Wijk aan Zee 8.kolo

23.01.2022 19:46 | Zahraniční zprávy

Dnešní kolo bylo ve znamení obětuj co můžeš aneb chaos na všech frontách.

MistřiPři takovém turnaji se někdy stane, že někdo něco obětuje, ale v osmém kole to bylo na několika šachovnicích. Mistr světa obětoval pěšce, pěšce obětoval i velmistr ViditVan Foreest obětoval dvě figury za věž a dva pěšce - zde je otázka, kdo vlastně obětoval :-) - a Anish Giri obětoval figuru za tři pěšce.

A aby toho nebylo málo, tak partie Šak Mamedyarov - Anand z Prahy, připomínala souboj pouličních rváčů. To nebylo nic strategicky uhlazeného s rukavicemi, v ringu na kola. Tak trochu mi to připomnělo roztomilý film "gangy v New Yorku". Partie je to tak chaotická, že se ji pokusím vysvětlit, viz rozbor zde a na YouTube Robert a Petr šachy.-
. kolo -
Další naprosto chaotická partie byla Vidit - Grandelius. Dokonalý příklad na zákony zahájení, včetně netahat dvakrát stejnou figurou. Černý ale táhnul v prvním osmi tazích 4x (ano čtyři krát) stejným jezdcem.
A jak to všechno dopadlo? Sam Shankland udržel Magnuse Carlsena, stejně tak Van Foreest udržel Fabi Caruanu. Ale Nils Grandelius neudržel Vidita a Andrej Esipenko neudržel Anishe Giriho, stejně jako P.R. (Anand z Prahy) neudržel Šaka Mamedyarova. Ostatní partie skončily (relativně klidnou) remízou.
Dnešní kolo se muselo velmi líbit vyznavačům nepořádku a chaosu na šachovnici. 

VyzyvateléVan Nguyen měl dneska mladého nizozemského velmistra Lucase Van Foreesta (narozen 3.3.2001). Lucas je ze slavného šachového rodu, šachy (velmi dobře) hrál jeho prapraděd (údajně oba pradědové). Jeho bratr je slavný velmistr, který hraje Mistry. I jeho další sourozenci hrají šachy. Velmistrem se stal v roce 2018, jeho zatím elový rekord byl 2545.
Na šachovnici měli oba borci katalána, kterého Van hrál zručně a celkem v klidu vyrovnal, ale na více to nebylo. Takže remíza.

Saša jede, ale zde jede Arjun Erigaisi, který opět vyhrál a má už 7 bodů z 8 partií (!)

Robert Cvek
2x 4065x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Robert Cvek
Děkuji Carlosi :-)
+1 /-0 | 25.01.2022 06:49

Carlos

Hezky shrnuté.

+2 /-0 | 24.01.2022 22:04