Česká republika přivezla ze Slovinska šesté místo a velmistrovskou normu!

20.05.2009 06:59 | Mitropa Cup 2009

Ve dnech 9.-17. května 2009 se ve slovinském městečku Rogaška Slatina uskutečnil již 28. ročník soutěže Mitropa Cup, v níž soupeří reprezentační výběry převážně středoevropských zemí. Některé státy tuto soutěž berou pře...

Ve dnech 9.-17. května 2009 se ve slovinském městečku Rogaška Slatina uskutečnil již 28. ročník soutěže Mitropa Cup, v níž soupeří reprezentační výběry převážně středoevropských zemí. Některé státy tuto soutěž berou především jako možnost představit mladé rezervy svých reprezentačních "A" družstev, některé naopak výrazně prestižněji, o čemž svědčí letošní účast téměř 20 velmistrů, což je opravdu úctyhodný počet! Česká republika letos obeslala soutěž pouze mužským výběrem, který nakonec obsadil slušné 6. místo. Ještě víc ovšem potěšil skvělý výkon nejmladšího člena výpravy Jana Krejčího, který ziskem 6,5/9 splnil svou první velmistrovskou normu!

Rogaška Slatina

Grandhotel SAVA poskytl všem účastníkům turnaje skutečně krásné prostředí: ubytování bylo na velmi vysoké úrovni, stravování přímo vynikající, k dispozici jsme měli mimo jiné bazén, sauny, vířivky, posilovnu atd. Navíc všude kolem nás byly lesy, kde se dalo zaběhat si, případně zajít na procházku po partii. Hrací sál byl rovněž důstojný dané soutěži, pro internetové diváky a fanoušky byl připraven online přenos všech šachovnic mužské i ženské sekce.

Výsledky mužů

Kapitán družstva IM Michal Konopka.

V soutěži mužů se o vítězích rozhodovalo doslova až v posledním kole, které bylo skutečně velmi napínavé a nechyběly v něm některé poměrně překvapivé výsledky. Nakonec se z celkového prvenství radovalo Chorvatsko, které dokázalo porazit Francii 3,5:0,5. Nicméně to bylo pouze díky lepšímu pomocnému hodnocení, neboť v závěrečném duelu dokázala Itálie stejným poměrem naprosto nečekaně porazit velmi silné Německo! Bronzové medaile i přes jistě také nečekanou prohru se Slovenskem získalo Maďarsko, nepopulární čtvrté místo pak zbylo na domácí Slovinsko, které jistě na začátku turnaje pomýšlelo výše. Páté skončilo Německo, které také určitě nemohlo být spokojené, další dvě místa pak obsadily výběry České republiky a Slovenska, které nakonec dělil pouhý půlbodík.
Na otázku, jak hodnotí výsledek družstva, odpověděl kapitán IM Michal Konopka celkem jednoduše: "Jsem spokojený. Padesátiprocentní zisk, zahrnující tři výhry, tři remízy a tři prohry, je dobrý výsledek."
A jak byli se svými výsledky spokojení jednotliví reprezentanti?

IM Martin Petr: 2,5/7, performance 2451

Královský gambit v podání IM Martina Petra a GM Floriana Jenniho.

Martinovi nevyšel začátek turnaje, pak se přeci jen trochu rozehrál a v posledním kole svůj výsledek vylepšil výhrou s GM Jennim, když si alespoň jednou v turnaji mohl vyzkoušet svůj oblíbený královský gambit. Sám nám ke svému výkonu napsal: "Jasně, jsem spokojený. Soutěž byla pro mě první možností střetnout se za šachovnicí s hráči třídy 2600, takže výsledek "mínus dva" se přibližně očekával. A jak se říká, konec dobrý, všechno dobré. Fotku pozice po 1.e4 e5 2.f4 ef 3.Jf3 g5 si snad pověsím nad postel :-)" Zmíněnou fotografii přikládáme.

IM David Kaňovský: 3,5/9, performance 2437

Já jsem také nezačal úplně dobře, po dvou remízách mě vůbec nesedla partie s GM Godenou a poměrně zbytečně jsem prohrál. Pak přišlo pár celkem dobrých partií a ještě v osmém kole jsem teoreticky bojoval o velmistrovskou normu. Avšak partii jsem po dvou přehlédnutích nakonec prohrál a v posledním kole jsem sehrál jednu ze svých nejhorších partií vůbec, kdy jsem zcela bez boje prohrál doslova jak malé dítě ve 20 tazích. Tím pádem se svým výsledkem rozhodně nemůžu být spokojený, tři prohry jsou příliš. Snad se mi příště podaří naši republiku reprezentovat lépe.

IM Lukáš Černoušek: 3,5/8, performance 2448

Lukáš naopak začal velmi dobře, po startu 3/4 jsme všichni předpokládali, že bude atakovat velmistrovskou normu. Nicméně pak se i u Lukáše něco tak říkajíc zlomilo, myslím si, že zvláště partie s Kreislem, kterou prohrál opravdu hodně zbytečně. Ani další partie se už nepovedly úplně podle představ, a tak i u Lukáše z toho nakonec byl řekněme průměrný výsledek.

IM Jan Krejčí: 6,5/9, performance 2613

Jednoznačně nejsvětlejším okamžikem letošní Mitropy byl Honzův výkon. Honza hrál velmi sebejistě, své soupeře porážel s až překvapivou lehkostí. Po fantastickém startu 4,5/5 jsme mu dali možnost hrát se třemi velmistry, aby měl možnost plnit normu. Ty zcela bez problémů odremizoval a v posledním kole už nebylo problém získat potřebnou půlku. Honza opravdu prokázal, že má veliký talent a pokud na sobě bude pracovat, má na to dotáhnout to hodně daleko!

IM Michal Konopka: 2/3, performance 2481

Kapitán Michal Konopka předvedl spolehlivý výkon, když 2x celkem v poklidu remizoval a v posledním kole porazil jednoho ze švýcarských "otloukánků" turnaje.

Konečné pořadí - muži

Pořadí Země Celkový počet bodů Zápasové body
1. Chorvatsko 22,5 14
2. Itálie 22,5 12
3. Maďarsko 21 11
4. Slovinsko 20,5 11
5. Německo 20,5 11
6. Česká republika 18 9
7. Slovensko 17,5 8
8. Rakousko 16 8
9. Francie 12,5 6
10. Švýcarsko 9 0

Výsledky žen

Jelikož Česká republika ani Slovensko neobeslali letošní soutěž ženskými výběry, tak jsem tuto sekci příliš nesledoval. Z vítězství se asi dle očekávání radovali oba domácí výběry, tedy Slovinsko "A" a Slovinsko "B", třetí místo si z Rogašky odvezly díky lepšímu pomocnému hodnocení Italky.

Konečné pořadí - ženy

Pořadí Země Celkový počet bodů Zápasové body
1. Slovinsko 1 9,5 12
2. Slovinsko 2 9 11
3. Itálie 7,5 7
4. Maďarsko 7,5 6
5. Německo 7 7
6. Francie 6,5 6
7. Chorvatsko 5 4
8. Rakousko 4 3

Fotogalerie

Česká výprava při večerní analýze právě skončeného zápasu (zdroj: nss, autor: MP64).

Grandhotel SAVA, ve kterém se bydlelo a zároveň i hrálo, nabídl všem účastníkům vskutku krásné pohoštění. Nachází se v komplexu několika hotelů, propojených parkem a zahradami, které ukazují další dvě fotografie (zdroj: nss, autor: MP64).

(zdroj: nss, autor: MP64)

(zdroj: nss, autor: MP64)

Česko-slovenské derby, ve kterém jsme naše východní sousedy dokázali porazit 3:1 (zdroj: nss, autor: MP64).

A tady už netrpělivě vyčkáváme příchodu domácích Slovinců, se kterými jsme vybojovali cennou remízu 2:2 (a to jsme nebyli daleko od celkového vítězství; zdroj: nss, autor: MP64)..

Honza Krejčí přebírá cenu pro nejlepšího hráče na 4. šachovnici (zdroj: nss, autor: Dejf)..

A zde ještě jednou letošní reprezentační výběr Mitropa Cupu, zleva: IM David Kaňovský, IM Martin Petr, kapitán IM Michal Konopka, IM Jan Krejčí a IM Lukáš Černoušek (zdroj: nss, autor: Dejf).

Na závěr krásný pohled na půvabnou slovinskou krajinu (zdroj: nss, autor: Dejf).

Partie k přehrání live

Odkazy

Oficiální stránky turnaje
0x 1908x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat