Wijk aan Zee 8.kolo MC je zpět!

23.01.2023 06:41 | Zahraniční zprávy

Typická hláška Arnolda coby Terminátora je " I'll be back!". A to samé si určitě říkal Magnus Carlsen po dvou prohrách. Po dvou výhrách je Magnus zpět! A rázně zabouchl dveře všem pochybovačům o jeho šachovém mistroství.

Osmé kolo, to byla pěkná mela. Nevím jak to ti pořadatelé dělají, ale taková mela a atraktivnost je snad jen ve Wijku. Určitě tomu pomáhá i český - tradiční - zástupce na turnaji, hlavní rozhodčí Pavel Votruba. Pavle děkujeme!! :-)

Masters

Remízou skončil souboj: So Wesley x Ding Liren. Wesley měl přece jenom lepší pozici po zahájení, černý měl "všelijakou" pěšcovou strukturu, ale Ding dokázal určitý tlak bílého neutralizovat. Možná Wesley přesně nevěděl co s pozicí, za pokus stálo 20.Jc4!? s výhodou. Za povšimnutí určitě stojí hezký manévr jezdcem od Dinga, když hrál 21...Jh6-g4 a jezdec "doplul" na ideální pole c5. Pak už byl černý zcela OK.

Zajímavý souboj byl: Giri Anish x Keymer Vincent, kde Vincent zahrál tvrdé ...g5 a pak dokonce i ...f5. "Cenzory nebezpečí" by normálnímu smrtelníkovi (= šachistovi) musely blikat o sto šest, ale Anish si vzal pěšce na a6. Černý s pěšcem méně přešel do koncovky, kde ale měl silnou dvojku střelců. Partie pak (asi zaslouženě) skončila remízou. Nicméně rád bych podotkl, že mladý Vincent hraje tvrdé pěkné šachy a roste z něj super velmistr. A ještě perlička na závěr = partie skončila 28.tahem, neplatí to pravidlo 30 tahů?! :-)

Moc se toho nestalo v partii: Abdusattorov Nodirbek x Aronian Levon. Sice se mi zdálo (jeden moment), že Nodribek má "nějaké šance na výhodu", ale Levon vyměnil dámy a zkušeně pozici "zazdil". Bylo jasné, že bílý nic nemá a partie skončila remízou.

Levon byl po partii spokojený:

Královská indická se "zjevila" v partii: Van Foreest Jorden x Arjun Erigaisi. A v podání Arjuna si "nevedla špatně!". Jenomže Jorden vymyslel geniální oběť figury, hlavně velmi praktickou a lidskou, když zahrál 34.Jxa7!! Po partii si asi Arjun vyčítal, že jezdce nesebral (33...Jxc6!). Bílý měl sice jen dva pěšce za figuru, ale jaké pěšce! Navíc se mu figury rozehrály a pozice se hrála za černého (LIDSKY) těžce a ani takový taktický mág jakým bezesporu Arjun je, nedokázal zastavit iniciativu bílého a prohrál.

Rozhovor s Jordenem je zde:


-
. kolo -
Zajímavou myšlenku v zahájení použil Richard v partii: Rapport Richard x Rameshbabu Praggnanandhaa a sice, že zahrál 10.h4!? s 11.h5 a udělal, docela nezvykle na toto zahájení, velkou rošádu. Vznikla chaotická pozice, kde se -přece jen- lépe cítil Richard. Rozhodující chyba Pragga byl přesun krále. Sice to vypadalo hezky, útěk ...Kf8,...Ke7 a ...Kd7, ale stálo to dost času a bílý rozpoutal útok. Hřebíček do rakve byl tah 32.e6+! po kterém bylo jasné, že bílý vyhraje.

Rozhovor s Richardem po (o) partii je zde:


Pořádnou bitvu slibovala dvojice: Caruana Fabiano x Carlsen Magnus a nezklamali borci! Fabi zvolil tzv. Anti-Marshalla a po 16. tahu černého vznikla pozice, kterou bych nechtěl hrát ani za jednu stranu. Fabi ze zasnil na více než 23 minut (!) a zvolil velmi agresivní plán s Sg3 a pak f4 s e5. Magnus spravil pěšce soupeři, ale po 21...Sc6 získal krásné pole d5 a nyní Fabi zvolil hrubku: 22.Sc2?? na kterou ztratil celých 19 minut (!!) a od tohoto momentu to bylo rána za ránou, Fabi už neměl žádnou šanci. 


-
. kolo -


Poslední chvíle partie je zde:

Rozhovor s Magnusem je zde:
A tradičně skvělý rozbor od Hikaru Nakamury je zde:
Slušnou výhodu získal bílý v partii: Dommaraju Gukesh x Maghsoodloo Parham. Jenomže pak Gukesh nebyl přesný a naopak Parham se bránil výborně. Jenomže v momentě, kdy byl Parham OK udělal strašnou hrubku (42...Kg6??) a "najednou" se ocitl v beznadějné pozici a to už byl Gukesh přesný a nedal soupeři šanci. Partie skončila sympaticky, úsměvem obou hráčů. 

-
. kolo -

Pěkně si v rozhovoru započítal šťastný vítěz:


-
. kolo -Challengers


Těžká zkouška čekala Jerguše v partii Ivič Velimir x Pecháč Jerguš. Přiznám se, že jsem už neměl moc čas partii rozebírat. Od rychlého pohledu mi přišlo, že Jerguš asi nezvládl zahájení, které v Berlínu je někdy až do 40. tahu (!) Jerguš se dostal do nepříjemné koncovky nestejnobarevných střelců, kde měl soupeř lepší pěšce. Myslím si, že se Jerguš bránil dlouho dobře, ale pak přišla chyba po 35.f5 c3? (mělo se stát 32...Vf2!) a pak hned další chyba: 36...Kf8? Kde bylo lepší 36...Kg8! ale když se podíváte na počítačové varianty, tak z toho budete asi jelen jako autor, je to prostě brutální a Jerguš měl asi málo času.

A jeden rozhovor s Jergušem, ale po 7. kole, kde Jerguš pěkně černými vyhrál:

Za zmínku určitě stojí veledůležitá partie o první místo mezi  Yilmaz Mustafa x Sindarov Javokhir, kde bílými hrající Yilmaz svého soupeře rozebral na atomy. Do čela čela "B" turnaje se dostává velmistr Dončenko.


Oficiální stránky turnaje
Online přenos MASTERS
Online přenos CHALLENGERS

Fotky přebíráme z galerie Tata Steel

Robert Cvek

11x 4250x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Zpravodajství z Wijku je perfektní, děkuji! yes

Přesně před padesáti lety, 23. ledna 1973, se v 7. kole turnaje ve Wijku hrála tato zajímavá partie Tal - Donner

+5 /-0 | 23.01.2023 07:34

PanPohoda

Fotky jsou perfektní. Z toho se měl udělat článek. Je to škoda - dát to jen do diskuze.

+2 /-0 | 23.01.2023 17:03

Robert Cvek

Waw! To je skvělá fotka, moc děkuji! :-)

+4 /-0 | 23.01.2023 10:05

kraken8

JJ, fotka je super (bez ironie), ale ty cigarety jsou strašný. Jak se tohle mohlo tolerovat? Vždyť to je pro nekuřáka, navíc třeba s respiračníma problémama, hotový peklo ... Nebo jak to tenkrát bylo? Byla možnost, že to ten druhej nedovolil, to kouření u partie?

+2 /-0 | 23.01.2023 10:17

Magiland

zájímavá je nejenom ta fotografie (Tal-Donner), ale i ta partie - na šachovnici vznikl hned takový chaos, že si Donner stihl dát tři rychlé cigaretky a bylo vymalováno. Doutník by u této miniaturky ani nestihl :-)

+4 /-0 | 23.01.2023 11:55

Robert Cvek
Pragg spadnul na čas, ale v prohrané pozici: https://www.youtube.com/shorts/uo4GovXRclw
+2 /-0 | 23.01.2023 11:00