Ostravský koník léta páně 2003 hráno v Ostravě

18.03.2023 14:22 | Historie

Již několik lidí se mne ptalo, zda si nějak nekonkurujeme s Ostravským Koníkem a zda máme na tento turnaj nějakou pifku. Opak je ale pravdou.

Mám na Ostravský Koník jen ty nejlepší vzpomínky (hlavně pak jako na MČR, nějak nechápu proč to už není, bylo to bezkonkurenčně nejlepší a nejsilnější otevřené MČR). To, že je ve stejné době náš turnaj Mistrovství Amatérů je prostě fakt, který jsme díky hrací místnosti a ubytování nemohli ovlivnit. Přeji Ostravskému Koníkovi, řediteli turnaje Marku Jelínkovi a hlavní (zasloužené) hvězdě Lukáši Klímovi jen to nejlepší. 

Zrovna včera nám v baráku dlouho nešel proud a tak jsem se díval na nějaké staré soubory na počítači a že jich tam mám "haldy". A našel jsem právě tento: "Ostravský koník léta páně 2003 hráno v Ostravě". Jelikož je to 20 let a Ostravský koník léta páně 2023 se blíží, dovolím si čtenářům dát článek, který jsem napsal zhruba před dvaceti lety! Jak to tehdy probíhalo a kdo to vyhrál. Partie, které popisuji dávám bez komentáře jako přílohu. Jinak upozorňuji, že dnes bych už to napsal poněkud jinak. Dvacet let je dlouhá doba a bezstarostnost mládí je dávno pryč.

Ostravský koník léta páně 2003 hráno v Ostravě

Předně jednu poznámku. Sám nemám rád nudné popisy zajímavých turnajů, proto jsem si dal za úkol napsat co nejzajímavější vyprávění o ostravském koníku pro šachisty a také pro abstinenty.

Jako obvykle tradiční turnaj Ostravský koník lákal mnoho šachistů, nejen pro zajímavé ceny, ale hlavně pro možnost změřit síly se silnějšími (pro některé i slabšími :-) ). Když jsem se z nynějšího ostravského doupěte vydal po stopě šachového hnízda, překvapila mě velká horka a v turnajovém sále i velká a hlavně silná účast!

Co nemohlo uniknout byla hrozivá postava hlavního rozhodčího Vladimíry Tally (cca 130kilo a přes 2metry) a jeho pomocníka (také rozhodčího), neznám jméno, který naopak trpěl děsivou vychrtlostí.

Byl to, inu, zajímavý tým rozhodčích a jak už to bývá byl nebezpečnější (rozuměj aktivnější) a hlasitější ten druhý…

  1. ÚČAST: Sotva kostnatá ruka vylepila na bílou stěnu startovní listinu, začalo se kolem ní shlukovat klubko lidí. Některé oči mířili níže, některé výše, jak už to bývá, co však bylo pro všechny stejné, bylo uznalé pokyvování při pohledu na první dvacítku. Byla skutečně velmi silná. Ještě 20. hráč měl elo skoro 2300.

První nasazený byl Ňouma, druhý já, třetí Včelka, dále pak hráli IM:Veselovský,Berezjuk,Michenka. Ze silných netitulovaných hráčů pak : Fiřt,Slaby (POL), Jaworski (POL), Klíma (ten bude za chvíli pasován na IM) a další…


  1. TURNAJ a jeho průběh: Celou dobu mluvím o turnaji A, hrál se i B turnaj. Ale jelikož byl skoro přes celou místnost, nebylo síly a chuti urazit takový kus a pozorovat velice nestandardní šachy ve stylu, nedáš a soupeř taky ne.

1.kolo: urodilo se několik překvapení, na prvním stole prohrává Ňouma, hehe .Jsem škodolibý, první vlaštovka přinesla Ňoumovi rest deseti bodů do ela. Ještě si vzpomínám, že slovenský kolega Kantorík nevyhrál s hráčem, kterému začínalo fide elo šíleným číslem 19…, nuže zase pár bodíku v nenávratnu.

2.kolo: favoriti zabrali, žádné překvapení

3.kolo: Přímo senzací byla porážka Sergeje Berezjuka s Polákem Weglarzem. Weglarz mu dal černými v miniaturce mat! Hmmm

4.kolo: na první stole hraje moje maličkost s Weglarzem, zarážející je, že pouze my dva máme sto procent.

5.-10. kolo: bitvy a zase bitvy. Někde vyhrávají malí napoleonové, někde zase přísní ceasarové, jinde lehkonozí alexandrové, a také těžkopádní churchilové. Inu turnaj byl v plném proudu.


  1. KLÍČOVÉ PARTIE:

BEREZJUK-WEGLARZ

W obětuje v zahájení černýma dva pěšce (!!) za takový všelijaký útok. Berezjuk se však brání špatně a prohrává po efektivním úderu soupeře.


FIŔT-VELIČKA

Tato partie se hrála asi v šestém kole. Standa Fiřt usedá za stolík s bojovnou náladou a za pološíleného pohledu zahajuje 1.e4, nutno říci, že přikrčen jako šelma připravená na závěrečný skok.

Včelka, čerstvě oholen, hbitými prsty chytá pěšce „c“ a posouvá ho o jedno políčko, Nuže caro-can. Můžeme čekat takový amatérský boj v zahájení, který končí divným tahem h3 bílého. Asi nějaký špek připravený v domácí kuchyni :-) , faktem je, že mým zeleným očím se partie tak zalíbila, že jsem ji sledoval pozorněji než vlastní partii, kde moje figurky omdlévaly nudou.

Včelka ,světe div se, zahrál aktivní tah. Střelcem na d6, místo na e7 a právě toto byla jedna z chyb černého. Nevím co popudilo klidný styl včelky? Že by ranní souboj s tuhými štětinami?

Standa si chytá hlavu do dlaní a předvádí šílený pohled dotrunfnutý pradivnou mrtvicí za šachovnici –nazývám tím divné ztuhnutí při uchopení vlastní figurky- a pak položení tak opatrně figurky, že by člověk řek, že jsou fakt živé! A teď chytá do ruky cigáro a je na čase se zklidnit.

Včelka přemýšlí a hle znovu aktivní tah! Teď už tuším, že bude se Včelkou zle. Standa na b5 odpovídá b4! Včelka pak dělá vývinový tah a jde od partie na pokec se mnou.

Říkám mu, že kdyby Fiřt zahrál místo b4, a4 tak bude stát špatně! (Přiznám se že rád tak některé šachisty popuzuji). A hned doplním variantou, že musí pěšce přetáhnout na b4 a po c4 musí vzít a bílý má útok. Teď si Včelka liboval, že stojí dobře, ale to už se nad šachovnicí objevil stín, chvíli strnulý mrtvicí, pak ruka uchopila bílého pěšce a2 a po určité době se pěšec objevil na a4 a bylo jasné, že černý má problémy.

Včelku opouští dobrá nálada, jako pes mrtvého pána a s tváři uzamčenou v dlaních září jeho červeň hlavy, prozrazující, že něco není ok.

Chyba! A ještě jedna a šílený pohled povzbuzován občasnou mrtvicí získává vyhranou pozici!

Ale teď se začnou dít věci!

Šílený pohled se nečekaně stáčí doprava a Standa uviděl černého krále a pustil se do ANTIPOZIČNÍHO útoku! Místo toho, aby získal pěšce s rozhodující výhodou!

Přichází menší šarvátka, pak náhle bílý chybně obětuje střelce na h7. Černý ho ale trumfne a místo věčného šachu si naleze do prohry (neviděl složitou jedno tahovou odpověď soupeře :-) ). Vše je korunované tím, že Standa nevidí jednoduchou jedno tahovou výhru, ale stejně to nic nemění na věci.

Včelka byl poražen!


ČECH-KLÍMA

Lukáš Klíma je velmi silný šachista, nejen svoji váhou, ale i vynikající taktikou a přesným propočtem variant, to vším korunované dobrým zahájením.

Nutno říci, že Luki první tři partie remízoval, neboť je nehrál…

Pavel Čech se po zahájení dostává do mírných problémů a přemýšlí a přemýšlí…venku padá déšť, svítí sluníčko, vítr honí mrky po obloze a Pavel přemýšlí… a přemýšlí.

Když v ostatních partií končila zahájení, byl Pavel v časové tísni, Luki měl snad o hodinu a půl lepší čas…A právě zde asi černý vypouští bílého.

Ve věžové koncovce se Pavel dostává do druhé a teď už konečné časové tísně (normální partie se dostávaly do prvních časovek). A přesto partii zachraňuje!

Kdyby byl Lukáš důraznější a partii vyhrál, vyhrál by pak asi i celý turnaj!


CVEK-ŇOUMA

Před touto partií se stala taková komická událost, která přeci jen měla vliv na samotnou partii. Bylo mi sděleno, že hraji černými s Fiřtem, když jsem k partii přicházel, zjistil jsem že hraji bílýma s Ňoumou. Takže veškerá příprava přišla v niveč…


ŇOUMA-FIŘT

Poslední partie turnaje. O půl bodu vede Fiřt před Cvekem,Čechem,Klímou, Ňoumou a Mudrákem. Je jasné, že Ňouma s bílýma je velkým favoritem. V zahájení získává výhodu. Standa velmi zajímavě obětuje dva pěšce a získává proti šance. Pak hraje ňouma tak slabě, že za pár tahů partie končí…

Standa vyhrává zaslouženě o bod! Přeci jen hrál s o dost lepšími hráči než Ňouma.


  1. HODNOCENÍ:

FIŔT: Hrál bojovné šachy. Měl trošku štěstí, které je tak třeba. Jeho vítězství o bod je triumfální. Jediný kaz je, že i přes tento fenomenální výsledek si Standa neuhrál normu IM, neboť hrál pouze se dvěma. Jeho slabinou je šalamounsky řečeno jeho síla a to je útok. Někdy je třeba hrát krotce.

: šest remíz je trochu moc…mí soupeři hráli prostě dobře, byli v dobré formě a moje šachová síla není zatím tak veliká, abych je prostě na objednávku porážel. Přesto jsem získal asi 5 bodů do ela. Slabina? Je jich tolik, že stačí říci tu první- slabá hra bílými.

ČECH: Hrál dobrý turnaj. Je dobrý taktik a praktik. Za svoji hru získal kolem 20ti elo bodů. Chtělo by to hrát rychleji a bílými mít lepší zahájení.

KLÍMA: Luki je borec! Turnaj hrál od čtvrtého kola (první tři domluvené remízy, neboť se vracel z turnaje) a i přes toto manko se dotáhl na dělení druhého místa. Stačilo málo a mohl turnaj vyhrát! A jeho slabiny? Snad koncovky.

MUDRÁK: Dokázal zvládnout konec turnaje. Hraje zdravé šachy. Má dobrý propočet. Měl by se zlepšit v zahájení.

VESELOVSKY: Neprohrál jedinou partii. Je velmi silný, dobrý taktik, výborně počítá a ještě lépe hodnotí pozice. Slabinou je výdrž a časové tísně.


KDO MĚ ZAUJAL:

  1. Michenka: hrál po sobě se mnou,Veselovským, Veličkou,Berezjukem a Ňoumou. V poslední době hraje velmi dobře.

  2. Kulhánek: Hraje zdravé šachy, podpořené dobrým pozičním citem a koncovkami, ale ta taktika….Pokud se zlepší v taktice, budeme mít dalšího IM


Tak to je snad vše potřebné a zajímavé

Rob-morgoth



-
. kolo -
7x 3645x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Poutnik

Víte, že jste použili fotografii, která je autorským majetkem Aleše Honuse?

+2 /-4 | 18.03.2023 06:49

xdavx x

:D :D :D 

+1 /-0 | 18.03.2023 16:12

Petr Koutný
Pro zpravodajské účely můžeme.
+1 /-2 | 18.03.2023 09:08

Poutnik

Netvrdím, že nemůžete, ale přijde mi slušnost jméno autora uvést. Uvedl jsem ho za Vás aspoň v rámci diskuse, pod čarou. 

+1 /-1 | 18.03.2023 15:56