Z města razoviteho!!! „Texaské masakry motorovou pilou“

29.04.2014 23:49 | Šachový festival Ostravský koník 2014

Ano-Koník je v plném proudu! Fajnšmekři sedí za PC a sledují tý největší KOŇĚ v on-line přenosu. Jasně, jména jako Navara, Hráček, Hába…to je jistá „záruka“ ...no „dokonalých partií“?

Ovšem startovní pole je široké- a k dramatům, možná až lidským tragédiím, pro méně odolné- to je mimo obzor „kamer“!

Je to nádhera, ta hra, jménem šachy, co vše se může přihodit! Až někdy k nevíře! Dávná otázka - jsou šachy sport, hra, prostředek k obživě? Nebo snad umění? Na pohled docela „nuda“- pár bláznů sedí a čumí na stůl, sem tam i někdy potáhnou. Jak zkreslený názor! Já třebas i dělal v mládí horolezectví - a můžu upřímně říci - adrenalin, zejména při koncích partií, je naprosto srovnatelný s výstupem na kolmé stěně!

Co vše se za cca 3-5 hodin „nudy“ může stát! Bych nechodil dlouho kolem horký kaše, vemu třebas sebe - naprosto bezvýznamnýho hráče v B turnaji - a svý zkušenosti po třech dnech!

Prvý kolo, s V. Šumšalou. Mám jakési body Ela navíc - jdu do toho, jakožto každý v prvním kole jakéhokoliv turnaje - že vyhraji nejen tuto partii - ale samo celý turnaj! (jinak to nemá cenu!).

Celkem to jde - získávám pozici, ve který si věřím… A pak následuje nabídka remízy. Možná s černýma dobrý, ale proč si nezahrát! A tak to buším dál. No je z toho celkem hororová partie, kde soupeř několikrát nabízí remiz(?), už ani nestačím slušně odpovídat, že to ještě zkusím… jelikož jsem v časovce. Na 30 sekundách to nakonec prohrávám... Soupeř je úplně „hotový“- říká mi, že takovou partii už dlouho nehrál, že měl se mě strach, jelikož si mě našel na internetu(?) - a proto mi furt nabízel remizu… Jako moc to nechápu - sem mu říkal, že já v jeho věku jsem z takových starých páprdů, jako jsem já - neměl vůbec žádný strach, Rozsekat - „povařit“ - odhodit do „koše“! Možná smolná prohra, ale vůbec nelituji, že jsem remiz nepřijal!

Neděle a Michal Bartoš. To už běžím s fachy tak tak - a nemám ani tužku… M.B. s úsměvem chápe mý problémy (tužku jsem dostal na chodbě zadara od organizátorů). Co k tý partii říci - raději nic. V družstvech by mě kluci za takový výkon - nejméně přizabili!

A je to tady!  Nula po dvou kolech -se plížíš kanálami do hrací místnosti, kluci z oddílu, jako Pepa Michenka (to už asi nevyhraješ, to béčko-co?), Aleš Krajina, Víťa Rašík, Standa Fiřt - no jsem vítaný terč vtipů!

Ovšem- i „giganti“ mají svý dny. Koukám, jak „starý pardál“, extraligový zachránce Karviné, Pepa Lys prohrává s mladičkou Maříkovou – a fakt to na balkonku u cigára dost těžko vydýchává - rovněž start 0 ze dvou…

My s Alešem Krajinou jdeme na pivko a Jirka Kočiščák, mající čas před odjezdem busu nám ukazuje partii se Síkorou. Jako znám od Jirky spousty partií, ale tahle, byť remíza, na mě udělala obrovský dojem! Nádherná - plná skrytého jedu a zápletkami, které by snad nevymyslela ani Agáta Christie!

-
. kolo -

Touto partií jsem posilněn na třetí kolo - kde už fakt jde o „život“! To už sedíte na konci „dlouhých stolů“-  a vedle vás – většinou děti z Beskydské šachové.

Partie s Lipkou asi „nejstrašnější partie“ co jsem letos sehrál… Ale právě vypovídá šíleně moc o tom, jak jsou ty šachy „crazy“!

Zápis naskenovaný uvádím


- a pokud místy nevěříte svým (teda pokud se to dá přečíst - zápis vypovídá o skrytém dramatu!) očím - vaše chyba! Hra - opět  na 30 sekundách -paráda! Když partii vyhrávám fakt mě je soupeře strašně líto - nekecám! Zahrát v 38. tahu Vc1, tak to je masakr! A vidíte, já si to vůbec neuvědomil, že věž je tam zadara a ještě „vložil“ 38…Sf4+! Říkáte si, to by se mi nemohlo nikdy stát! A víte, znám spousty fakt dobrých hráčů, kteří klidně figuru přehlídnou! Ovšem- není to tak až jednoduché. Je to vše ve vypjaté atmosféře, fakt na pár vteřinách - jelikož závěr je vlastně součet předchozích momentů… Jeho kámoši se na něj „slétli“ a proč jsi nehrál to či ono! A on - byl jsem v úplným stresu, pár vteřin (oba dva) na dosti tahů! Právě lehce se krizuje… Jsem jim říkal - hájící svého soupeře - nebylo to až tak jednoduchý (což nepopírali…).

Z tý výhry, jsem fakt neměl žádnou radost... Přišel Víťa s Alešem a „gratulovali mi“ - já bych se raději viděl „pod zemí“. A tak jdeme se Standou Fiřtem na jedno - spláchnout jeho porážku a moje „vítězství“.

Koukáme na výkony ŠK HM Ostrava - prohrál vedle Standy i Pepa, Aleš remiz, ale Víťa a Jirka K. vítězství a vzhůru k normám! (Kdyby to vyšlo - poteče na Stodolní v neděli šampáňo po cestě - smajlík!). Nuže tak pohled zezadu mimo světel reflektorů na prvých šachovnicích! Ale i tam je to drama“! Přijděte se kouknout!autor: Jirka Hurta

11x 6915x
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
Pavel Ch

fru-fru pestrá diskuse o této partii u vedlejšího článku.

+0 /-0 | 30.04.2014 20:33

fru-fru

Zdravím všechny pozorovatele a přiznivce MČR a doufám, že se vám průběh i partie líbí. Chci se jen zeptat zda-li někdo sledoval partii Krejčí - Kočiščák (?), která se hrála v pátém kole na šestém stole. Tu koncovku jsem asi úplně nepochopil, ale v 39 tahu měl bílý o pěšce víc a myslel jsem, že hraje jednoznačně na výhru. Je možné, jestli byl v časovce, že zahrál špatně 39.Jb5 ???, ale pořád to snad nebylo prohrany. Prohru zapřičinil až 42 tah b6???.....to už definitivně prohrávalo. Podle mně už po 40 tahu mají oba hráči dost času....je ale možné, že hrají pod vlivem první chyby.....prostě první chyba evokuje druhou...Podotýkám, že jsem tuto koncovku neměl v analýze žádného programu, je tedy možné, že se můj selský rozum plete....

+0 /-0 | 30.04.2014 20:12

muromir

to Morphynista: Kasparov hrál v r. 2001 taky proti našemu nároďáku (Movsesjan, Hráček, Babula, Oral). 2 kola, první vyhrál 2,5:1,5 a druhé 3:1. Partie jsou např. na chessgames.com k dohledání.

I když je rozdíl v ELO mezi D.N. a většinou dost výrazný, stejně není tak jednoduché ty partie vyhrát - každý, kdo se někdy pokoušel porazit "na zakázku" hráče třeba o 200 bodů níže mi jistě potvrdí, že se to zdaleka ne vždy povede. Oni nechtějí spolupracovat smiley. Je třeba si vážit i výher s papírově slabšími soupeři.

+0 /-0 | 30.04.2014 18:17

yasne

já myslím, je moc dobře, že se David N. účastní MČR. Pro některé mladé vlastně skoro nejmladší talentované kluky, kteří hrají FIDE Open B a koukají s vytřeštěnýma očima na ty největší borce..... je to obrovský zážitek a motivace do budoucna ..... a určitě to přispívá k popularizaci šachu .......ještě chybí V.L.

 

+0 /-0 | 30.04.2014 16:13

Morphynista

Já jsem tu větu pochopil trochu jinak. Ne, že by David Navara neměl mistrovství hrát, ale že mezi účastníky je hodně hráčů, kteří na to výkonnostně nemají. Je škoda, že Viktor Láznička se MČR vyhýbá, mám pocit, že jedinou nezodpovězenou otázkou je to, zda se Davidovi podaří udělat 9 z 9. A pokud jde o simultánky, tak Kasparov skutečně před mnoha lety hrál s jedním bundesligovým týmem a se švýcarskou reprezentací a vždy s převahou vyhrál. Počet soupeřů byl pochopitelně omezený ( 6 - 8 ) a navíc se na ně Kasparov mohl připravit, ale stejně to byl pozoruhodný výkon. Mám pocit, že Švýcary dokonce rozdrtil 5,5 - 0,5...

+0 /-0 | 30.04.2014 13:52

sisoj

Tobi: Jasně!!!!

+0 /-0 | 30.04.2014 13:30

Tobi

to ZMB: Jinými slovy chcete říci, že by David Navara neměl MČR hrát. Protože pokud se hraje otevřené MČR švýcarem, je jasné, že první dvě kola mu jakožto nasazenému přinesou výrazně slabší soupeře (stejně jako všem ostatním nasazeným, což znamená stejné podmínky pro všechny).  V tomto případě FM Olšar (2267) a IM Hausner (2370). Dále pak hrál s GM Kislinským (2483) a IM Šimáčkem (2469), dnes GM Oral (2515). Nemluvě o tom, že jakožto náš nejlepší šachista dostane vždycky slabší soupeře. Pořád se volá po zatraktivnění českého šachu, ale když se účastní náš nejlepší velmistr, tak od Vás (nejen) sklidí kritiky, že hraje slabý turnaj a že má soupeře do „simultánky“. Kromě toho, kdy jaký velmistr sehrál simultánku se soupeři 2300+? To rozhodně není obvyklé, že.

Já říkám, díky Davide za Tvou účast na MČR díky které (mj. samozřejmě) MČR aspoň někoho zajímá!!!   

+0 /-0 | 30.04.2014 13:02

Zmestabileho

Tež řikam - fajny članek! Ten naskenovaný partiář hrůzinec si přehraju - ale až večer doma. Aspoň si ten masakr dobře užiju! ...A jinak Navara opět předvádí v Ostravě exhibici - neumím se ale ubránit pocitu, že dobrá půlka jeho soupeřů na tomto turnaji by se hodila spíše do simultánky proti němu. Do simultánky s poněkud omezeným počtem účastníků, ale pořád jen do simultánky.

+0 /-0 | 30.04.2014 11:39

yasne

fajný článek :-)

+0 /-0 | 30.04.2014 11:11

Rudolf Kriebel

Jo, jo, nejen u nás v béčku se dějí věci.... Vojta (Zwardoň ) by mohl vyprávět, jak to zvojtil v áčku ve čtvrtém kole. A nebyl sám. Po dvacáté hodině  jsem pozoroval GM Žilku a čekal, kdy mu z toho neustálého vytáčení hlavy o devadesát stupňů nalevo a nato napravo po každém tahu soupeře někde křupne a lebka se odkutálí pod pódium...Další zážitek byl z přisálí, když Navara a Šimáček se tam přihnali jako velká voda, zkonfiskovali chvíli nehlídanou analytickou šachovnici  Standy Jasného z BŠŠ a začali probírat své dílo. Okolí nechápalo rychlost přemísťování figurek české jedničky, natož jejich smysl a obdobně působil na mě i jeho  soupeř. Tak uvidíme, s jakou kravatou dnes korunní princ dorazí.....

+0 /-0 | 30.04.2014 07:59

sisoj

hats offSuper.

+0 /-0 | 30.04.2014 06:13