partii roku 1985 o tom přesvědčil. Nyní bych ale chtěl skočit do roku 1998.

Garry mi přijde jako bájný karatista Masutatsu Oyama. Oyama dosáhl takového mistrovství v karate, že bojoval - beze zbraně - s býky. Ano, byla to i propagace karate, ale také neuvěřitelné mistrovství. A co má dělat Garry Kasparov, když všechny drtí? Řešení se najde. Hraje tzv. simultánku proti čtyřem nejlepším hráčům dané země. V roce 1998 má už několik takových akcí za sebou, ale nyní přichází velké sousto. Garry vyzývá tým Izraele!

Za Izrael nastupují čtyři velmi silní velmistři. GM SmirinGM SutovskýGM Huzman a GM Alterman. Má se hrát dvoukolově. Bohužel si už nepamatuji věci kolem zápasu a nikde jsem nic nenašel, tak nevím jaké byly odhady na vítězství Garryho. Ale dobře si pamatuji, že jsem si myslel, že zde "přestřelil". Garry byl Garry, ale Smirin a Sutovský, to byli strašně silní - mladí a ambiciózní - velmistři. A Huzman s Altermanem byli " géem dvašestset" a zkušení borci.

Hrálo se to v Tel-Avivu, vážné partie (myslím si, že Garry měl o hodinu více). Dvoukolově. Tedy první den čtyři partie a druhý den také čtyři partie, jen se otočily barvy. První den Garry celkem rychle remízuje bílými s GM Altermanem. Zdá se, že zbývající tři hráči mají dobré pozice, ale proti nim je monstrum. Poradí si tři udatní bojovníci s polobohem? 

Jak dopadl první den? Podívejte se na partie nebo na YouTube Robert a Petr šachy.

Robert Cvek

-
. kolo -
3x 4756x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Matt
Ak by Fischer k zápasu prišiel a normálne hral tak by Karpova asi porazil. Lenže ak by tam prišiel iba z donútenia a vymýšľal ešte väčšie blbosti ako predtým tak Karpov by sa oblbnúť nenechal.
+0 /-0 | 26.02.2022 18:43

romison
Playboy: no vidis a ja si myslim, ze by ho uz Karpov porazil tenkrat a pokud ne, tak v dalsim obdobi uz urcite. Ale muzem se o tom jen dohadovat
+0 /-0 | 26.02.2022 14:48

Playboy

Osobně si myslím a jsem o tom přesvědčen, že pokud by Fiischer neodmítl obhajovat v roce 1975, tak by se Karpov buď nestal vůbeec MS a nebo možná o mnoho let později, přeci jen byl o 8 let mladší, než Fischer. 

+0 /-0 | 26.02.2022 09:06