I díky Jergušovi, hodně povedené kolo ve Wijku

22.01.2023 12:12 | Zahraniční zprávy

Ten kdo fandí českému a slovenskému šachu má za sebou skvělý den. Jerguš snad už splatil nováčkovskou daň a teď přidá fanouškům víc a víc radosti. Hodně šílená partie Carlsen-Rapport, kdy Rapport obětoval dvě figury. Hodně povedené kolo ve Wijku!

Začnu pohledem do skupiny Masters, kde mě opravdu dostala partie Carlsen-Rapport. Vzpomněl jsem  si při pohledu na tuto partii na slavnou větu Michaila Tala. Kdy říkal, že na světě jsou jen dva druhy obětí. Ty korektní a pak ty jeho. 

Oběť číslo jedna - ....Je4 !??! 


Oběť číslo dvě...Sf5 ??!!A dokonalá obrana z podání mistra světa. Podívejte se na tuto pozici. Možná vypadá nebezpečně, ale už není ani nebezpečná a aní napínavá. Je jednoduše vyhraná pro Magnuse. 


Druhou vítěznou partii sehrál Praggnanandhaa, někteří mu říkají Anand z Prahy, ale nic na tom nemění fakt, že už v deseti letech získal titul IM, ve dvanácti GM a v šestnácti už dokázal porazit mistra světa. Ještě né ani osmnáctiletý šachový zázrak si připisuje další pěkné vítěství a hlavně nové zkušenosti. 


Letošní Wijk je přehlídkou nastupující šachové generace. Pamatuji si, jak jsme v minulých letech nevěřícně kroutili hlavou na výkony velké šachové naděje Alirezy Firouzjy a dnes člověk aby si pamatoval další jména. Toto jméno si určitě dobře zapamatujme, jednou to může být mistr světa -  Nodirbek Abdusattorov. Po sedmi kolech vede v jeho osmnácti letech tento turnaj, porazil Magnuse Carlsena a šachový svět mu téměř leží u nohou. 

Wesley So jen potvrdil svým výkonem, že toto kolo se opravdu povedlo. Povedená partie dalšího skvělého hráče. Wesley So je často ve stínu mediálně slavnějších a sportovně úspěšnějších šachistů. Přesto je to " PAN " hráč a šachy umí hrát luxusně!Challengers

Toto chtělo moje tělo. To je moje oblíbená věta. A moc jsem si přál, aby podobných výsledků Jerguš přinesl svým fanouškům co nejvíc. Přiznávám, měl jsem stavy, kdy jsem pochyboval a lámal hůl nad výkony Jerguše v tomto turnaji. Jako fanoušek pochybuji, ale stále fandím a přeji českým nebo slovenským hráčům na podobnýdch turnajích co nejlepší výsledky. Z dnešní partie mám velkou radost! 


11x 3430x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
hejdic

Petře když už sme se bavily o knížkách kolik už se prodalo té knihy pana Jansy? Hádal jsem se s kamarádem že jde dost možná o nejprodávanější knihu všeh dob a on mi tvrdil že určitě né že nějaká kniha Kasparova se prodávala víc. Ty budeš vědětvíc jak to je. Kolik už se asi prodalo? Dík.

+0 /-0 | 25.01.2023 14:43

hejdic

Nevíte jestli Petr ty zprávy tady čte?

+0 /-0 | 27.01.2023 12:49

ciki333

"Jerguš opět špatně. Jen to dokazuje, jak české a slovenské šachy v porovnání se světem jsou úplně mimo."

Petr K. není konzistentní ve svých názorech. GM Pecháč šachy hrát umí. Kdyby byly v prdeli ryby...Kdyby GM Pecháč nebyl tak nahypovaný, zaujímal by místo ve středu tabulky s 50% bodovým ziskem. Poučení pro příště, zklidnit emoce a jít k partii s vědomím "když nejde o život, jde o hovno."

+3 /-0 | 22.01.2023 12:45

bonusov
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 24.01.2023 12:10

bonusov
ciki333, tak dôležitá je aj čítanosť, konzistentnosť je druhoradá :-D Inak som zvedavý, ako to dohrá Jerguš, stále mu verím, že ešte uhrá dobrý výsledok vzhľadom na ten začiatok. Otázka je, či je mimo športovej formy, či neboli nejaké zdravotné problémy, všetko má vplyv. Ešte k tomu, že české a slovenské šachy sú mimo, ja si to nemyslím, aj keď je čo zlepšovať. ČR aktuálne 18 miesto TOP FED 2580 rating, SR 34 miesto TOP FED 34 miesto. ČR by si malo dať cieľ dlhodobý TOP 10 , čo aktuálne je priemer ca. 2630...SR dlhodobý cieľ 2550, čo je 25miesto v rebríčku. Kritizoval sa Vojto a vždy keď sa kritizuje vyhrá M-ČR s prehľadom. Písalo sa, že David Navara už stráca a zrazu veľký úspech na ME v tak silnej konkurencii. Výsledky Nový Bor super, Finek napreduje, posledná olympiáda síce nebola až taká úspešná pre ČR, ale nie vždy sa darí, nie tak dávno sa vyhralo na olympiáde s Čínou...ČR aj SR šach má stále relatívne dosť veľa úspechov aj na medzinárodnej úrovni...Pecháč historicky rating, Gažík turnaj v USA, ktorý bol silný, atď. Uvidíme, čo prinesú voľby a či bude nejaká zmena, z celkového pohľadu sa šachy stále posúvajú dopredu, ale vždy sa dá robiť viac...
+0 /-0 | 24.01.2023 12:21

PanPohoda

Petr Koutný by měl napsat knížku, ve které by svátečním hráčům svěžím způsobem ukázal základní principy šachové hry. Z dnešního videa by například mohl použít větu: „Tam, kde je zavřeno, tam to nefouká...“

+2 /-1 | 22.01.2023 09:25

hejdic

Náhodou to by mohl být best celer. Petr podle videjí Petr šachům dost rozumí a umí zároveň vydávat a prodávat knihy. Po úspěchu s knížkou pana Jansi byjsme se mohli dočkat učebnice od Petra. Věřím že by jsi ji koupilo hodně lidí.

+0 /-0 | 22.01.2023 14:00

Petr Koutný

Jednou chci napsat knihu, ale bude to příběh o RP šachy. Učebnice určitě nebudu psát, to nechám lepším. tento rok nás čeká strašně moc práce, protože když se vše podaří, pak můžeme vydat 4 knihy. Kniha pana Horta o jeho nejlepších životních partiích bude zajímavá v tom, že rozbory pana Horta doplní rozbory špičkových českých a slovenských hráčů, tedy pohled pana Horta a pohled dnešní doby. To je priorita číslo jedna tohoto roku. Když se podaří, měli bychom vydat i Milana Babulu, který knihu dopsal a teď se upravuje a Davida Holemáře, který má zatím napsaných cca 30 stran, ale slíbil do dubna knihu dopsat. Snad nám vyjde i jedno velké překvapení a vyjde kniha, od člověk, od kterého to nečekáte, přitom si to přejete. příběh RP šachy ještě není uzavřen a proto ještě mám já čas na knihu....

+1 /-0 | 22.01.2023 14:20

hejdic

To se už těším ale tý učebnice je možná škoda ne? Právě vaše videa mi odhalily krásu šachů a myslím že právěty je vysvětluješ perfekně. Tak třeba někdy no. A ten pan Babula to je ten velmistr?

+0 /-0 | 22.01.2023 14:25