Makedonská krása naše jediná spása

04.10.2009 11:16 | Evropský klubový pohár

Výlet do Makedonie začal srazem o pátečním dopoledni na pražské Ruzyni, konkrétně před vstupem do terminálu jedna. S dostatečným časovým předstihem jsme s Viktorem Novotným začali vyhlížet další články naší výpravy. Jako du...

Výlet do Makedonie začal srazem o pátečním dopoledni na pražské Ruzyni, konkrétně před vstupem do terminálu jedna. S dostatečným časovým předstihem jsme s Viktorem Novotným začali vyhlížet další články naší výpravy. Jako duch nám proklouzl Jirka Štoček s fotografem Vláďou Jagrem, kteří při příchodu Petra Háby a Jána Markoše mobilně hlásili svou přítomnost již v útrobách letištní haly. Nepsané pravidlo, kdo to má nejblíže, přijde poslední, se naplnilo i tentokrát. Největší znalec pražských poměrů z naší skupiny, Marek Vokáč, totiž vyzkoušel společně s Pavlem Šimáčkem a Lukášem Klímou novou cestu. Obloukem se vyhnuli "kulaťáku" a Evropské třídě, směřujíc na letiště poněkud více z jihu.

Letiště

Po loňské zkušenosti s převzetím mých cigaretových zásob do nevlastních rukou bez optání, jsem raději své zavazadlo svěřil do rukou balících techniků, kteří mi z něj za osm pětek udělali nedobytnou tvrz. Alespoň jsem v to doufal. Na obrazovkách se již začalo objevovat číslo našeho letu, což byl povel k převzetí letenky a položení zavazadel na jedoucí pás směřující kamsi do dáli. Problém s třicetikilovou "nadváhou" jedné pasažérky směřující kamsi do Moskvy (doplatek 20 tisíc) se u naší expedice naštěstí nevyskytl a my jsme mohli vesele směřovat do volné zóny plné velkých překvapení. Shopy přetekájící běžným i málo viditelným spotřebním materiálem s neuvěřitelnou cenovou hladinou jsme s úsměvem míjeli. Věrné nikotino-kofejníky se však přeci jenom místním obchodníkům povedlo nachytat na jejich nízké pudy, znamenající oželetet za doušek lahodného černého moku nějakou tu stovečku. Diskuze rozvinutá do chvíle, než se na správných dveřích rosvítilo magické "boarding", měla o to větší morální hloubku.

Těsně před odletem z Prahy dodělává Bolek článek na odpaďáku, jen tam mohl na letišti kouřit. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Za letu předstíral Viktor Láznička, že se učí. Bolek mu to moc nevěřil a Robertu Cvekovi to bylo jedno. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Sympatická letuška ČSA obsluhuje mistra republiky Pavla Šimáčka. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Letecký přesun

Na stísněné prostory obřích letadel si již začínám zvykat. Letenka odsuzující mě zaujmout místo v poslední řadě sedadel a usazení dvou našich týmových těžkých vah shodně na levém křídle mě sice vlila do žil kapku nejistoty, kterou však záhy neutralizoval příjemně provedený start letadla pod vedením kapitána Sadílka. I další členové posádky se nám vzorně snažili zpříjemnit let, tu kouskem žemle ála hamburger nebo osvěžujícím nápojem. Sotva jsme se stačili pokochat krásami toku Dunaje, už jsme se zhruba po hodince snášeli mezi vrcholky makedonských hor, kde si kapitán Sadílek neomylně razil cestu k přistávací dráze ve Skopje. Při čím dál tím bližším ohledávání povrchu z okénka letadla jsme nabývali silného dojmu, že "tam" nic není. V následujících hodinách se náš odhad až na výjimky potvrdil. Od letadla jsme se vydali pěšky k letištní budově připomínající kulturní dům Crystal v České Lípě. Passcontrol byl bezproblémový, prohlídka zavazadel se týkala pouze domorodců. Pro přežití bylo potřeba nejdříve zjistit kurs zdejší měny, kterou renomované evropské bankovní ústavy ani nenabízejí. První taxa byla prozrazena Viktorovi Novotnému místním strážníkem: "Hej! Za odhození vajglu je pokuta 50 euro." Na mezinárodním letišti obklopeném neřízenými skládkami to byl poněkud úsměvný befél. Jirka Štoček přichází s informací o ceně dnes již jedné z nejzákladnějších potravin - vody. Částka padesát denárů (20 Kč) navozuje optimismus, pivo bude tak za čtyřicet.

V Makedonii jsou šachy populární, letištní personál ve Skopje hraje i v pracovní době. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Jiří Štoček se právě dozvěděl, že pojedeme mikrobusem z letiště tři hodiny do místa konání šampionátu. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Pozemní přesun

Odjezd mikrobusem se zdržuje čekáním, jak se později dovídáme, na Koneru Humpy. Dotaz na dobu cesty jsme snad našemu řidiči neměli raději pokládat. Vlnovkovitý pohyb jeho ruky (patrně půjde o kopce) nevěštil nic dobrého a zároveň jsme zjistili, jak se makedonsky řekne "tři hodiny". Valíme dálnicí směr Ohrid, co chvíli nás nutí výběrčí brány stavět a přispívat v podobě určeného poplatku. Předchozí bezútěšný pohled z letadla začíná nabírat reálných rozměrů. Dálnici lemují samé, dle našich poměrů, nedostavěné haciendy, ještě blíže ke krajnici jsou nastěhováni prodejci vína a především medu. Glanc dokonalosti mají pouze početné mešity. Na tři hodiny cesty dosti monotónní zábava.
Uvítání na recepci bylo úlevou. Ubytování proběhlo bez problémů, šok nastal až u večeře. Švédské stoly se nekonají, vyberte si - tři druhy masa. Následný vřískot vegetariána Roberta Cveka byl naštěstí utišen hromadou zelí a dalších bezmasých produktů. Usínali jsme s vírou ve zlepšení.

Sobota

Sobota ráno. Počasí nám nepřeje. Plán poznat nejbližší okolí se rozpadl stejně jako nápad oběhnout ohridské jezero, který se zrodil ještě v autobuse v hlavě Viktora Lázničky. Odhadovaná délka kolečka 10km odpovídá sotva šířce jezera. Zábavní tábor rozkládáme v hotelové kavárně, kde jsou hlavním tématem blicky. Někteří jedinci přeci jenom na několik chvil opuští přístřeší a vyráží do okolní přírody.

V sobotu bylo tak odpudivé počasí, že by člověk ani Širova ven nevyhnal. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Hrací sál je připravený na souboje. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Večerní trénink v hotelové kavárně. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Gala večer

Oficiální zahájení bylo naplánováno na devátou večer. Sál, který věští příjemné prostředí pro hru, se pozvolna zaplňoval. Nažhavené kamery, fotografové na svých místech. Ke konferenčnímu pultu přistupuje ředitelka turnaje a úvodním slovem zahajuje Evropský klubový pohár 2009. Vyslechneme makedonskou hymnu v pěveckém podání a na rozprostřenou šachovnici nastupuje hodně mladý baletní soubor ze Skopje. Od té chvíle začíná eskapáda trapasů a omylů. Děvčata v kostýmech šachových figurek působí dost bizarně, korunka bílé královny přestává zaujímat své místo hned po prvním sólu. Pohybovou produkci narušují neustálé výpadky zvuku, při šestém tichu už soubor pokračuje v pohybových kreacích bez zastavení. Po baletním představení následují tři vítací, nic neříkající monology čelních představitelů šachového svazu Makedonie. Bohužel si nikdo nevšiml ukončení "gala večera", takže po několika minutovém tichu ho pořadatelé museli vyhlásit ještě jednou. Možná měli Makedonci zvolit raději loňskou řeckou strategii - zahájení nedělat vůbec.

Potřebná pravidla

Kapitánský mítink nastolil tvrdá a jasná pravidla. Příchod k partii s nulovou tolerancí. Omluvenka se přijímá jen od týmů, které bydlí v jiných hotelích a dojíždí oficiálním autobusem. Do sálu smí jen šest hrajících plus kapitán. Hráči, co dohrají, by měli místnost co nejdříve opustit.

Zaplněný sál vstřebává úvodní ceremonii. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Vystoupení baletní skupiny ze Skopje. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Ředitelka turnaje a předseda šachového svazu Makedonie. (zdroj: nss.cz, autor: Vladimír Jagr)

Rozpis kol

Číslo kolaDatumČas
14. října 200915:00
25. října 200915:00
36. října 200915:00
47. října 200915:00
58. října 200915:00
69. října 200915:00
710. října 200915:00

Odkazy

Oficiální stránky ECC 2009
Výsledky - muži
Výsledky - ženy
38x 1758x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (38) Aktualizovat
05.10.2009 14:45 | Autor neznámý

Jojo, s tím domácím výběrem souhlasím, dopním můj zahraniční TOP 5:

Denise Richards , Angelina Jolie , Sophia Marceau , Milla Jovovich , Winona Ryder

05.10.2009 11:48 | Autor neznámý

pro pavel ch > jojo cernocka tam je kocka, ale safrankova z vodniku a bartosova z upiru jsou top imo. (nepocitam schoberovou a dalsi ze starsi generace :P)

05.10.2009 09:36 | Autor neznámý

Peťo Vavrák ještě nedorazil, nepustili ho z práce. Dnes by snad měl být připraven. Více v dnešním článku, pokud tedy vydrží alespoň chvíli internet...Kontumaci za pozdní příchod jsem včera žádnou nezaznamenal.

05.10.2009 09:01 | Autor neznámý

Počasí, že by Širova nevyhnal...

05.10.2009 08:46 | Autor neznámý

 Blahopřeji Novoborskému. K on-line by nestačilo ani 6:0 (ad Vojta). Naszuje se dle zápasových bodů a pak start. listiny (skore nemá k nasazení význam).
  Co se stalo Peterovi Vavrákovi od Slovenských přátel ? Snad jako jediný nebyl zrovna při gongu na kafi ? Bolek jistě dá ve zprávě.

04.10.2009 19:57 | Autor neznámý

Gratuluju k pěknému výsledku a doufám že to bude stačit na místo na online stole.

04.10.2009 19:52 | Autor neznámý

Láznička právě vyhrál. Nový Bor - Bolungarvik 5:1

04.10.2009 19:25 | Autor neznámý

Další průběžné výsledky našich: Klíma vyhrál, Cvek remizoval. Stav je tedy 4:1

04.10.2009 19:03 | Autor neznámý

Čuky má taky pěšce navíc,a asi stačit mu to nebude...

04.10.2009 18:54 | Autor neznámý

Zajímavě se vyvinula situace na 1.stole. Průběžný stav je 2.5 - 2.5, Mojsejenko se v rozhodující partii snaží strhnout vítězství na stranu favorita. Má v lehkofigurové koncovce pěšce navíc, ale jestli mu to bude stačit si netroufám odhadnout. .

04.10.2009 18:53 | Autor neznámý

Na prvnim stole se rysuje zajimavy vysledek.saratov hraje 2,5-2,5 , prohrali Alekseev i Andreikin.v posledni partii ma Moiseenko pika vic

04.10.2009 18:49 | Autor neznámý

Vojtech - Legendarni...

04.10.2009 18:48 | Autor neznámý

Průběžný stav našich: Štoček a Šimáček vyhráli, Hába remíza 

04.10.2009 18:41 | Autor neznámý

U Maníka je zřejmě v zadání partie nějaká chybka. Takhle by mohl černý zavěsit 34...Vxb2 mat.

04.10.2009 18:18 | Autor neznámý

Tak Maník Širova sice potrápil ale prohrál, nicméně partie zajímává :).

04.10.2009 18:16 | Autor neznámý

Sirov to dobre rozlouskl

04.10.2009 17:53 | Autor neznámý

Připojení k internetu tu pracuje na bázi náhody, takže naše infomace z průběhu zápasu budou zcela bez jakéhokoliv řádu. Na našem stole zatím žádná partie neskončila. 

04.10.2009 17:50 | Autor neznámý

Jirka bohužel s nyní již legendárním Tkachievem dost rychle prohrál, ale Miki Maník má se Širovem poměrně zajímavou partii, kde imho jako černý nestojí vůbec špatně.

04.10.2009 16:04 | Autor neznámý

Ještě je on-line Jiří Jirka.

04.10.2009 15:30 | Autor neznámý

On - line uz bezi, z naseho pohledu je zajimavy souboj na druhem stole ASVOe Pamhagen - Ural Svedrdlovskaya , za Pamhagen hraji Manik a Lipka.Snad Miki vcera moc "nevínkoval" a Sirova potrapi...

04.10.2009 15:24 | Autor neznámý

  To je vidět, že Makedonci si nevzali ponaučení z Divadla Járy Cimrmana. Na jevišti raději na začátku detektivky řeknou, čím hra končí, protože prý diváci konec jinak nepoznají, zůstávají sedět a ani nezatleskají (viz hra "Vražda v salóním kupé").
   Co se krásky týče, já tipoval Petru Černockou z filmu (z doby) "Dívka na koštěti".

04.10.2009 14:54 | Autor neznámý

Když vidím ty (ne)ELA albánců, tak si říkám, že stačilo rozbít prasátko a jet tam s naší Horní Dolní Lhotou autokarem taky, když jsou ještě tři volná místa.  Stačilo vzít stany, řízky, konzervy a noutbůk na analýzy.

04.10.2009 14:33 | Autor neznámý

JJ, Albánci to májí fakt kousek, pěkně přes jezírko. Jinak já nastoupím až na Baden :)

04.10.2009 13:55 | Autor neznámý

Wittus: Když se zamyslíš nad tím kolik stojí jenom zpáteční letenka do Skopje pro tu 11náctičlenou výpravu, nebo kolik novoboráků tam jelo, tak se dostaneš celkem snadno dost blízko k těm  pěti nulám :).

04.10.2009 13:39 | Autor neznámý

Držím palce a věřím, že zítra už budete na některém ze šesti on-line stolů! Počasí v Ohridu je na http://www.meteo.gov.mk/

04.10.2009 13:05 | Autor neznámý

A jak to, že nehraje Bolek???

04.10.2009 13:03 | Autor neznámý

Markoš dnes hrát nebude? To se mi zdá trochu riskantní, v poslední době hraje velmi dobře.

04.10.2009 12:58 | Autor neznámý

Družstvo bez ambicí, které bydlí jen přes vodu, může skutečně na nákladech značně ušetřit. Jako skoro domácí by se možná mohli s organizátory i domluvit, že nebudou platit pokutu 100 eur za každého hráče bydlícího mimo oficiální hotel....

04.10.2009 12:53 | Autor neznámý

V minulém članku se psalo, že náklady jdou do statisíců. Přesto tam hrají dvě družstva Albánie. Navíc bez jakýchkoliv ambicí.

04.10.2009 12:49 | Autor neznámý

Zajímavé také je, že Ivančuk nehraje za nějaký ukrajinský tým. Třeba za ShSM-64 Moscow.

04.10.2009 12:46 | Autor neznámý

Je pěkné vidět hrát Sergeje Movsesjana nad Bacrotem nebo Adamsem. Miko Jerevan, to je snad kompletní Arménská "olympijská" reprezentace?   Kromě našich zástupců budu fandit i družstvu se sympatickým názvem Alkaloid Skopje. :-)

04.10.2009 12:32 | Autor neznámý

Online bude 6 stolů, my zatím nikoliv, hrajeme s nepříjemnými Islanďany, ale snad by to dopadnout mělo.

04.10.2009 12:25 | Autor neznámý

Ty jsi dnes samá hádanka. :-) Už se ví rozlosování?

04.10.2009 12:17 | Autor neznámý

Je ještě na jedné fotce v článku! Těžká hádanka. Je to "bohužel" jedna z tanečnic, takže další její fotky již nebudou, ledaže by ještě měli organizátoři přípraven nějaký doprovodný program.

04.10.2009 12:08 | Autor neznámý

Bolek rafinovaně zvolil v perexu jakousi makedonskou krásku, kterou jsem pak v článku marně hledal v hi-res. :-P

04.10.2009 12:05 | Autor neznámý

Online není?

04.10.2009 11:58 | Autor neznámý

taková menší hádanka  pasažérka měla si deset kufrů, samotná byla celkem štíhlá

04.10.2009 11:45 | Autor neznámý

Tak mnoho štěstí při hře našim chlapcům , Bolku. Jen jsem v rychlosti nerozšifroval větu - ,pobavilo mě to, jestli ta "nadváha"  30 kg se týkala jí (pasažérky) ,nebo jejího zavazadla. Pokud se týkala jí , tak to Marek nemusel tak hladce a gratis "projít" .