Wijk aan Zee 6.kolo aneb šílená partie

21.01.2023 07:55 | Zahraniční zprávy

Vyhrál Fabi Caruana a Wesley So, ale šílenou partii sehráli Anish s Arjunem. Na takové úrovni něco nevídaného. Magnus je zpět, soupeře mačkal a mačkal, ale ten odolal. Vede stále Nodirbek.

Masters:

Velmi zajímavý byl souboj: So Wesley x Keymer Vincent. kde Wesley poprvé vyhrál. Nicméně neměl to rozhodně snadné. Nejdříve tak trochu spadl do přípravy soupeře, který měl po zahájení daleko lepší čas a dokonce i pěšce, kterého na a5 odebral. Nicméně bílý měl dobrou kompenzaci. Černý se pak dostal pod mírný tlak a rozhodující moment přišel ve 33. tahu a 34.tahu, kde Vincent chybně zahrál 33...Jb1? místo 33...f6! nebo braní na b3 a pak do toho ještě černý zahrál 34...b3? Bílý získal vyhranou koncovku, kterou technicky zahrál na jedničku.

Rozhovor se šťastným vítězem po partii zde:

 Dlouho se bílý v partii: Ding Liren x Aronian Levon snažil něco vydolovat, ale nepodařilo se. Celou partii /skoro celou/ měl Ding malou výhodu, ale Levon hrál pozorně a dobře se bránil. A když Levon zahrál 40...e5! bylo jasné, že partie skončí remízou.Naprosto šílenou partii sehráli: Giri Anish x Arjun Erigaisi. Tedy hlavně mladý Ind byl (neskutečným) provokatérem. Například jeho 13...0-0-0?!?! je na takové úrovni něco nevídaného. A i další jeho rozhodnutí jsou přinejmenším pozoruhodná. Přestože partie nakonec skončila remízou, rozhodl jsem se tuto partii rozebrat, právě proto, že takových partií mezi světovou elitou je velmi málo. Navíc pěkně ukazuje jak dokáží být šachy "tvrdé", protože Anish udělal mnoho silných tahů, ale na výhru to nestačilo.

Pěkné vide je tradičně od Chess Base India zde:


-
. kolo -

Atraktivní odívanou sliboval souboj: Abdusattorov Nodirbek x Rameshbabu Praggnanandhaa. Nodirbek zvolil hodně netradiční výměnu 11.Sxc5!? kde Pragg začal ztrácet čas. Pragg zvolil zajímavou variantu s poziční obětí pěšce a bílý měl jen jednu jedinou šanci za celou partii "jak se o něco pokusit" a to bylo ve 25. tahu zahrát 25.e6!? Pak, ačkoliv partie se hrála dlouho, bylo jasné, že to skončí remízou.

Rozhovor s Praggem po partii zde:

Obrovská snaha šla cítit z Magnuse v partii: Van Foreest Jorden x Carlsen Magnus. Magnus soupeřovi "chytil" dámu po 10...Dd6! a bílý byl nucen přejít do "ne zrovna ideální koncovky". Jenomže přes veškerou snahu mistra světa partie skončila remízou. Jorden partii bránil výborně a všechny kritické momenty ustál na jedničku.Rozvor s Magnusem po partii je zde:

Zajímavé zahájení bylo v partii: Rapport Richard x Maghsoodloo Parham. Nicméně Parham hrál dobře a soupeře k ničemu nepustil. Za povšimnutí stojí, že černému vůbec nevadila rozbitá pěšcová struktura. Typická partie na nepovedení zahájení byla partie: Caruana Fabiano x Dommaraju Gukesh.12...c5 s 12...Vxc5 byla špatná idea a po 13.Db2! měl bílý již velkou výhodu. Gukesh se pak houževnatě bránil, ale rozhodující chyba přišla 26...Va5? kde se černý po 27.Vg4+! s 28.h6 dostal do prohrané pozice. Nicméně s tak elitním velmistrem jakým Fabi je, nejde hrát tak nedobré pozice v zahájení.

Rozhovor s Fabim po partii je zde:


-
. kolo -
Challengers:To už asi "není o šachu", když se podíváte na partii: Pecháč Jerguš x Rameshbabu Vaishali. Jerguš neproměnil slušnou výhodu a hlavně spáchal naprosté harakiri a aniž by vyčkal tah soupeřky, tak se vzdal. Psychika je mocná čarodějka a pak vám skvělý propočet, znalosti atd. jsou k ničemu. I tom jsou bohužel, ale i bohu díky šachy.0x 3223x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované