V Itálii nás zastupuje Eliška Richtrová

27.10.2009 07:03 | MS seniorů

V Itálii dnes zahajuje 19. Mistrovství světa seniorů. Českou republiku bude ve své premiéře reprezentovat Eliška Richtrová. Oficiální stránky mistrovství zatím nenabízejí příliš informací, takže se musíme omezit jen na základn

V Itálii dnes zahajuje 19. Mistrovství světa seniorů. Českou republiku bude ve své premiéře reprezentovat Eliška Richtrová. Oficiální stránky mistrovství zatím nenabízejí příliš informací, takže se musíme omezit jen na základní nezbytný údaj. Turnaj je plánován na jedenáct kol, kdy první zahajuje dnes ve 13.00 hodin. Krátce před cestou jsme Elišce Richtrové zaslali několik otázek.

Je to Vaše první vystoupení ve veteránské kategorii. Jaký je to pocit, s jakými cíli na MS cestujete?
"Když jsem se přihlašovala, byla jsem nadšená a s představou boje o medaili. Čím více se turnaj blíží, tím se mění mé cíle. Udělat v práci vše tak, aby to v mé nepřítomnosti fungovalo, mě vyčerpává natolik, že si pojedu na turnaj odpočinout. A při té příležitosti se uvidí..."

Měla jste čas na nějakou turnajovou přípravu?
"Ne."

Loni olympiáda, občas účast v ligových soutěžích družstev, v září rapid ve Františkových Lázních, teď MS veteránů - můžeme to brát jako Váš intenzivnější návrat k šachovnici? Kdy vás uvidíme hrát v nějakém domácím turnaji?
"Odpověď zní ne. Návrat k šachovnici na olympiádě mě přivedl můj nadměrný optimismus. Kdybych byla více soudná, hrála bych šachy pro radost, tak jak dosud. Šachy na profesionální úrovni už hrát nemohu vzhledem k pracovnímu vytížení, a jinak se šachy, aby to mělo smysl, hrát nedají. Musíte jim dát vše a pak by to snad šlo..."

Jaký je váš názor na změny v šachu od doby, kdy jste patřila do absolutní světové špičky? Kam šachy zavedou počtače?
"Hraje se víc na čas, strategie a znalosti koncovek nic moc. "

Jaké vlastnosti a schopnosti jsou pro špičkového šachistu nejdůležitější?
"Jak se dřív říkalo morálně volní vlastnosti: chtít vyhrát, umět rozhodovat se, psychická odolnost. Schopnosti: paměť, schopnost koncentrace, hravost, kombinační schopmosti. "

Děkujeme a držíme palce.

Odkazy

Seniorské mistrovství světa
2x 1383x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
28.10.2009 13:13 | Autor neznámý

Není ani v seznamu účastníků.

28.10.2009 13:06 | Autor neznámý

Elišku jsem ve výsledcích 1.kola nenašla.