Začalo MS mládeže 2019

04.10.2019 14:05 | Mistrovství světa mládeže 2019

Stát Maharasthra, Indie. Město Mumbai (Bombaj). Něco před 20 milionů obyvatel a nyní ještě 462 mladých šachistů a šachistek ve věkových kategoriích 14, 16 a 18 let, z toho i 6 českých reprezentantů. A doprovázející trenéři a rodiče, samozřejmě.

Ocitnout se jen tak skokově ve městě podobných dimenzí může být pořádný turistický šok. A to ani tak nemyslím výraznou kulturní odlišnost prastaré indické civilizace. Bombaj byla perlou britského koloniálního panství a i dnes se pyšní pověstí nejbohatšího města Indie. Ale v tak lidnatém městě všichni bohatí být nemohou. Mumbai a její okolí ovšem nabízí mnoho turistických lákadel, a přiznejme si, že i pro šachisty to leckdy bývá silnější motivace než samotný sportovní výsledek soutěže.

Aby naši reprezentanti nezažili také sportovní šok je úkolem doprovázejícího trenéra Sergeje Berezjuka. Jeho úkol rozhodně nebude snadný, každá podobná soutěž dosud pořádaná v Indii byla cosi jako otevřené mistrovství indické mládeže. I na tomto šampionátu domácí šachisté představují téměř třetinu všech účastníků. A sami jsme si v našich českých turnajích již několikrát mohli ověřit, jak kvalitní hru dovedou předvést mladí Indové a Indky bez ohledu na to, jakým mezinárodním ratingem jsou v dané chvíli oceňováni. Navíc naši reprezentanti nepatří už svým nasazením k velkým favoritům, ale pár slušných výkonů bychom od nich vidět chtěli. Přes velmi těžký úvod to zatím nevypadá tak zle:

Výsledky našich reprezentantů po 3. kole


Úvodní kolo MS přineslo trochu nepříjemné překvapení, pořadatelům se totiž podařilo do onlinu rozchodit jen partie z kategorie D16, zbývajících 5 kategorií zůstalo utajeno. Přišli jsme tak o možnost sledovat v akci nejméně 3 naše reprezentanty, kteří se podívali na přední stoly, ale rozhodně to nebyl náš den. Jen Ruda Jůn zachránil čest naší výpravy a svou výraznou ratingovou převahu proměnil v náš první soutěžní bod. Až druhý turnajový den, kdy bylo na programu dvoukolo, umožnilo nahlédnout do dění ve všech kategoriích, na online se však dostal jen Ruda, který ovšem na stole č. 1 podlehl prvnímu nasazenému hráči své kategorie. Přes hodně podezřele pojaté zahájení měl ovšem nakonec velmi blízko k udržení remízy.


-
. kolo -
A ještě přidám jednu ukázku z nejstarší kategorie chlapců, která mě zaujala spíše trenérsky. Ani
v absolutně nudném zahájení neznalost typických kombinačních motivů neomlouvá.

-
. kolo -
3x 10832x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Homunkulus

Praggnanandhaa (roč. 2005) už po dnešku samostatně vede v kategorii U18 (nar. 2001 a ml.).

+0 /-0 | 10.10.2019 19:41

Pražský kavárník

Diskutér takychcineconapsat zde dává odkaz na reportáže říkající, že prý pan Mužík z Novoborského klubu dělal cosi s odpadkama v Čáslavi. Mohli by nám to kompetentní osoby objasnit, co to znamená?

https://www.youtube.com/watch?v=G4xEkbvvIj4

+0 /-0 | 06.10.2019 12:14

Pepi

Parádní práce, Marku-díky za perfektní zpravodajství! Našim reprezentantům přeji hodně zdaru!

+0 /-0 | 04.10.2019 18:05