Wijk aan Zee 2.kolo

16.01.2022 19:49 | Zahraniční zprávy

Dnešní kolo bylo ve znamení dvou krásných výher, první udělal mistr světa a tu druhou náš reprezentant!

Mistři

Magnus Carlsen rozbil Anishe Giriho. Magnus zvolil zřídkavou variantu v katalánovi a pak nečekaně obětoval kvalitu. Anish nebyl ve své kůži, protože oba klíčové momenty se špatně rozhodl a ani si neškrtnul. Velmistr Vidit asi nebyl plně naladěn na boj s Fabi Caruanou, stejně jako Sergej Karjakin s Daniilem Dubovem. Obě partie skončily brzy remízou.

Více boje bylo mezi P.R. (Anand z Prahy) a JK Dudou. Mladý P.R. znovu ukázal, že zde není do počtu a myslím si, že JK byl s remízou spokojen. Velmi bojovná remíza byla mezi Šakem Mamedyarovem a Andrejem Esipenkem. Šak použil naprosto šokující třetí tah. Podívejte se na ukázky. Partie nakonec skončila remízou, stejně jako boj mezi Samem Shanklandem a Nilsem Grandeliusem. Tam měl bílý lepší šance, ale pak asi zbytečně obětoval dámu a nakonec remíza věčným šachem.

Naprostou šachovou tragédií skončila partie pro Van Foreesta, který měl černé figury s Richardem Rapportem. Partie záhy přešla do koncovky a pak do jezdcovky. Když už si asi všichni mysleli, že bude remíza, tak se Van Foreest zcela zhroutil a nesmyslně dal dva pěšce.


Vyzyvatelé

Van Nguyen dneska sehrál přímo perlu proti mladému dánskému velmistrovi Jonasi Buhlovi Bjerremu (26.6.2004). Jonas je sedmnáctiletý velmistr. V roce 2018 si uhrál IM, o rok později GM, který mu byl udělen v roce 2020. Nejvyšší elo rating má právě nyní. Je více než jasné, že jde o obrovskou dánskou hvězdu.


Van brzy přešel do koncovky, kterou sehrál opravdu skvěle, dokonce tak skvěle, že ani nevím, kde černý udělal rozhodující chybu a pak také ten závěr. Schválně se podívejte na závěrečnou pozici černého a pokuste se navrhnout tah. Brzy tahy dojdou, krásný zugzwang (nevýhoda tahu)!

Robert Cvek
 

-
. kolo -
3x 3729x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
tsonga6
ja by som celkom privital nejaky profil / clanok o rapportovi. ked som pozeral jeho fide stranku, celkom ma prekvapilo, ze sa prakticky od 2013 pohybuje na hranici 2700 a pritom ho na podobnych vrcholnych podujatiach vidno len obcas. Pritom je stale v TOP 20 na svete Cital som s nim clanok z roku 2016, spominal ze trenuje sam a nema podporu od zvazu, ktovie ci sa nieco zmenilo odvtedy. Ale dotiahnut to sam na 2700 je masaker
+2 /-0 | 17.01.2022 10:50

ThePot
V béčku jinak valí Volodar
+1 /-0 | 16.01.2022 22:08

rohlíkpuklej
,,Šak,, a jeho devin gambit :-(
+0 /-0 | 16.01.2022 20:26