World Cup čtvrtfinále aneb hra na chybu

28.07.2021 18:57 | Zahraniční zprávy

Osm nejlepších bojuje o další postup. Skoro to připomíná jako nějaký sci-fi projekt vyvoleného. Kdo to bude? Kdo udělá chybu jako poslední a kdo předposlední?

Velmistr Vidit použil s JK Dudou katalána. Měl asi malou výhodu, ale JK dobrou hrou jakékoliv šance bílého eliminoval a partie skončila ve 33. tahu remízou.

Remízou také skončil další souboj mezi velmistrem Tabatabaeiem a velmistrem Fedoseevem. Zdálo se mi jeden moment, že to bílý trochu přepíná, ale partie skončila remízou. Fedoseev je favorit a zítra jsem na něj zvědav.

Dlouhý boj byl mezi velmistrem Shanklandem a velmistrem Karjakinem. Po zahájení vznikla rovná koncovka. Upřímně - čekal jsem, že to skončí brzkou remízou, ale Sam bojoval a bojoval až Sergej udělal chybu 38...f5? Záhy se dostal do prohrané pozice, ale Sam znejistěl. Bylo to velké drama až do konce. Vznikla pěšcová koncovka, kterou poučně rozebíral GM Giri s manželkou. Bílý byl vyhraný. Sergej si to nechtěl nechat ukázat a vzdal se. Pro Sama důležitá výhra! Sergej bude muset zítra bezpodmínečně vyhrát.

Jednoznačně nejzajímavější souboj byl mezi velmistrem Bacrotem a mistrem světa Magnusem Carlsenem. To bylo neuvěřitelné divadlo pro každého fandu šachu. 
Magnus si zvedl sebevědomí po včerejším ultra těžkém zápase s Esipenkem. Dneska hrál se strašnou silou. Využíval nekompromisně chyb soupeře. Oběť dámy byla skvělou praktickou volbou. Ačkoliv velmistr Bacrot hrál silně a vynalézavě, nestačilo to. Poslední chybu udělal on, ale v prakticky velmi těžké pozici s nedostatkem času. Krásná a plně zasloužená výhra mistra světa. Partii rozebírám zde a na YouTube.


Robert Cvek


3x 2235x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
29.07.2021 17:55 | moh4pkos

Na tomhle turnaji už asi ne, i když jedině ministr obrany by mohl. Nějak se zapomíná, že Karjakin je vlastně topový hráč, který vyhrál turnaj kandidátů, hrál s Magnusem vyrovnáně o trůn, a velmistrovskou normu si splnil ve 12 letech. On a Nepo jsou dva nejtalentovanější dětí celé ruské generace milenialů, a oba dva to dotáhli až na samotný vrchol. Sergey, pokud někdo neví, podepsal sponzorskou smlouvu se sázkovou Melbet, a slíbil zase věnovat šachům seriózně, což vidíme na vlastní oči. Američana dnes vynervoval botvinnikovským škrtem a Sam, ač vypadá, že hulí něco dobrého :), tak neustál. Pokud se Karjakin skutečně vrátí do nej formy, bude to šachům jen ku prospěchu.

29.07.2021 17:26 | Petr Koutný

Další tvrdá lekce Magnuse Carlsena a je na řadě řečnická otázka, jestli je tady někdo, kdo jej porazí?

29.07.2021 17:25 | Petr Koutný

-
. kolo -