Dějství dvanácté: Anand poprvé vítězí černými a stává se staronovým mistrem světa!

12.05.2010 12:35 | Zápas o MS Anand-Topalov

Ve dvanácté partii jsme se konečně dočkali: alespoň jednou se v letošním zápase o titul radoval vůdce černé armády. Byl jím Viswanathan Anand, který v poslední partii prokázal daleko lepší nervy než Veselin Topalov, svého zjevně ...

Ve dvanácté partii jsme se konečně dočkali: alespoň jednou se v letošním zápase o titul radoval vůdce černé armády. Byl jím Viswanathan Anand, který v poslední partii prokázal daleko lepší nervy než Veselin Topalov, svého zjevně nervózního a upjatého soupeře přehrál a tím obhájil titul mistra světa. A to zcela zaslouženě. I když se také nevyvaroval chyb, neudělal jich tolik jako Bulhar a ve většině partií se zdálo, že je na tom zvláště psychicky lépe. Na druhou stranu Topalov hrál také výborně a byl rozhodně důstojným soupeřem v boji o titul, v poslední partii chtěl ovšem bílými možná až příliš, což se mu nakonec vymstilo.

Ohlasy našich špičkových hráčů

GM David Navara:
"Zápas se mi po obsahové stránce velmi líbil, oba velmistři předváděli bojovné a kvalitní šachy." Vyhrál lepší? "Nevím. Záleží na tom? Ale myslím, že GM Anand vyhrál zaslouženě. I vyzývatel si ale zaslouží naše uznání." Co v zápase rozhodlo? "Bílému v poslední partii asi selhala intuice. Ale zlomových momentů by se dalo najít více, je těžké vydělit jeden."

GM Jiří Štoček:
"Vitězství Ananda jsem považoval za o něco pravděpodobnější, jeho pojetí hry je přece jen všestrannější. Po 8. partii jsem o tomto výsledku ale zapochyboval, neboť Anand počínaje šestou partií promarnil vedení spolu s výraznou psychologickou iniciativou, zdálo se, že v závěru může mít navrch energičtěji hrající Topalov. Jeho obvyklá snaha působit na psychiku soupeře rychlou hrou však vedla v některých klíčových pozicích k povrchním rozhodnutím, což byl nejzávažnější příspěvek k jeho porážce."

GM Robert Cvek:
"Zápas to byl velmi napínavý až do samotného konce. Fandil jsem Anandovi, byť jsem i fanoušek Topalova, díky němu jsou šachy bojovnější a atraktivnější." Vyhrál lepší? "Spíše šťastnější...Topalov to přehnal (v poslední partii) s bojovností a přímo si napochodval na tvrdé KO ze kterého se již vymotat nešlo. Zdálo se mi, že proti sobě usedli zcela vyrovnaní soupeři." Co v zápase rozhodlo? "Těžko říci. Rozhodla zřejmě poslední partie, kde Topalov jednoznačně přehnal snahu vyhrát a z rovné pozice šel dobrovolně do chaotické (ale prohrané), jenom aby partie neskončila "nudnou" remízou. Anand mu nedal šanci...pěkný výkon mistra světa."

GM Petr Hába:
"Zápas byl podle očekávání vyrovnaný a napínavý až do poslední partie, což diváci určitě ocenili. Fandil jsem Anandovi, který nakonec zvítězil. Jistě litoval zbytečné prohry v osmé partii. Co v zápase rozhodlo opravdu nevím, v tak těsném a náročném zápase rozhodují maličkosti."

GM Ján Markoš:
"Zápas mal dve úplne rozličné polovice. V tej prvej vyhral prvú partiu Topalov, ale iniciatívu mal potom Ánand. V tej druhej mal z hry viac Topalov, v poslednej partii ale slávil úspech Vishy. Určite nevyhral horší. Ánand je hodný titulu majstra sveta. Myslím si, že má univerzálnejší šachový štýl ako Topalov." Co v zápase rozhodlo? "Prehnaná Topalovova agresivita v poslednej partii. Myslím, že trochu podľahol vlastnej propagande, podľa ktorej sú krátke remízy neetické, a snažiac sa o boj úplne neobjektívne prepol strunu. "

IA Pavel Votruba:
"Díky oběma borcům za krásný zážitek! Bojovné, napínavé, vyrovnané až do konce!." Vyhrál lepší? "Ano, myslím, že vyhrál lepší. Anand měl přece jen o trochu lepší poziční cit. Navíc, odhlédneme-li od poslední partie, tak "daroval" Topalovovi v 8. a 9. partii jeden celý bod celkem!". Co v zápase rozhodlo? "Větší zkušenosti Višiho z podobných zápasů. Navíc, tentokráte ani "pověstné domácí zdi" nebyly pro Veselina výhodou, zřejmě kvůli až nadměrnému očekávání ...."

IM Pavel Šimáček:
"Byl to výborný bojovný zápas, který ukázal, jak významná je v současném šachu předzápasová příprava po všech sportovních stránkách." Vyhrál lepší? "Oba hráči prokázali vysoké mistrovství a nedovolím si říct, že Topalov byl horší. Anandovi jsem vítězství přál." Co v zápase rozhodlo? "Anandovo střízlivější vidění věcí. Jinými slovy jeho nadhled."

IM Michal Konopka:
"Zápas byl velice zajímavý a napínavější, než zápas Anand - Kramnik. Oba soupeři zaslouží za předvedené výkony plné absolutorium." Vyhrál lepší? "I vzhledem k výhře černými v poslední partii můžeme konstatovat, že Anand byl v tomto zápase skutečně o něco lepší a vyhrál zaslouženě. Zároveň vyvrátil pochyby některých expertů, že se v Sofii zápasy s Topalovem nevyhrávají." Co v zápase rozhodlo? "Anand měl výborné okamžiky, ale i Topalov měl výborné okamžiky. Možná by se dalo říct, že rozhodla ta poslední partie - Topalov si byl vědom síly Ananda v rapidu, který by se hrál v případě nerozhodného výsledku 12. partie, a proto zkusil zariskovat. Jeho král byl příliš slabý na to, aby mu podobná taktika vyšla. Každopádně je škoda, že se nehraje na 24 partií, jako v dřívějších klasických zápasech o titul (myslím si ovšem, že by byl Anand úspěšnější i v tomto případě)."

GM Marek Vokáč:
"Při zápase mě dost vyrušovalo mistrovství republiky, tak jsem si ho zase moc neužil. Rozhodující podle mne bylo, že Anand dokázal okamžitě po prohře na teorii v úvodní partii zakontrovat a přejít dokonce do vedení. Pak zápas kontroloval a pokud letmý pohled stačí, promarnil pár šancí na zvýšení náskoku. To je trestné i v šachu, takže Topalov posléze vyrovnal a měl v závěrečných bílých figurách velkou šanci zápas rozhodnut. A ukázalo se, že na zisk titulu mistra světa nemá ještě potřebnou psychiku." Vyhrál lepší? "Nesporně ano! Ananda jsem favorizoval už před zápasem. Je to univerzálnější šachista než Topalov. A má také lepší nervy, možná nejepší v celé světové špičce. Myslím, že to vyplývá z jeho národnosti, z celé indické kultury. Pokud to mohu z dálky posoudit, tak mi z celé světové špičky Anand připadá nejvíc jako normální člověk, který navíc ví, co znamená slovo gentleman. Nikdy jsem nikoho neslyšel kritizovat Ananda za nějaké vybočení z obecných norem. A cením si toho, že se dovede šachem stále bavit. Nikdy jsem neměl v úctě trenérské školy, které svým svěřencům vštěpují zabijácké sklony a nenávist vůči každému soupeři. A Anand je pro mne důkazem, že to jde i jinak." Co v zápase rozhodlo? "Topalov v zápase vsadil na domácí přípravu a snahu soupeře unavit. Anand většinou dokázal hrozbu soupeřovy domácí přípravy neutralizovat, a tím výrazně otupil sílu agresivního stylu soupeře. Uplatnil své zkušenosti a dokázal Topalova dobře přečíst, proto většinou i kontroloval průběh partií - hrálo se podle jeho not. Vybral si jednu černou chvilku, která ovšem umožnila Topalovovi zápas vyrovnat. To ale dokazuje, že Topalov v zápase obstál se ctí - i když partie neprobíhaly podle jeho představ, dokázal vzdorovat a bojoval do poslední chvíle. Až závěrečnou partii nezvládly jeho nervy, nejen kvůli hrubce, ale celý průběh partie naznačuje, že Topalov svůj polední krok nezvládly hlavně psychicky. Nakolik tomu pomohlo jeho okolí a domácí půda, to ví jen on. Uvidíme, jestli to v další tvorbě dokáže rozdýchat, protože si myslím, se dalším vyzývatelem Ananda už bude někdo jiný."

Partnerský server chessdom nám poslal pár vět o atmosféře těsně po skončení poslední partie.
GM Goran Jovanovič: "Byl jsem v tiskovém středisku a neviděl jsem smutné tváře, všichni vypadali normálně. Myslím, že všichni lidé jsou hrdí na to, že zápas byl napínavý až do samotného konce. Samozřejmě, Bulhaři budou asi zklamáni, ale šachisté nikoliv. Nejvážnější tváře měli po skončení poslední partie Topalovovi sekundanti Smeets a L-ami, ale později se již také smáli, když pochopili, že svět se nezbortí...:)"

Komentovaná partie

Topalov,Veselin (2805) - Anand,Viswanathan (2787)
Zápas o MS 2010 (12), 11.05.2010
1.d4 d5 2.c4 e6 A opět změna, v poslední partii volí Anand jedno z nejklasičtějších zahájení: Laskerovu obranu dámského gambitu! 3.Jf3 Jf6 4.Jc3 Se7 5.Sg5 h6 6.Sh4 0-0 7.e3

7...Je4 Černý okamžitě mění dva páry lehkých figur, aby měl volnější ruce pro vývin zbytku armády. 8.Sxe7 Dxe7 9.Vc1 c6 10.Se2 Jxc3 11.Vxc3 dxc4 12.Sxc4 Jd7 13.0-0

13...b6 Druhou možností je postup 13...e5. 14.Sd3 c5 15.Se4 Vb8 16.Dc2 Silně bych uvažoval o tom postavit dámu až na a4. 16.Da4 16...Jf6

17.dxc5?! Jedno z klíčových rozhodnutí letošního zápasu o mistra světa. Bílý sice získá lepší pěšcovou strukturu, ale za cenu svého silného střelce, a jak je známo, v otevřených pozicích je střelec silnější než jezdec, což staronový mistr světa v této partii ukázkově předvede. Dávat za tento tah pochybník je hodně odvážné, ale vzhledem k dalšímu průběhu si za ním stojím. Lepší bylo 17.Sc6 a například po 17...Sb7 (17...Dd6!?) 18.Sxb7 Vxb7 19.dxc5 bxc5 20.Je5+/= by vznikla podobná pozice jako v partii s tím velkým rozdílem, že by černý neměl střelce, nýbrž jezdce. 17...Jxe4 18.Dxe4 bxc5 19.Dc2 Sb7= 20.Jd2 Po 20.Vxc5 Sxf3 21.gxf3 Vxb2 22.Dxb2 Dxc5 by měl lepší pěšcovou strukturu černý, i když pozice by dostala silně remízový charakter. 20...Vfd8 21.f3 Sa6 22.Vf2 Věž se mi tedy rozhodně víc líbí na c1. 22.Vc1!? 22...Vd7

23.g3?! Přiznám se, že tomuto tahu nerozumím. Za prvé nevím, k čemu ho bílý potřebuje, za druhé tím výrazně oslabuje svého krále. 23.Jb3!? 23...Vbd8 24.Kg2 Sd3 24...e5!? 25.Dc1 Sa6 26.Va3 Opravdu by mě zajímalo, jestli by Viši po 26.Dc2 opakoval tahy nebo již zkoušel hrát na výhru. Každopádně to Topalov zkusit měl, pozice už se rozhodně hraje příjemněji černému. 26...Sb7

27.Jb3 27.e4 27...Vc7 28.Ja5 Sa8 29.Jc4 e5 30.e4 f5 Černý již (zcela oprávněně!) přebírá iniciativu do svých rukou.

31.exf5? A to je už přímá chyba, po které černé figury bleskově ožijí. Nezbytně nutné bylo pojistit klíčový bod e4 jezdcem 31.Jd2 a po 31...fxe4 32.Jxe4= je pozice stále zhruba v mezích rovnováhy. 31...e4

32.fxe4? Jedna chyba následuje druhou, jak to tak bývá, posledními dvěma tahy bílý černému vyloženě daroval několik temp k útoku a tím i titul mistra světa. Po 32.Kh3 exf3 33.Jd2 Dg5 34.Dc4+ Vf7 35.Dg4 Dxf5 36.Dxf5 Vxf5=/+ má černý sice lepší koncovku, ale do výhry ještě hodně daleko. 32...Dxe4+ 33.Kh3 Vd4 34.Je3

34...De8! Velmi silný tah, který Topalov klidně mohl z dálky přehlédnout. Kvůli hrozícímu matu musí bílý své královské křídlo ještě více oslabit, čímž se z něj stane spíš ementál, než útočiště pro vlastního krále. 35.g4 h5!-+ Z praktického hlediska stojí černý na výhru, roztroušená bílá armáda nedokáže vykrýt všechny hrozby černého. 36.Kh4 g5+ Počítač hlásí jako silnější 36...Dd8+ 37.f6 hxg4-+ a černý stojí úplně na výhru, ale Ind hraje jednoduše lidsky. 37.fxg6 37.Kxg5 Vg7+ 38.Kh4 hxg4-+ 37...Dxg6 38.Df1

38...Vxg4+ 39.Kh3 39.Jxg4 Dxg4# 39...Ve7 40.Vf8+ Kg7 Před posledním tahem časovky černý neměl potřebu počítat, jestli po 40...Kh7 41.Vh8+ bílý náhodou nemá věčný šach nebo nějakou nečekanou záchranu (třebaže nemá). 41...Kxh8 42.Df8+ Dg8 43.Dh6+ Vh7 44.Df6+ Vhg7 45.Dh6+ Dh7 46.Dxh7+ Kxh7 47.Jxg4 hxg4+-+ 41.Jf5+ Kh7 42.Vg3 Vxg3+ 43.hxg3 Dg4+ 44.Kh2 Ve2+ 45.Kg1 Vg2+ 46.Dxg2 Sxg2 47.Kxg2 De2+

Vzniklá koncovka je za černého snadno vyhraná, věž a jezdec nemají v takovéto pozici proti superaktivní dámě žádnou šanci, leda by vytvořili nějakou věčněšachující síť, což zde ovšem není reálné. 48.Kh3 c4 49.a4 a5 50.Vf6 Kg8 51.Jh6+ Kg7 52.Vb6 De4 53.Kh2 Kh7 54.Vd6 De5 55.Jf7 Dxb2+ 56.Kh3 Dg7
0-1

Fotogalerie

Níže přikládáme několik momentek z posledního dne zápasu, myslím, že nepotřebují komentář (zdroj: chessdom + chessbase).

Časový plán

Den Datum Akce Čas Výsledek (A-T)
Sobota 24. dubna 1. partie zápasu 16:00 0-1
Neděle 25. dubna 2. partie zápasu 14:00 1-0
Úterý 27. dubna 3. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Středa 28. dubna 4. partie zápasu 14:00 1-0
Pátek 30. dubna 5. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Sobota 1. května 6. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Pondělí 3. května 7. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Úterý 4. května 8. partie zápasu 14:00 0-1
Čtvrtek 6. května 9. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Pátek 7. května 10. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Neděle 9. května 11. partie zápasu 14:00 0,5-0,5
Úterý 11. května 12. partie zápasu 14:00 1-0
Celkově 6,5 – 5,5

Partie k přehrání

Odkazy

Oficiální stránky zápasu
29x 1117x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (29) Aktualizovat
14.05.2010 06:57 | Autor neznámý

Ad martin, b-ckar:

  ... to je stará historie, píše se o prezidentovi, že o tom sám vypráví a  to snad již před úplně svojí první volbou.

13.05.2010 16:25 | Autor neznámý

@B-ckar: Žeby ho definitívne nalomila hanba ohľadom tzv. "únosu" Iljumžinova mimozemšťanmi?

 O čem to píšeš? Napiš víc.

13.05.2010 08:52 | Autor neznámý

Jako (bývalý) fanda Topalova musím jenom pogratulovat Anandovi, v jeho letech předvedl perfektní šachový i psychologický výkon, titul je po právu jeho. Teď si holt musíme počkat na Carlsena až mu ho sebere

13.05.2010 07:16 | Autor neznámý

  Tajemstvím (ale spíše veřejným), které jsem zatím neuváděl, bylo, že Jirka Dufek je autorem knihovny k Rybce 4, která vyjde až po zápase. Teď se prý na německých servrech diskutuje, zda to bylo vůči Anandovi seriozní; Samozřejmě i Anand mohl mít sekundanta, který má svojí knohovnu, kterou pak prodá či neprodá nějakému prgramu - to vše jsou přeci povolené pomůcky.  I proto jsem věřil Topalovovi, pokud to pomohlo, tak asi jen k tomu, že zápas byl dramatický do poslední partie. Rozhodly chyby, které neměly se zahájením nic společného (s výjimkou 1.partie), a těch se dospustil ve větší míře Topalov, nejspíš i z důvodu tlaku - psychiky. Škoda, že Topalov více se neodvážil využít svých kombinačních schopností. Dával jsem J.Dufkovi v půlce zápasu tip, že Ananda si podal  šíleně Kasparov podal v zápase MS v Evansovi.  Ale to by spíše bylo takové zbožné přání diváků na nss.
   Těšme se na nyní velmi zajímavý turnaj kandidátů o vyzyvatele, jsou tam mistři z celého světa rozličných národů. Doufejme jen, že se opravdu uskuteční.....

12.05.2010 23:25 | Autor neznámý

V indii a hinduismu je kráva posvátná, povazuje se za člena rodiny

12.05.2010 23:20 | Autor neznámý

lubino: tak tenhle vtip nechápu.

12.05.2010 23:16 | Autor neznámý

My máme doma krávu a ta tvrdí, že Anand je její brácha.

12.05.2010 20:17 | Autor neznámý

Číňanom asi nie (nič proti Wangovcom :), ale ešte neviem komu budem fandiť, ak vyzývateľom bude Carlsen alebo Aronian.

Apropos, newyorskej party na podporu Karpovovej kandidatúry sa sľúbil zúčastniť Carlsen, ba dokonca aj istý G. Kasparov (!!). Žeby ho definitívne nalomila hanba ohľadom tzv. "únosu" Iljumžinova mimozemšťanmi?

 

12.05.2010 19:41 | Autor neznámý

Je možné, že určitou příbuznost s Indy při svém fandění Ánandovi nevědomky přece jen dáváme najevo. Schválně, kdyby hrál Ánand například s některým s Čiňanů, kdo z nás by fandil Číňanovi? 

12.05.2010 19:36 | Autor neznámý

Malá etnografická poznámka ke zdejší diskusi:

Asiaté jsou prostě obyvatelé Asie. To zahrnuje nejrůznější skupiny národů. Nám blízce příbuzní jsou Indoevropané, mezi něž patří mimo jiné většiná Indů (výjimkou jsou Drávidové a Tamilové žijící na jihu Indie). Naopak mongoloidní rasy (Číňané & spol.) jsou nám hodně vzdálení. Takže házet všechny Asiaty do jednoho pytle je nejen absurdní, ale je to i nesmysl.z hlediska objektivních faktů.  

12.05.2010 18:28 | Autor neznámý

Neboj chlapče, už to řešit nebudeme. A souvislost se dá najít vždy. To jsi ještě nečetl, jak zamávání křídly motýla v nevhodnou chvíli může způsobit uragán?

12.05.2010 18:04 | Autor neznámý

teda kluci co vy neřešíte - fakt nevím jakou maj souvislost japonský skokani na prknech či čutalisti s hinduistickým Indem hrajícím šachy

12.05.2010 17:43 | Autor neznámý

No ale ke konci byl nervózní i Anand, nevydržel chvíli v klidu a už už se nemohl dočkat, až obhájí

12.05.2010 17:41 | Autor neznámý

    Ad) Pavel Háse: Vím, že jste to okomentoval v legraci, ale to by již se nemohlo vyjádřit o žádném národu vůbec nic; Zvlášť, když jako já, jsem to napsal v příznivém slova smyslu. Když již jsme u tohoto tématu, který bych zde nerad více rozebíral, abychom se nedostali někam jinam: Když slyšíme ze zahraničí, jací jsou Češi rasisté, tak se podívejme, že zde fandila většina lidí Asiatovi proti Slovanovi. I mé sympatie v turnajích Anand má, nyní u mne rozhodlo, že ústečák byl v týmu Topalova.
   K těm jiným sportům o kterých píšete. Možná naopak bych řekl, že jsou to sporty, které u nich nejsou tradicí zažité a je vůbec úspěch, že se do špičky občas dostali (viz skoky na lyžích). 

12.05.2010 17:00 | Autor neznámý

Mozno Topa doplatil trosku na svoje radikalne vyjadrenie ze nenavrhuje ani neprijima remizy a to znacilo v jeho ponati ze sa im priam vyhyba. exf5 bolo evidentne vyhybanie (nevhodne) sa remizovym pokracovaniam. Psychika je asi neuveritelna vec.

Mna zaujal fakt ze napriek tomu ze sa tempo zmenilo v prospech casovkarov (bonus 30s na tah prakticky zarucuje materialnu realizaciu), tak sme nevideli snad ani jednu klasicku casovku. Odhadujem ze tazko by sme hladali dalsiu dvojicu co by hrala tak rychlo v takom vaznom zapase.

Pre mna fantasticke cca dva sachove tyzdne, vratane MCR. Ale som sa uz fakt tesil na rapid a konecne nejake siciliano!

12.05.2010 16:57 | Autor neznámý

to Lubino: 47.Vf7+ Kg6 48.Vg7+ Kxf5 49.Vxg4 hxg4 50.Kxg2 Ke4 a pěšcovku černý hladce vyhraje.

12.05.2010 16:43 | Autor neznámý

Na Anandovi bylo vidět, že je klidný, vyrovnaný a v psychické pohodě... Topalov působil spíše napjatým a někdy nervozním dojmem...Tlak domácího prostředí, investované peníze do zápasu o MS a životní téměř neopakovatelná šance se určitě podepsaly na herním klidu...

 

12.05.2010 16:41 | Autor neznámý

nervy napochodu měli oba, to bylo vidět, navíc podle mě hloupě si sami Bulhaři na sebe vytvářeli ještě větší tlak a to Topovi nepřidalo. ja bych podepsal co řekl Marky...

12.05.2010 16:34 | Autor neznámý

asiaté jsou stejná rasa asi jako evropané

12.05.2010 16:29 | Autor neznámý

No s tím, že Indové jsou bohorovní bych souhlasil, asiaté obecně asi ne.

BTW pokud přiřknu nějaké rase/skupině/národu nějakou vlastnost, ještě to není rasismus. Rasismus je tvrdit, že je nějaká rasa na základě toho nadřazená a jiná podřadná.

12.05.2010 16:15 | Autor neznámý

Anandovi hlavně pomohlo, že kontroval hned ve druhé partii. Jinak by se asi zvedal podstatně hůře a kdoví ... byl by to hned úplně jiný zápas.

Re: Pavel Chrz: Asiaté mají ... To je možná docela rasistický názor :). A navíc, výsledky takových japonských skokanů na lyžích i dalších asijských sportovců ho nepotvrzují - ti naopak příliš často selhávali v momentech, kdy byla výhra na dosah ruky, jako by nebyli zvyklí bojovat.

Je to z fotbalu, nicméně asiaté zde nějakou vyrovnanost neprokazují, takové maso se asi moc často nevidí ani v jižní Americe.

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

Ještě tak možná Indové se svým fatalismem mohou být vyrovnanější, nicméně je to potřeba spíš hodnotit individuálně.

12.05.2010 15:14 | Autor neznámý

Hele, Bonde, tak mne neoklameš! Nebyly by to stále jen dřívka? Opravdové maso je v klobáskách od pana Klátila! Jináč jsem tu ale postrádal toho nejslušnějšího přispěvatele..., zpravidla uctivého gratulanta ..jakpak se jen jmenoval? Aha - pan Válek!

12.05.2010 14:42 | Autor neznámý

Škoda, už jsem se těšil na rapidy, to by teprve bylo opravdové maso.

12.05.2010 13:26 | Autor neznámý

Lubino: pěšcovka je zcela beznadějná. Kg6 - Vg7 Kf5 - Vg4 hg4 - Kg2 Ke4 - a Kd3. Zcela triviální varianta, kterou oba soupeři pochopitelně viděli.

12.05.2010 13:25 | Autor neznámý

23. g3 má samozrejme jedinú logiku. Topalov si robí miesto na ústup kráľa v prípade šachu na d1 (po zdvojení čiernych veží a odchode Jd2), lebo predložiť niečo na f1 pod tlak Sa6 sa mu nechce. Nie je to len môj výklad, podobne to komentovala Kosteniuk na chessdom-e. Že je to oslabenie je druhá vec.

Inak si Ánand IMHO výhru zaslúžil, hoci to vôbec nebolo jasné, kým Topalov neodmietol mlčanlivú ponuku remízy Sd3 - Sa6 a - ako to býva - takmer vzápätí to prehnal.

 

12.05.2010 13:08 | Autor neznámý

Byl to vyborný zápas a proběhl korektně. Takto intenzivních soubojů bez jediné odpočinkové remízy myslím v historii boje o titul moc nebylo. Z tohoto pohledu mi těch 12 partií nepřipadá jako málo, byť bych se za několik dalších vůbec nezlobil (a tím nemyslím tie-break).

 
Samozrejmě došlo i na chyby, ale tak tomu bylo vždy, nervové vypětí si vybírá svou daň. Navíc v dnešní "motorizované" době jsou chyby více viditelné a každý amatér hned může mluvit o blundrech. Včera se tak pěkně nachytalo několik online komentátorů, kteří na základě prvního hodnocení enginů považovali 40...Kg7 za chybu, ale Anand měl přitom vše přesně spočítané.

12.05.2010 13:01 | Autor neznámý

  V únoru jsem zde do diskuse (při nevýrazném výkonu Ananda v turnaji) psal nezaujatý názor, že nevím komu budu v MS fandit, ale že rozhodnou maličkosti a spíše bych vsadil na Asijskou vyrovnanou psychiku než na domácí tlak. Poté, co byl do týmu přizván Jirka Dufek, tak jsem samozřejmě začal fandit  Topalovovi a i věřit, že by mohl vyhrát (to již byl můj "zaujatý" tip). Bohužel se moje úvodní úvaha ukázala správná a opravdu si myslím, že rozhodla psychika, ta rozhodující chyba prostě byla na Topalově straně pravděpodobnější než u Ananda. 

 Vezměmě v úvahu, že Bulhaři do toho dali 3 mil Euro, aby si Topa mohl zahrát o mistra světa, pro Topu motivující, ale bohužel svazující. Psal jsem Jirkovi Dufkovi v půlce zápasu, že mám z toho obavy a že Topa by potřeboval hrát uvolněněji.  Né, že by Anandovi nevadila ztráta, ale mistrem světa již dvakrát byl (podruhé i uznávaným) a Topalov třeba po nástupu Carlsena (to samozřejmě nevíme - třeba i jiných nových těžkých soupeřů) již nikdy mistrem světa být nemusí.
  Navíc Asiaté mají psychickou vyrovnanost vrozenou a navíc na ní i pracují. Již při MS mládeže ve Vietnamu tam měli Indové psychology, kteří dostávali mládež do pohody těsně před utkáním - pak čtyři zlaté.
   A zde, v takovémto vyrovnaném utkání 2 vyrovnaných soupeřů, to může být opravdu velmi podstatné.

12.05.2010 13:00 | Autor neznámý

Sorry, to nebyla (11)partie a nehrála se 9.5.2010.

12.05.2010 12:59 | Autor neznámý

Děkuji Dejfovi za rozbory partii o mistra světa a to i v době, kdy zřejmě neměl moc času (MČR).

Nicméně pro nas horší šachisty mi v poslední rozboru chybí jedna možnost.

 

Co kdyby místo "samozřejmého" 47. Kxg2 přišlo 47. Vxf7 + Kg8 (Kg6) 48. Vg7+ ???

Pěšcovka je prohraná ?