Zkouška stylu 1.díl

04.11.2022 06:23 | Trénink

Jakým hrajete stylem? Utočíte ala Tal nebo se raději připravujete na věci budoucí jako Petrosjan? Je libo koncovka? Raději dámy? Či suchá střelcovka?

Každý z nás rád hraje nějakým stylem. Nutno ale napsat, že skutečně platí, že síla řetězu je dána nejslabším článkem. Podobně je tomu i v šachu, obzvláště, když to o vás soupeři vědí. Pokud každý ví, že jste nebezpečný útočník, pak každý bude usilovat o suchou pozici, pokud možno s přechodem do koncovky, klidně i nevýhodné. Protože pokud koncovky neumíte, je to stejně jedno.

Pokud třeba má takový hráč elo 2000, pak jeho síla není všude 2000, pokud bych vzal zahájení, taktiku, strategii, poziční hraní, dynamický cit, koncovku a techniku. Takový hráč může ve své silné stránce mít sílu i 2300, ale ve své slabé stránce i hodně pod 2000. Klidně jeho technika může být na úrovni hráče 1750.

V šachu je důležité si harmonizovat svůj styl. Pokud mám velký propad třeba v propočtu - je to moje nejslabší stránka - je třeba na tom zapracovat. Mimochodem to byl přesně můj případ někdy kolem roku 2005.

Neméně důležité je také odhadnout, jakým stylem hraje soupeř nebo - nejlépe - to zjistit. Pro mne v šachové přípravě na soupeře hraje prim zjištění, kde je můj soupeř nejsilnější a nejslabší, jaké pozice má rád a naopak. Je to pak ona pomyslná "zkouška stylu". 

Ve cvičných partiích na chess.comu hraji tak, že se snažím již brzy po zahájení odhadnout styl soupeře a snažím se hrát přesně tak, aby mu to co nejméně sedělo. Jistě, není a nemůže to být přesné, ale doufám, že je to inspirativní a poučné. A pokud chceme takto hrát, musíme svůj styl harmonizovat. Pracovat na něm.


-
. kolo -

-
. kolo -
Ukazuji také partie (zde), které zhruba vysvětlují myšlenkový proces. Vše je komentováno bez stroje. Mohu (znovu a znovu) jen napsat, že nejlépe se učíme šachy tak, že si zdravě namáháme vlastní hlavu. 

Budu rád na jakékoliv dotazy a náměty, které bych rád vložil do druhého dílu. Video(a) nahraná už jsou :-)
1x 2856x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
istr
Jo, takhle se mi včera povedlo vyhrát partii. Měl jsem soupeře, se kterým hráváme skoro každý čtvrtek, ale tentokrát nás los svedl do turnajové partie v přeboru. Vím, že Jarda nemá rád málo prostoru, tak jsem na to hrál. Stroj pro něj ukazoval i plus dvapůl, ale bylo vidět, jak mu je ta pozice proti srsti. Nakonec jsem ho umačkal. S jiným soupeřem bych tam to včerejší f5 nenatáhnul, ale věděl jsem, že tady mi ten nekorektní pěšec za prostor stojí.
+1 /-0 | 04.11.2022 10:59