Ženská špička na okraji zájmu

07.10.2009 07:03 | Evropský klubový pohár - WOMEN

Než se podíváme na 3. kolo mužského turnaje, vrátíme se ještě ke slíbeným šachistkám. Před druhým kolem jsme si s Vladimírem Jagrem naplánovali výlet do hotelu Granit, kde našel útočiště Evropský klubový pohár žen. Ten se le...

Než se podíváme na 3. kolo mužského turnaje, vrátíme se ještě ke slíbeným šachistkám. Před druhým kolem jsme si s Vladimírem Jagrem naplánovali výlet do hotelu Granit, kde našel útočiště Evropský klubový pohár žen. Ten se letos hraje v mnohem komornějších podmínkách, než bývalo zvykem, účastní se ho všehovšudy 11 týmů, což znamená, že jsme v sále narazili na pouhou čtyřicítku hráček. Organizátoři se s tím vypořádali tak, že obsadili menší hrací sál a namačkali pět řad stolů do jeho středu mezi sloupy, což znamenalo, že stejně jako u předních mužských stolů mohou diváci sledovat pouze přední šachovnice (na ty zadní prostě nedohlédnou), ale především to nepotěšilo Vladimíra, který se s objektivem nemohl dostat přímo mezi ně.

Směr Granit

Jelikož jsme před výjezdem měli na naší základně tradiční problém s připojením a museli jsme počkat, než naskočí alespoň do té míry, abychom nasáli minulý článek, nezbývalo, než si pospíšit. S bleskem lze obvykle fotit jenom 10 minut po zahájení kola, poté již zakročí přísní rozhodčí. Trhlinu dostal náš itinerář hned na naší recepci, když jsme zjistili, že druhý hotel není vzdálen 1,5 km, jak se píše v propozicích, ale plné kilometry tři. Jelikož jsme odhadli, že běh s plnou polní (alespoň mi tak připadá Vladimírův fotoaparát se všemi těmi udělátky), by v naší situaci nebyla dobrá volba, skočili jsme do před hotelem vyčkávajícího taxíku, který nám potvrdil na recepci udávanou cenu 150 denárů. Cena se nám zdála celkem ucházející - za stejnou částku si lze sice pořídit třeba 3 krabičky cigaret Rodeo, třetinka piva Skopskoje v hotelovém baru přijde ale pouze o 30 denárů levněji (v sámošce seženete levněji 1,5 litru v PET lahvi). Sympatická nám navíc byla značka taxikářova vozu – Škoda Superb.

V Granitu jsme tak byli nečekaně brzy a jelikož v sále umístěném v druhém podzemním podlaží až na rozhodčího nikdo nebyl, porozhlédli jsme se kolem a usadili se na expresso na hotelové terásce s výhledem na jezero. Když už jsme u té kávy – presso je sice vynikající, ale člověka zvyklého na cca. litr kávy denně to zase zcela neuspokojuje. Plně vědom si toho je rovněž Marek Vokáč, který i vzhledem ke zkušenostem z Řecka, kde káva stála přes 4€, přibalil do kufru vše potřebné včetně rychlovarné konvice. Při vaření první kávy jsme ovšem přišli na malou chybičku, konvici jsme neměli do čeho posadit - hnízdo s elektrickou zástrčkou zůstalo opuštěno v Praze.

Po zaplacení vcelku normálních 50 denárů za jednu kávu (to pouze u nás v hotelu stojí kafe od 90 denárů výše) jsme se příjemně osvěženi vrátili do hracího sálu, který se mezitím téměř naplnil. Jen přece pravidlo nulové tolerance pozdního příchodu je dostatečným strašákem pro všechny šachisty, ženy nevyjímaje. Vladimír se jal zuřivě fotit, já jsem zamířil za Taťánou Kosincevovou, se kterou jsem chtěl promluvit. Její již plně soustředěný výraz na nadcházející partii s Annou Muzyčukovou mi ale napověděl, že na kus řeči jsme si tedy rozhodně nevybrali ten správný okamžik. Uvidíme, zda se nám to ještě podaří napravit.

Hvězdné obsazení

Přestože hraje tedy pouze 11 týmů, na nedostatek kvality si organizátoři rozhodně nemohou stěžovat – ze světové špičky chybí krom Judity Polgárové pouze Číňanky. Např. 31. hráčka světa Iweta Rajlichová (2465) je na turnaji nasazená jako č. 20. Tradičně velmi silný tým Monte Carla (Koneru, Cramlingová, Kosteňuková, Socková a náhradnice Skripčenková) letos nejhlasitěji vyzývají hráčky Spartaku Vidnoe (sestry Kosincevovy, Stefanova, Lahno). Nicméně po třech kolech je překvapivě ve vedení tým Tbilisi, který remizoval zatím pouze se Spartakem Vidnoe, zatímco oba favorizované celky ztratily ve 3 kolech již po 2 remízách.

Pořadí po 3. kole:

Tým + = - MP Body
1 Samaia Tbilisi 2 1 0 5 7,5
2 Spartak Vidnoe 1 2 0 4 8,0
3 T-com Podgorica 2 0 1 4 8,0
4 Cercle d Echecs Monte Carlo 1 2 0 4 8,0
5 Economist-SGSEU Saratov 1 2 0 4 6,5
6 Polonia Votum Wroclaw 2 0 1 4 6,5
7 CS Cotnari-Politehnica Iasi 0 3 0 3 6,0
8 Mika Yerevan 1 1 2 3 5,5
9 Radnicki Rudovci 1 1 1 3 5,0
10 BAS Beograd 1 0 2 2 5,0
11 Vandoeuvre Echecs 1 0 2 2 2,0

Fotogalerie:

Pohled do sálu. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

S Indkou Humpy Koneru (2595), druhou hráčkou světa, jsme se svezli již z letiště. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Tým Mika Jerevan má dnes volno. Na snímku IM Danielianová, stojící Lilit Galojanová a Harika Dronvalli. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Anna Muzyčuková si ve 2. kole poradila s Taťanou Kosincevovou. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Dnes již nejlepší hráčka Skotska Arachamiová-Grantová hraje za Politechniku. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Čtvrtá deska Politechniky, WGM Alina Motocová z Rumunska. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Při neúčasti slovenského družstva jsou nám nejblíže Polky – zde WIM Szczepkowska – Horowska (2321). autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Na IM Almiru Skripčenkovou (2448) zbylo v silném Monacu pouze místo náhradnice…. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

…zatímco Spartak Vidnoe hraje očividně v pěti – stojící Kateryna Lahno (2483). (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)

Odkazy

Oficiální stránky ECC 2009
On-line - ženy
Výsledky - ženy
0x 1090x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat